IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Pensii Private Obligatorii
antenutza
post Jul 2 2007, 05:07 PM
Post #21


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 94
Joined: 13-July 06
Member No.: 420



(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) contraste am inteles si eu treaba asta ...k e pt batranete dar vreau sa zic acum...in prezent ce beneficii am...
asa e si in strainatatzuri? e obligatoriu?
nush ...si asa nu suntem liberi..ne ingradesc pe zi ce trece cu alte si alte taxe...x(

sry de rabufnire dar nu imi convine deloc cand ma uit la banutzii mei cum se duc ..aproape jumate' din salariu pe taxe si daca am o problema ceva la un spital..bag mana in buzunar..daca am o problema ceva la o institutzie publica...bag mana in buzunar ca doar nu o sa imbatranesc pe la ghisee .... ufff mi s-a luat

sry de off topic - nu m-am putut abtine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Jul 5 2007, 12:40 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Pentru ca am vazut ca exista mai multe intrebari referitoare la pensiile private, stiu ca poate adera la o pensie privata:
- obligatoriu: angajatii cu varsta pana in 35 de ani care contribuie la sistemul public de pensii;
- optional: angajatii cu varste cuprinse intre 35 - 45 de ani.
Contributia la fondul de pensii administrat privat nu necesita obligatii financiare suplimentare, ea este o parte din contributia de asigurari sociale pentru pensia publica.
Cota transferata din contributia de asigurari sociale (CAS) la un fond de pensii administrat privat este de 2% in primul an si apoi aceasta cota se majoreaza la 6% in termen de 8 ani de la inceperea functionarii, cu o crestere de 0,5 puncte procentuale pe an, incepand cu 1 ianuarie a fiecarui an.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danati
post Jul 5 2007, 07:19 PM
Post #23


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 344
Joined: 11-March 07
Member No.: 1,329



QUOTE(Marbella @ Jul 5 2007, 01:40 PM) *
Pentru ca am vazut ca exista mai multe intrebari referitoare la pensiile private, stiu ca poate adera la o pensie privata:
- obligatoriu: angajatii cu varsta pana in 35 de ani care contribuie la sistemul public de pensii;
- optional: angajatii cu varste cuprinse intre 35 - 45 de ani.
Contributia la fondul de pensii administrat privat nu necesita obligatii financiare suplimentare, ea este o parte din contributia de asigurari sociale pentru pensia publica.
Cota transferata din contributia de asigurari sociale (CAS) la un fond de pensii administrat privat este de 2% in primul an si apoi aceasta cota se majoreaza la 6% in termen de 8 ani de la inceperea functionarii, cu o crestere de 0,5 puncte procentuale pe an, incepand cu 1 ianuarie a fiecarui an.


Foarte adevarat, nu presupune nici un efort in plus din partea nimanui, este doar o optiune care trebuie facuta ca sa nu o faca altii pentru tine. Ce nu-mi e mie foarte clar inca, este pentru noi cele in jur de 40-45 de ani... Stiu doar ca pentru a deveni profitabil, trebuie sa cotizezi macar 7-8 ani. Abia dupa aceea, daca ar fi sa renunti, poti obtine ceva mai mult decat suma cu care ai cotizat. Oricum, cred ca din moment ce toata treaba consta intr-o optiune si nu are nici un cost suplimentar, nu vad de ce sa nu optezi.
Si altceva, stiu ca banii platiti de noi vor fi investiti privat, in diverse chestii, printre care titluri de stat ( cu un profit mic, dar fara riscuri ) sau actiuni la diverse alte firme private ( mai riscant dar cu o posibilitate de profit mai mare) in diverse proportii.
Si mai stiu ca toate firmele de asigurari sunt obligate sa se reasigure la alte societati, ceea ce, zic eu, e o garantie in plus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 04:17 AM