IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> In ce as putea investi 10 000 euro?
kalua
post Jul 11 2007, 03:42 PM
Post #11





Musafir






Eu nu stiu ce intelegi tu prin masina de cafea automata, eu vorbeam de care macina boabele si trece apa cu presiune mare prin cafea. Si se poate folosi si cafea macinata la ea. Aceeasi masina de cafea gastronomica nu-i cu nimic mai buna. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 11 2007, 03:43 PM
Post #12





Musafir






daca sunt grabita (si eu ca si 90% din populatia feminina a romaniei care nu lucreaza in schimburi ma duc la munca in fiecare dimineata) ultimul lucru pe care ma gandesc sa-l fac e sa trec pe la bar sa beau cafeaua (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jul 11 2007, 03:44 PM
Post #13


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu din graba imi beau cafeaua in masina, in drum spre serviciu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 11 2007, 09:49 PM
Post #14





Musafir






QUOTE(ralucutza @ Jul 11 2007, 10:07 PM) *
ultimul lucru aici in Romania..in Italia e primul lucru care se face...si aici cred ca se va schimba poate in doi trei ani acest lucru.

nici in Franta nu am remarcat asta. si am lucrat cu destule firme si destul timp pe acolo... pur si simplu, cafeaua de dimineata se bea prima- acasa, in familie (lucru ce mi se pare foarte normal, doar daca esti prea singur si trist te opresti intr-un bar sa bei PRIMA cafea) si a 2a la birou cu colegii, la barfa de dimineata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
in fine, tu stii cel mai bine, sunt banii tai (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) nu o sa iti zic eu cum o sa ii cheltui. si oricum, in loc de o cercetare de piata facuta pe net, pe un forum de femei, care are un anumit target- care poate sa se "pupe" sau nu cu targetul clientilor tai, mai bine apelezi la o firma profesionista de consultanta financiara si de investitii. ei chiar cunosc piata din ro si nevoile acesteia; acum, daca tu esti dispusa sa accepti un business plan facut de altii (si am senzatia, dupa cum iti "aperi" aici ideile, ca nu o sa le acceepti prea usor, dat fiind ca tu vii dintr-o alta tara, cu o dinamica a pietei de consum complet diferita, care a trecut la EUR de cativa ani deci rata a inflatiei destul de mica si fara variatiuni de curs valutar care te pot arunca in aer in primii 3-4 ani de functionare pentru ca importatorii nu sunt deloc protejati de legislatia fiscala si nici de BNR) sansele de succes cresc simtitor. ba chiar, daca prezinti un business plan coerent la o banca, ai sansa sa ti se deschida o linie de credit pentru o finantare suplimentara daca cei 10 000 eur nu sunt suficienti.
oricum, daca nu ai idee despre domeniul in care vrei sa activezi (riscuri, cerintele meseriei etc) sfatul meu (foarte sincer) e sa iti rezervi macar un an ca sa inveti ce inseamna exact meseria aia. pentru ca poti avea surprize foarte mari si foarte neplacute. si asta ti-o zice un om care, fara sa detina adevarul absolut, "tine" un business despre care se presupunea ca stie o gramada inainte de a se hotari sa lucreze pe cont propriu. managementul unei firme e usor doar in filme, in realitate e un proces foarte complex. si primii 3-4 ani de supravietuire pe piata sunt foarte grei. mai ales in contextul legislativ din romania.

hai ca am scris o tona.
rugaminte: nu mai fi asa de agresiva. nimeni nu iti vrea raul pe aici, sa stii. si nici nu esti singura care a vazut cum e "afara" ba din contra, sunt pe aici oameni care traiesc realitatea vestica de vreo 10-15 ani cel putin. nu e nevoie sa vii sa le dai lectii, cred sincer ca pe elady fiecare poate invata de la fiecare, fara ca asta sa se transforme intr-un concurs "care e cea mai tare si de ce".

p.s: eu prefer cafeaua turceasca. facuta la ibric, cu mult caimac si fiarta incet incet. poate te ajuta asta in cercetarea ta de piata (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 14 2007, 03:14 PM
Post #15





Musafir






Acestea fiind spuse, eu sunt curioasa in ce s-ar mai putea investi 10 000 de euro (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Deci daca mai aveti si alte idei, va rog....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 14 2007, 03:29 PM
Post #16





Musafir






in terenuri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 14 2007, 03:53 PM
Post #17





Musafir






10 000 euro e cam putin pentru investit in terenuri. Si e si riscant. Unu la mana, preturile la terenuri sunt acum exagerat de sus, e cam imposibil sa mearga mai sus de atat si doi la mana nu sunt f usor de recuperat in caz ca ai nevoie. Poti astepta si un an pana reusesti sa vinzi un teren cumparat fara sa iesi in pierdere.
Totusi, daca ai acesti 10 000 euro in plus, adica poti sa te lipsesti de ei, merita incercat. Dar trebuie avute in vedere o sumedenie de chestii, nu poti sa cumperi orice teren la Parlipatz si sa te astepti sa ii creasca valoarea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 18 2007, 11:24 AM
Post #18





Musafir






topicul a fost "curatat" de balarii.
este deschis, dar daca se continua scandalul... il inchidem la loc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jul 19 2007, 08:33 AM
Post #19


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Cred că maximum de profit la 10 000 s-ar obţine dacă ar fi investiţi īn educaţie. Īnsă nu ar fi un profit imediat, din păcate pentru investitor. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristina Raducu
post Sep 2 2007, 05:03 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 2-September 07
Member No.: 2,138



Buna! De ce nu incerci cu un magazin de gablonturi intr-un supermarket? Am observat ca in ultima vreme femeile sunt innebunite dupa gablonturi.Investitia nu este chiar asa de mare. Sau asa mi se pare mie? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Bafta si te pup (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:46 PM