IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cancerul de col uterin, Informatii, pareri, sfaturi
glamour
post Dec 10 2008, 11:04 PM
Post #51


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 10-December 08
Member No.: 5,495



da ,ai dreptate,insa chiar nu am la cine sa apelez .doamna doctor mi a explicat prea putin si am fost atat de socata incat nu mi am venit in fire sa intreb mai mult (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . nu inteleg daca sunt suspecta sau char am o ramura de virus ...este prima oara cand il fac si am si o varsta destul de mica...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Dec 10 2008, 11:24 PM
Post #52





Musafir






Eu atat stiu: testul HPV nu e colposcopie. La primul se verifica existenta virusului,iar la colposcopie verifica daca nu ai rani pe col. Am i right?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 11 2008, 03:29 AM
Post #53


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



yep rozy.
colposcopia e o procedura de vizualizare optica a colului, vaginului si vulvei in cautare de leziuni.
LSIL- low grade squamous intraepithelial lesion este o urmare a expunerii la un virus cu transmitere sexuala si anume HPV deci nu-i cancer
Cu HSIL (high grade squamous etc) e alta poveste, este un pre cancer. Deci in cazul un pap test cu rezultatul LSIL o colposcopie este recomandata pt a vedea daca nu exista leziuni mai mari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
glamour
post Dec 12 2008, 11:22 AM
Post #54


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 10-December 08
Member No.: 5,495



de la ce se fac aceste leziuni pe col ?

This post has been edited by glamour: Dec 12 2008, 11:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 12 2008, 11:38 AM
Post #55


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cancer uterin
Cancerul uterin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 6 2009, 07:36 PM
Post #56





Musafir






Fetele, help! Eu ma tot documentez pe net,dar cu cat citesc mai mult,cu atat mai confuza devin (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif)
Asa ca apelez la experientele voastre:
1: daca ati avut o rana pe col,s-a tratat numai cu ovule sau alte genuri de medicamente?
2: daca ati facut o cauterizare,au mai aparut probleme la analizele de dupa? Pt ca am gasit un articol in care supune ca nu este recomandata cauterizarea, deoarece rana s-ar putea dezvolta sub cicatrice.
Si da,ma voi duce la giencolog,dar vreau sa vad ce imi puteti zice voi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) pls (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Jan 6 2009, 07:49 PM
Post #57


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Eu am facut o cauterizare acum 10 ani si de atunci nu am mai avut nici o problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 6 2009, 09:33 PM
Post #58





Musafir






Si eu am avut o rana pe col, dar s-a inchis in urma tratamentului. Imi amintesc ca f bune erau supozitoarele carpicon, folosite ca ovulele. Am uitat toata schema de tratament si nu stiu daca mai am reteta. Eu zic ca-n ultima vreme nu-ti mai recomanda chiar asa repede cauterizare, adica treburile se rezolva si cu un tratament adecvat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriela 16
post Jan 9 2009, 08:24 PM
Post #59


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 3-October 08
Member No.: 4,963



QUOTE(rozy @ Jan 6 2009, 08:36 PM) *
Fetele, help! Eu ma tot documentez pe net,dar cu cat citesc mai mult,cu atat mai confuza devin (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif)
Asa ca apelez la experientele voastre:
1: daca ati avut o rana pe col,s-a tratat numai cu ovule sau alte genuri de medicamente?
2: daca ati facut o cauterizare,au mai aparut probleme la analizele de dupa? Pt ca am gasit un articol in care supune ca nu este recomandata cauterizarea, deoarece rana s-ar putea dezvolta sub cicatrice.
Si da,ma voi duce la giencolog,dar vreau sa vad ce imi puteti zice voi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) pls (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)



Nu intentionez sa sperii pe cineva, dar eu am avut o rana destul de mare pe col, am mers la o doctorita incompetenta care mi-a facut cauterizare cand eu cred ca deja aveam un cancer in stadiu incipient. Asa ca... am schimbat doctorita numai ca deja ajunsesem in stadiul II B. Asadar atentie la ce medic mergeti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olgguta
post Oct 3 2009, 10:23 AM
Post #60


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 29-July 09
From: romania, focsani
Member No.: 6,902



Buna tuturor!

Va scriu ca si multe alte femei din dorinta de a fi ajutata cu un sfat sau cu un raspuns la intrebarea mea. 

de urand am fost depistata cu virusul HPV  cu mai multe tulpini... dintre care este prezenta si tulpina 18. Pe internet se gasesc multe informatii de prevenirea cancerului de col uterin, de vaccinare, dar nu se gasesc informatii pentru femeile care deja au prezent acest virus in organism!! Am 29 de ani si imi doresc foarte mult un copil.. spuneti-mi va rog daca exista riscuri majore in cazul unei sarci, sau alte informatii legate despre tratamentul pentru acest virus!! Va multumesc!

Sunt destul de speriata!!




Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 03:19 PM