IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Frica de a-l pierde
Izabell
post Aug 2 2007, 08:43 AM
Post #1





Musafir






Buna
Sunt Izabela si sunt noua pe forum desi de mult timp urmaresc discutiile voastre (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am 22 ani si am o problema.
Sunt impreuna cu prietenul meu de cateva luni si totul merge bine. Vad ca el ma iubeste, ne stim de mult timp si am incredere in el.Dar din punct de vedere sexual avem probleme. Si asta din cauza mea. Eu nu mi-am inceput viata sexuala deoarece in timpul liceului am fost violata,si nici acum nu am trecut peste deoarece nu am vorbit nu nimeni si am tacut din gura. Am incercat sa rezolv problema ducandu-ma la un psiholog dar sechelele au ramas.
Si imi e frica sa nu-l pierd pe el din cauza sexului,pt ca eu in momentele noastre de tandrete cand vine vorba sa 'trecem' mai departe ma blochez. El nu ma preseaza absolut deloc. I-am spus problema, desi nu am intrat deloc in detalii pt ca mi-e greu sa vb despre asta si mi-a zis ca nu-i nimic, ca are rabdare cu mine. Dar il vad ca ii vine greu sa fie abstinent, si ma intreb daca nu o sa vina ziua cand o sa-mi spuna ca s-a saturat de toata situatia asta. Si nu stiu ce sa fac.
O zi buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leo
post Aug 2 2007, 08:57 AM
Post #2


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 308
Joined: 3-January 07
From: Craiova
Member No.: 928



QUOTE(Izabell @ Aug 2 2007, 09:43 AM) *
Buna
Sunt Izabela si sunt noua pe forum desi de mult timp urmaresc discutiile voastre (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am 22 ani si am o problema.
Sunt impreuna cu prietenul meu de cateva luni si totul merge bine. Vad ca el ma iubeste, ne stim de mult timp si am incredere in el.Dar din punct de vedere sexual avem probleme. Si asta din cauza mea. Eu nu mi-am inceput viata sexuala deoarece in timpul liceului am fost violata,si nici acum nu am trecut peste deoarece nu am vorbit nu nimeni si am tacut din gura. Am incercat sa rezolv problema ducandu-ma la un psiholog dar sechelele au ramas.
Si imi e frica sa nu-l pierd pe el din cauza sexului,pt ca eu in momentele noastre de tandrete cand vine vorba sa 'trecem' mai departe ma blochez. El nu ma preseaza absolut deloc. I-am spus problema, desi nu am intrat deloc in detalii pt ca mi-e greu sa vb despre asta si mi-a zis ca nu-i nimic, ca are rabdare cu mine. Dar il vad ca ii vine greu sa fie abstinent, si ma intreb daca nu o sa vina ziua cand o sa-mi spuna ca s-a saturat de toata situatia asta. Si nu stiu ce sa fac.
O zi buna!


scuze ca iti spun dar avand in vedere ca ai 22 de ani ai terminat acum facultatea presupun. liceul este la 4 ani distanta. la o etapa distanta din viata ta. cat mai vrei sa astepti? pana la 80 de ani? daca corpul nostru nu intervine in reparatia unei rani fizice ea nu se reface de la sine si poate aduce moartea intregului organism. daca tu nu iti repari rana psihica o s-o pastrezi pana la 90 de ani pentru ca daca la fizic te poate ajuta doctorul, aici esti singura care poate face ceva. ia-ti cateva zile de gandire si hotaraste-te: vrei sa nu sa faci sex cu el? in rest rezolvati voi un pic cu atmosfera. elemente: preludiu nevinovat toata ziua, seara doua pahare de vin vechi sau sampanie. daca mai sunteti si usor obositi e si mai bine.si incearca sa uiti de violul ala. incearca cu autosugestie. construieste-ti o formula care sa ingradeasca ideea care s-a fixat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Izabell
post Aug 2 2007, 09:11 AM
Post #3





Musafir






Stiu ca ai dreptate Leo.Si eu ma mir cum dupa atata timp inca ma mai macina problema asta.Nu e ca si cum m-as gandi la ea in fiecare moment al zilei.Nici pe departe.De multe ori cred ca am trecut peste,dar cand ajung la momentele cand 'am putea' face dragoste clachez,ma blochez.El se simte vinovat,crede ca tot timpul face el ceva gresit si in ultimul timp nici nu stie cum sa ma mai ia.Sa-mi iau cateva zile de gandire daca vreau sa fac sex..si asta e o problema.Pt ca realizez sincer ca imi doresc asta mai mult pt el.Si o sa spuneti ca sunt nebuna..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Aug 2 2007, 09:56 AM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



E usor de vorbit din afara, insa sunt convinsa ca rana nu e asa usor de depasit la nivel subconstient. Adica fata pur si simplu nu doreste sex pentru ca mintea ei asociaza inconstient asta cu ceva neplacut. Prin urmare, vrea sa isi depaseasca trauma, dar nu pentru a simti ea insasi placerea (in care nici nu crede ;-) ) ci pentru a-l satisface pe iubit.

Din pacate nu sunt capabila de a sfatui pe tema asta, ma gandesc doar ca ar trebui sa iti educi sufletul sa ierte momentul respectiv si mai ales pe tipul in cauza si treptat, treptat, sa uiti. Eu in locul tau as marturisi prietenului, daca ai multa incredere in el, ca sa priceapa si el ca nu esti absurda si ca, alaturi de iubirea lui, vrei sa depasesti blocajul asta. Curaj! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 2 2007, 10:39 AM
Post #5





Musafir






Izabell (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)

Imi pare rau de suferinta din trecut,cum spunea si Claudia este usor sa vorbesti din afara dar gandeste-te daca merita sa-ti prelungesti suferinta.Ai suferit o trauma si te cred ca e greu sa o depasesti mai ales cand vine vorba de sex dar viata e facuta din dragoste si cele mai multe dintre rani se vindeca prin dragoste,prietenul tau te iubeste si sunt sigura ca va avea grija sa te mangaie si sa fie tandru iar mai apoi cine stie daca nu cumva chiar vei depasi trauma...Bineinteles conteaza si ca tu sa fii sigura ca vrei sa faci pasul asta pentru ca tu simti asa si nu pentru prietenul tau si nu in ultimul rand, daca te vei decide sa mergi mai departe cu el nu te gandi ca faci sex, gandeste-te ca faci dragoste...lasa-te purtata de ceea ce simti si totul va fi mai usor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Ai grija de tine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post Aug 2 2007, 10:57 AM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



Izabell (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)

scumpa mea, daca ramai doar tu cu tine .... nu vei putea trece niciodata peste momentul unei intimitati mai apropiate, pt ca asa cum zici....nu te poti controla si te blochezi fara sa vrei! Involuntar, baiatul FARA sa stie problema adevarata crede ca el e de vina, sau se opreste de dragul tau sa nu te preseze! E un cerc vicios, asa va fi si va ramane pana cand nu vei aduna curajul necesar de a vorbi si a-i povesti TOT!!! Foarte bine daca ai incredere in el, pt ca asta inseamna ca te va asculta si te va intelege! DOAR impreuna puteti trece peste blocajul tau, doar daca el intelege ca nu el e de vina iar TU VREI sa faci dragoste cu el....dar ceva te impiedica! ......dar te rog.....fa-ti curajul necesar de a-i spune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Izabell
post Aug 2 2007, 12:14 PM
Post #7





Musafir






Urasc sa apar ca o victima,dar imi e tare greu.De vorbit cu el n-am putut decat sa-i zic dupa ce l-am respins primele dati ca uite asta e cauza.Si desi imi doresc sa vorbesc, nu neaparat cu el, cu cineva sa ma deschid pe tema asta nu reusesc.
Un alt motiv ar fi fostul prieten.Cu care am fost in aceeasi situatie o perioada de timp.Si dupa ce ne-am despartit mi-a scos ochii ca nimeni n-ar fi stat cu mine 6 luni fara sa se culce cu mine si cate si mai cate.Si cica ma iubea.Dar asta a fost acum un an (a durat ceva sa-mi revin dupa relatia aia si sa am iar incredere).
Ma gandeam sa apelez iar la un psiholog dar tipa la care am fost atunci nu m-a ajutat si mi-am pierdut increderea in genul asta de ajutor.
Va multumesc tuturor pt sfaturi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Aug 2 2007, 12:20 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



La biserica te atrage gandul sa mergi? Poate ai un preot apropiat? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Aug 2 2007, 12:29 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Izabell, orice ti-ar spune unii si altii, nu trebuie sa faci nimic pentru ca te preseaza cineva.
Faza cu reprosurile mi-e foarte cunoscuta, exul mi-a zis si mie ca "alta ar fi terminat pana acum" (se referea la orgasm), i-am spus pa, si cu urmatorul chiar am terminat. Si am ramas cu convingerea ca astia care te streseaza si isi fac reprosuri chiar nu merita sa le oferi ceva, si mi-a parut foarte bine si ca m-am despartit de el, si ca nu apucase sa se intample 'miracolul' cu el ci cu altcineva (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Deci tu il iubesti, el te iubeste.
Atunci de ce iti este frica sa ii spui prin ce ai trecut? Lui trebuie sa ii spui, ca sa inteleaga de ce nu poti si sa nu creada ca e el de vina. Dar daca tu simti ca nu cu el ai vrea sa vorbesti, si daca nu simti nici ca ai vrea sa faceti dragoste si pentru satisfactia ta fizica si psihica, ci doar a lui, poate ca e mai bine sa nici nu te stessezi cu asta acum. E ceva ce faci pentru ca asa vrei tu, nu pentru ca asa zice lumea ca trebuie sa faci la 22 de ani. Daca te apropii de el in felul ala, nu o face doar pentru placerea lui, ci cauta-ti-o si pe a ta.

Si mai e ceva cu asteptatul asta.. daca doi oameni se iubesc, faptul ca unul din ei nu poate face sex pentru o perioada mai scurta sau mai lunga de timp (trauma psihica sau fizica, accidente, si altele cate se pot intampla), nu inseamna ca partenerul apt isi ia bocceluta si pleaca la primul vagin sau penis disponibil. Nu pentru asta stai cu cineva, iar daca e sa iubesti, astepti si gata.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Izabell
post Aug 2 2007, 12:29 PM
Post #10





Musafir






La Biserica merg,nu pe cat de des mi-as dori eu,dar merg.Dar nu am un preot,un duhovnic mai apropiat cu care sa pot vorbi asta.Si apoi mi-e frica.Parohia la care merg eu e mica si are 2 preoti batrani care ma indoiesc ca ar intelege.
Ce-i drept la varianta asta nici nu m-am gandit pana acum.Mersi Claudia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 04:44 AM