IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Escrocherii / Apeluri anonime, "Am fost sunat de la Magazinul X, am castigat 1000 de euro"
fortelady
post Aug 5 2007, 10:36 PM
Post #1





Musafir






A aparut un nou tip de escrocherie. Simplu (la prima vedere) dar am inteles ca foarte multi pica in plasa.
Scenariu:
Suna telefonul. "Buna ziua, suntem de la firma X" (Altex, Domo, Flanco, etc.... dar si dealeri de masini); " ati participat la o tragere la sorti anonima si aleatore si ati casgitat 1000 de euro " (o masina de spalat, un frigider, 1000 de minute pe luna pe viata etc. ati inteles ideea). "Ca sa intrati in posesia premiului trebuie sa cumparati o cartela reincarcabila de X USD si sa ne trimiteti prin sms sau sa ne dictati codul la telefon".
ESTE TEAPA! sunt grupuri de escroci care actioneaza astfel. Operatorii de telefonie mobila nu prea ii pot opri, iar magazinele mentionate nu au nici o putere.
Nu cumparati cartela, anuntati operatorul de telefonie daca numarul de la care ati fost apelat(a) este vizibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
2 Pages V  < 1 2  
Start new topic
Replies (10 - 15)
Oana
post Apr 7 2011, 12:16 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Mai sa fie...cum mai sar premiile de mii de euro in tara asta! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 7 2011, 04:05 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daaaaa, ceva de speriat! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 8 2011, 11:35 AM
Post #13


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Pe mine m-a sunat unul "de la Orange" si am facut misto de el pana s-a ofticat si a inchis. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 8 2011, 02:32 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ca sa iti prezinte oferta noua de abonament? Ca m-a sunat si pe mine insa chiar era de la orange ca stia ca avem facturi lunare de peste 500 lei (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmenica
post Nov 17 2012, 10:50 AM
Post #15


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 89
Joined: 30-October 12
Member No.: 11,487



Nush daca au patit-o si altii,dar eu am fost sunata in vara asta de un pusti (dupa voce (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ),cum ca baza de date a vodafone " a cazut" si ca este imperios necesar sa reintroduc datele personale pentru factura,etc ! I-am zis pustiului,ca sunt la calculator si trimit un email cuiva si sa revina intr-un minut ca i le dau.Bineinteles ca am sunat instant la *222 si i-am intrebat daca le-a cazut baza de date si daca cer datele personale ale fiecarui abonat si asa cum am prevazut,pustiul era un escroc si tipa de la vodafone mi-a zis ca ei nu cer datele nimanui si n-a cazut nimic pe la ei (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) ,iar politia n-are ce sa le faca ,pentru ca escrocii de acest gen folosesc cartele (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) ,depinde numai de cei care sunt sunati cat sunt de creduli!
Si ca sa nu uit,saptamana trecuta am primit email cum ca as fi participat la o loterie USA ,ce contine toate emailurile de pe glob si ca as fi castigat 250.000 $... (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) ...nu zau ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 17 2012, 09:23 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



A, si eu am cistigat pina acum tisme vile, masini... Daca as fi si jucat ca sa pot sa cistig, ce misto ar fi fost! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
... la ce naiba mai stau pe aici nu stiu! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 12:00 AM