IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Despre rugaciune
Diana.
post Sep 13 2010, 11:15 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rugăciuni către divinitate
Rugăciunile către divinitate funcţionează, cel puţin aceasta este părerea oamenilor de ştiinţă americani.
În urmă cu câteva săptămâni, Rusia ardea. Aer înecăcios, păduri în flăcări, oameni cu măşti pe faţă, crize respiratorii, sute de morţi. Patriarhul Bisericii Ortodoxe, Kirill, a cerut ajutorul divinităţii şi şi-a îndemnat concetăţenii să se roage. „Durerea ne-a lovit ţara. Am pierdut multe vieţi umane, iar mii de oameni au rămas fără case. Vă cer vouă, tuturor, să vă uniţi în rugăciune până ce ploaia va coborî pe pământul nostru“, a cerut patriarhul. În iunie, în schimb, a fost rândul locuitorilor din Louisiana să ceară ajutorul divinităţii. Mareea neagră, care părea de neoprit, stingea albastrul mării, ucidea oameni, animale şi întreaga economie. Sute de oameni s-au adunat la malul mării pentru a-i cere Lui Dumnezeu, Naturii şi guvernelor să oprească mareea şi să îndepărteze petrolul. Rugăciunea înseamnă concentrare, înseamnă să vorbim cu noi înşine şi să ne reîncărcăm bateriile. În religie, rugăciunea este socotită dialogul omului cu un zeu sau spirit, precum Dumnezeul creştin, zeii hinduşi etc. Deseori, oamenii se adresează divinităţii pentru a le fi îndeplinite dorinţele, speranţele sau pentru a cere să le fie vindecate durerile şi suferinţele. Omului îi place să ceară, chiar şi divinităţii. Şi continuă să facă asta în ciuda faptului că dovezile concrete, ştiinţifice privind efectele miraculoase ale rugăciunilor sunt rarisime. Iar cele câteva care există sunt permanent puse în discuţie.

Noi dovezi ştiinţifice
O echipă de specialişti de la Indiana University, coordonată de profesorul Candy Gunther Brown de la Departamentul de Studii de Religie, a verificat în zonele rurale din Mozambic efectele rugăciunilor pe un eşantion de 14 persoane cu probleme de auz şi 11 cu probleme de vedere. Ei au fost testaţi cu audiometre, respectiv panouri grafice de testare optică, înainte şi după întrunirea religioasă. Rezultatele experimentului au indicat o îmbunătăţire semnificativă în cazul a doi subiecţi cu probleme de auz şi trei cu probleme de văz. Studiul n-a avut ca obiect găsirea modului în care lucrează rugăciunile, ci doar a vrut să testeze efectul acestora. Concluzia specialiştilor americani este că rugăciunea îşi poate dovedi eficienţa, mai ales în cazul în care un binevoitor stă lângă persoana bolnavă şi se roagă. Studiul echipei coordonate de Brown face parte dintr-un program de cercetare privind semnificaţia culturală şi experienţa practicilor de vindecare spirituală. Echipa a studiat impactul „vindecătorilor“ asupra persoanelor aflate în dificultate.
De exemplu, o femeie în vârstă din Mozambic a mărturisit că nu poate vedea mâna unei persoane de la mică distanţă. După ce un vindecător şi-a pus mâna pe ochii ei, a îmbrăţişat-o şi s-a rugat mai puţin de un minut, a putut vedea toată mâna.

Dubii şi neîncredere
Specialiştii de la National Secular Society, una dintre cele mai influente asociaţii care promovează ateismul militant în cadrul societăţii americane, nu sunt însă prea entuziaşti de rezultatele studiului, ei considerându-l cel puţin suspect. „Rezultatele nu pot fi verificate sub nici o formă. După părerea mea, există o motivaţie religioasă clară care subminează imparţialitatea studiului. Acest studiu este neştiinţific şi este folosit ca propagandă religioasă. Foloseşte disperarea unor oameni săraci care nu au acces la îngrijiri medicale în scopul de a-i aduce sub influenţa Bisericii Penticostale“, este de părere Terry Sanderson.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Oct 20 2010, 02:24 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



That's all I have to say (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) : Sa nu uitam ca Maica Domnului s-a nascut in Egipt, si de asemenea va rog sa remarcati cercul de lumina galbena , specific sfintilor, care apare in jurul capului Sfantei Fecioare. Aici sunt prezentate cateva imagini despre multimea incomensurabila de pelerini la Lourdes, un oras din Franta, unde-si face simtita prezenta Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si unde se intampla adevarate minuni cu cei ce-i cer ajutorul din tot sufletul. http://www.youtube.com/watch?v=gmGq0i3A4zc

This post has been edited by sylvia_31: Oct 20 2010, 02:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 20 2010, 02:35 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mi s-a facut pielea de gaina! Multumesc, Sylvie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:00 AM