IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Remedii contra arsurilor solare, Ce ajuta cand ne-am ars?
kalua
post Jul 7 2008, 02:43 PM
Post #1





Musafir






Eu stiu ca urmatoarele chestii aplicate pe pielea inrosita ajuta:
-iaurt
-branza proaspata de vaci
-aloe vera (gel cumparat, cu 99% aloe in el sau gel proaspat din planta) - preferatul personal, chiar si fara insolatie, in loc de crema dupa plaja
-ulei de masline amestecat cu zeama de lamaie

Pentru pe dinauntru: calciu si multe lichide.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jul 7 2008, 03:37 PM
Post #2





Musafir






Mai ajuta:

ulei de galbenele sau crema de galbenele, desi crema, pana o intinzi pe pielea arsa, cam ustura.
otet de mere amestecat cu apa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jul 7 2008, 04:24 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Extern: apa termala, spray cu propolis

Intern: aspirina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 7 2008, 11:49 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nimphe, insolatia nu e musai legata de asrurile solare si viceversa este la fel de valabila.
Niciodata sa nu iei sau sa dai aspirina sau alte antipiretice in cazuri de insolatie, fac mai mult rau decit bine. In cazuri de arsuri solare sunt insa recomandate.

Arsuri solare, arsuri datorate expunerii indelungate la soare
Cum recunoastem o arsura solara? Simptomatologia difera de la individ la individ si este direct proportionala cu gradul expunerii. Pielea devine sensibila, insotita de aparitia unor vezicule, mergand pana la arsuri grave. Fenomenele locale pot fi insotite de febra, frisoane, oboseala, stare de slabiciune, soc similar arsurilor termice.
Persoanele care au suferit arsuri trebuie sa evite razele UVA si UVB, sa poarte imbracaminte adecvata, sa aplice comprese cu apa rece in zonele afectate. Folosirea unor lotiuni cu anestezice locale trebuie evitate datorita aparitiei riscului dermatitei de contact.
Tratamente naturiste impotriva arsurilor solare, calmarea usturimii
Pielea arsa nu se va mai expune la soare in urmatoarele 3-4 zile de la producerea arsurii. Nu se sparg basicile si nu se cojeste pielea!
  • Pentru arsurile de pe pleoape se pun comprese reci cu infuzie de musetel sau galbenele. Se pot pune chiar si pliculetele reci care au fost folosite pentru preparea infuziei.
  • Se fac bai generale sau locale cu apa calduta, in care se adauga bicarbonat de sodiu. Se pune o cana de bicarbonat la o cada de apa calda. Baia va dura 15-20 de minute, apoi se sterge pielea prin tamponare, cu un prosop moale. Se va pudra cu malai sau se va unge cu ulei de masline, cand pielea este inca umeda.
  • Se pun comprese cu gel de Aloe Vera.
  • Se unge pielea cu iaurt, se lasa sa actioneze 20 de minute, apoi se clateste cu apa rece. Se repeta procedeul din 3 in 3 ore.
  • Pentru calmarea usturimii, se inmoaie petale de trandafiri in otet de mere si se intind pe piele.
  • Se dilueaza o cana de lapte degresat la un litru de apa, se umezesc prosoape in aceasta solutie si se folosesc sub forma de comprese. Cand se incalzesc, vor fi inlocuite.
  • Se umezesc bine cantitati egale de malai si tarate de grau si se aplica pe pielea arsa de soare. Dupa 30 de minute se indeparteaza si se clateste cu apa rece.
  • Se pot aplica comprese reci inmuiate in lapte sau comprese reci cu infuzie de musetel.
  • Se poate unge pielea cu ulei de levantica, ulei de menta sau ulei de salvie.
  • In cazul in care pielea arsa este insotita de flictene (caracteristice arsurilor de gradul doi sau trei) este necesara interventia medicului.
    Faceti o baie sau un dus rece.
    Aplicati lotiune cu aloe vera pe piele de mai multe ori pe zi.
    • Nu spargeti flictenele pentru a evita infectiile si pentru a grabi vindecarea arsurilor.
    • Daca este cazul, luati un analgezic precum aspirina, ibuprofen (Advil) sau paracetamol. Nu administrati aspirina copiilor si adolescentilor, deoarece poate provoca o boala rara, dar extrem de periculoasa (Sindromul Reye)
    Consultati medicul daca arsurile solare duc la complicatii precum eruptii cutanate, mancarime sau febra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girlish
post Jul 8 2008, 09:36 AM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 262
Joined: 18-February 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 231



spray OXIMED
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RuxandraS
post Jul 21 2008, 10:50 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 21-July 08
Member No.: 4,296



QUOTE(Girlish @ Jul 8 2008, 10:36 AM) *
spray OXIMED


wow .. nu! ca nu-ti ia nici durearea, mai are si hidrocortizon basca nu ai voie sa-l dai pe suprafete intinse, usuca pielea, etc. Am vazut la Timisoara, la "Casa Austria" cand am fost cu tatal unei prietene, avea niste arsuri urate si l-au dat cu altceva, cu un spray numit Flamaderm si cu o crema Imerci sau Immerci H3 ( nu mai stiu cum se scrie exact).

cm stat eu atunci in curte si am asteptat, m-am ars de la soare pe spate, ceafa; aveam un tricou cam in bretele, parul strans si am stat in soare, citeam ceva si nu mi-am dat seama ca ma ia soarele. Dupa niste ore m-am "developat" si a fost nashpa rau. Medicul mi-a dat o reteta si am luat de la o farmacie de acolo. M-a dat farmacista; in catvea minute mi-a trecut durerea, apoi m-a dat cu un pic de crema. A doua zi eram super ok. Apoi am mai cumparat si tot iau de fiecare data cand ma duc la Timisoara. In Bucuresti nu cred ca l-am vazut dar nici nu m-am uitat in mod expres. Cred ca-l folosesc de vreo 2 ani, da, cam asa. Cu Immerci a dat-o cumnata-mea pe Buburuza cat a purtat scutece, cu sprayoul si crema ma dau cand ma irit pe fata, m-am ars la cratita (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si m-am dat cu spray. Nu cred ca stiu vreun "ceva" pentru arsuri care sa ia durerea atat de repede si bine, basca se reface totul repede + este natural .

Sprayul este cu extract de patlagina si crema este un amestec de tot felul de chestii. Stiu ca la Timisoara folosesc medicii chirurgi esteticieni chestiile astea, chiar dupa peeling si alte proceduri. Ma uit maine pe etichete si va spun ce contine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adriana Matei
post Jul 15 2011, 08:21 AM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 14-July 11
Member No.: 10,413



E importanta si protectia dupa expunerea prelungita la soare.
Eu am incercat tot felul de produse scumpe, care promiteau 'marea cu sarea',
produse importate, cu ambalaj frumos (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) , si care m-au dezamagit, au ramas
cu ambalajul.
Poate mai bune sunt produsele pe baza de extracte din plante, gen galbenele.., nu?
Am incercat unul si ii lipsea doar un continut de menta, care sa faca unguentul asta
mai racoritor pentru piele. Era si ieftin.
Voi cu ce va dati 'dupa plaja' ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 15 2011, 11:24 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu nu fac plaja. Ma feresc de soare cit pot. Nu mai sint vremurile de acum 30 de ani .
Braonzatul a devenit sport extrem datorita expunerii La razele UVA si UVB, asa ca multam, dar nu. Si nici o crema nu ne ofera protectie 100%.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vic30
post Jul 24 2015, 03:01 AM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 29-June 15
From: Constanta
Member No.: 12,894



La mine nu a functionat nici iaurtul, nici cremele speciale. Singurul lucru care mi-a calmat intr-un minut pielea a fost otetul. Se duce mirosul de pe corp dupa ce se evapora.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:53 AM