IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pregatirea si sustinerea unei prezentari
angeldust
post Mar 24 2007, 06:45 PM
Post #1





Musafir






Avand in vedere ca la mine se apropie sustinerea lucrarii de licenta, ma gandeam ca ar fi bine sa avem un topic despre sustinerea unei prezentari, in care cele din voi care ati mai facut asta m-ati putea ajuta cu niste idei si sfaturi.

Pentru mine este oarecum o premiera, in afara de doua examene orale la Bac nu am mai trecut prin experienta asta si recunosc ca am oareshce emotii. Nu sunt deloc timida din fire, dar daca trebuie sa vorbesc in public si stiu ca toate privirile sunt atintite spre mine si ceea ce spun are consecinte importante pentru mine, mi se cam taie rasuflarea. Am si traume din copilarie la capitolul asta. Tin minte ca in clasa a VII-a, dupa ce m-am intors de la o olimpiada pe tara si profii mei erau foarte mandri de mine, au organizat un careu ad-hoc, si m-au pus pe nepregatite sa tin un dicurs. Mama ce mai imi tremura mana pe microfon si simteam ca se invarte tot cu mine, habar nu am ce am spus ca am gandeam doar sa termin mai repede sa plec de acolo (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Deci, astept ceva sfaturi pentru invingerea fobiei cu vorbitul in public si alte sfaturi pentru o prezentare reusita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Mar 24 2007, 06:58 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Un super cliseu: imagineaza-ti audienta in pielea goala (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) !
Important e sa te concentrezi asupra ta si a ceea ce spui, nu te gandi la comisie. Poti chiar sa exersezi un mic discurs dinainte pregatit, parca merge mai usor cand spui ca o poezie..raman doar eventualele intrebari la care trebuie sa raspunzi ...spontan.
Eu una iti tin pumnii si sunt sigura ca te vei descurca excelent. Am intrat mai mult sa te incurajez, pentru ca, sincera sa fiu, si eu am ceva de genul asta si mi-ar fi bine-venite niste sfaturi, de asemenea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Mar 24 2007, 07:09 PM
Post #3


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Tin minte ca la sustinerea lucrarii mele de lincenta toti profesorii erau atat de plictisiti incat nici nu au sesizat cand mi-au scapat doua prostioare. A durat foarte putin. Practic le-am citit cuprinsul si am descris foarte putin fiecare capitol, mi-au pus 2-3 intrebari si gata.
Si eu sunt de parere ca trebuie sa ai un discurs bine definit inainte. Din cauza emotiei te poti pierde si e bine sa ai in cap "o poezioara" bine invatata. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Iti tin pumnii! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 24 2007, 07:14 PM
Post #4





Musafir






Multumesc (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

La mine o sa fie putintel mai nasol, pentru ca pe langa lucrarea pe care o fac eu, o sa mai fie intrebari dintr-o lucrare gata facuta pe care o sa o stabileasca profii cu vreo luna inainte, plus intrebari random din materiile facute in cei 5 ani, de astea mi-e cel mai teama ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 24 2007, 07:44 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



cel mai important lucru cand faci o prezentare e sa fii stapan pe tine. iar acest lucru e posibil cand esti bine pregatita si stii ca profesorii nu te pot prinde pe picior gresit cu nicio intrebare. mult spor la invatat si mult succes la examen! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Mar 25 2007, 12:31 AM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



si eu am patit ca si ala... de 2 ori!!! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) profii au obiceiul sa vorbeasca mult intre ei, sa nu fie atenti, sa te roage sa repeti, sau sa treci direct la partea practica... oof, daca ma apuc sa scriu pe tema asta... am multe de zis. importante sunt si slide-urile. dar aici fiecare faculta are regulile ei, si depinde cat timp vei avea. in orice caz, sa nu cumva sa citesti de pe ele!!!! un ppt bine facut iti aduce multe puncte, si e mai usor si pentru ei.

cel mai important este sa:
- iti fixezi un punct in spatele lor daca simti ca te pierzi si sa te uiti acolo (daca iti stapanesti emotiile uite-te in ochii lor)
- nu faci nimic cu mainile (ia un pix in mana daca nu poti)
- zambesti
- ai tot timpul in minte ideea ca TU ESTI CEA CARE STIE CEL MAI BINE CE A SCRIS IN LUCRARE (nimeni altcineva nu stie mai mult ca tine despre lucrarea ta), in special daca insisti pe partea practica (daca vb de partea teoretica te pot incurca cu mai multe kestii)
....... o sa mai revin daca mai ai nevoie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 25 2007, 12:53 AM
Post #7





Musafir






uite sa ti spun din experienta mea aveam emotii cu cateva zile inainte cum nu am avut in viata mea mai mult ne faceam noi studenti emotii, la proba orala tin minte ca in ziua respectiva m-am trezit cu nervi pe mine am zis ca nu sunt singura care da o licenta si ca defapt dupa ce se termina toata prostia asta o sa zic ca a fost o nimica toata si asa a si fost ( crede-ma ca dupa ce iesi de acolo o sa spui asta) eu aveam draci de nu mai puteam abia asteptam sa se termine chiar nu credeam ca asta va fi reactia mea credeam ca o sa mor de frica, dar mi a fost bine pt ca nervi astia mi-au dat curaj daca aveam emotii in nici un caz nu ma ajuta.

uite important este sa nu te grabesti cand vb asa poti sa -ti gasesti mai usor cuvintele
neaparat contact vizual sa vada ca ai incredere in tine
sa zambesti sa nu mari crispata
sa-ti zic o faza o prietena de a mea si a luat ochelari sa para mai desteapta eu credeam ca face misto de noi dar s a tinut de cuvant (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
imagineaza ti ca joci un rol si ca esti actrita
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 25 2007, 10:56 AM
Post #8





Musafir






cum am facut eu la licenta:
am pregatit dinainte o foitza pe care mi-am trasat ideile principale despre ce voiam sa vorbesc.
timpul maxim pe care il aveam la dispozitie era de 15 minute- cu prezentarea aplicatiei cu tot.
la mine a fost fain ca aveam o tehnologie noua de care profii nu auzisera, si am discutat pe tema asta toate cele 15 minute, fara sa mai verifice aplicatia.
uite o idee de plan:
- prezentarea ta: nume, prenume, tema licenta, profesor coordonator
- motivatia alegerii temei (de ce ai ales, prezentare generala a domeniului, ce aduce nou aplicatia ta)
- prezentare functionala (scurta) - module, interactiuni, targetul (cati utilizatori, cati conectati simultan, volum de date procesat etc) etc
- prezentare tehnica (detaliata) - tehnologii, de ce le-ai ales, cum ai proiectat interfetele, securitatea aplicatiei, scurta prezentare tehnica a fiecarei componente "tehnice" (limbaj, server de aplicatie, server de baze de date, structura bazei de date)
- prezentarea documentatiei tehnice (cum a fost generata)
- prezentarea aplicatiei
- intrebari

incearca ca ultimele 2 chestii sa fie cam jumatate din timp (daca ai 15 minute la dispozitie, 5-7 minute trebe sa fie prezentarea aplicatiei, 2-3 pt intrebari)
ia un ceas sa il ai langa tine ca sa nu depasesti timpii. si eventual, fa un power point cu ideile principale ca sa nu te pierzi (probabil, veti avea un retroproiector la dispozitie deci va fi usor sa le prezinti)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 25 2007, 01:47 PM
Post #9





Musafir






Multumesc mult fetele , forte chiar imi sunt de mare ajutor ideile (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Deocamdata ma lupt sa termin aplicatia sa am ce prezenta (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Ca proful meu face figuri si m-a pus sa adaug la ideea ce o aveam eu o gramada de chestii pe care habar nu am cum o sa le fac, dar o scot eu cumva la capat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 25 2007, 02:06 PM
Post #10





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/wink.gif) daca mai ai intrebari, baga, ca de aia sunt pe aici.
suntem cam in acelasi domeniu deci procedura de licenta e similara...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 11:04 AM