IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sub capota, Minimum de informatii despre automobile si "manipularea" lor.
albinuza
post Nov 7 2008, 10:30 AM
Post #21


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Nu conducea ea!
Sa vb si depsre prietenul acestei tipe, care in 2 zile consecutive a bulit si partea stanga si partea dreapta al minunatului ei PT Cruiser? De 2 ori s-a harscait de un tir!

This post has been edited by albinuza: Nov 7 2008, 10:32 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
injen
post Nov 7 2008, 10:32 AM
Post #22


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 6-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 5,276



QUOTE(Maàt @ Nov 6 2008, 07:34 PM) *
Intentie buna insa daca mai vede careva "buna ziua" la miezul noptii risti sa nu te ia nimeni in serios.
Noapte buna!


Ca sa eliminam acest risc imi poti te rog edita topicul si in loc de "Buna ziua" sa pui un salut universal pt orice parte a zile si orice anotimp?
Multumesc anticipat.

This post has been edited by injen: Nov 7 2008, 10:32 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 7 2008, 10:36 AM
Post #23





Musafir






Ei,pai si printre barbati exista gongi d-astea. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Repet,eu nu am zis ca TOTI barbatii sunt buni la volan si TOATE femeile aiurea. Sunt si exceptii....dar majoritatea....

This post has been edited by rozy: Nov 7 2008, 11:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
injen
post Nov 7 2008, 10:47 AM
Post #24


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 6-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 5,276



Haideti sa incercam sa nu mai facem comparatie intre barbati si femei si sa ne rezumam la chestii utile sau macar potential utile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 7 2008, 11:01 AM
Post #25


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Din cateva cazuri prezentate si alte cateva cunoscute nu poti generaliza, Rozy. Daca ne spui si ca Albi e printre singurele exceptii cunoscute riscam sa intelegem ca orizontul tau e ingust. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Ionute, inainte de a veni cu ideea sa ne bagi sub capota... te-ai uitat prin arhiva sa vezi cate soferite sunt active pe forum sau ba? 2. A crede ca iti poti asuma rolul de profesor, fara sa te prezinti si a-ti expune niste opinii, luand peste picior soferitele, este semn ca te cam hazardezi cel putin la capitolul comunicare. Oare cum esti in trafic? Cat despre ultima ta fraza, respect-o tu primul, caci esti initiatorul topicului. Daca ai ceva de spus la subiect - fara sa diferentiezi dupa sex - esti liber s-o faci!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 7 2008, 11:25 AM
Post #26





Musafir






Cred ca am zis ca de 3 ori ca nu generalizez. Sa zic si a 4-a oara? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) NU generalizez. Oricum, observ ca femeilor le e rusine sa admita ca sunt unele domenii la care barbatii se princep un pic mai bine. (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)


Hai,facem ceva constructiv cu topicul asta? Nu ne impartaseste nimeni nimic?

This post has been edited by rozy: Nov 7 2008, 11:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 7 2008, 11:31 AM
Post #27


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) E adevarat ca tot repeti ca nu generalizezi, dar nu uiti sa mentionezi iar ca: "Sunt si exceptii... dar majoritatea...." (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 7 2008, 11:32 AM
Post #28





Musafir






Pai si majoritatea inseamna toti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
injen
post Nov 7 2008, 11:36 AM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 6-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 5,276



In timpul scolii de soferi instructorii aplica regula "ambreiaj - frana", adica ei spun ca atunci cand franezi sa apesi ambreiajul. Am observat acest stil la foarte multi soferi(de ambele sexe). Acest stil scade randamentul masinii si controlul asupra ei mai ales in mediul extra-urban.
Apasarea ambreiajului si apasarea franei sunt doua comenzi total diferite care trebuiesc folosite in ordine inversa - cand vrei sa franezi, apasa frana iar ambreiajul apasa-l doar cand e cazul(la schimbarea unei trepte sau cand franarea scade viteza suficient de mult incat motorul va ajunge aproape de turatia de relanti). Sunt foarte multe situatii in care franarea nu necesita apasare ambreiajului iar o masina in sarcina ofera control maxim.
Instinctul este invers - foarte multi conducatori inainte de a apasa frana apasa ambreiajul. In unele cazuri acea diferenta de jumatate de secunda intre ambreiaj si frana schimba rezultatul final. Ca un bonus, decelerare cu ambreiajul ridicat, intr-o treapta de viteza masina are consumul minim posibil, chiara mai mic decat la relanti. In cazul unei franari violente se apasa ambreiajul dar DUPA apasarea franei.
Abordarea virajelor trebuie facuta cu masina in sarcina si accelerare. Franarea se face inainte virajului(curbei), se adapteaza viteza iar in momentul abordarii masina se afla in treapta de viteza corespunzatoare si cu piciorul apasat pe acceleratie ceea ce ofera o stabilitate sporita deaorece acceleratia contreaza inertia. Spre exemplu intr-o curba la dreapta inertia trage masina spre stanga iar acceleratia masinii trage masina spre dreapta adica partea in care masina trebuie sa mearga. O franare in curba amplifica inertia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 7 2008, 11:39 AM
Post #30


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



deviem deviem...
Inseamna "cele mai multe". Iar daca nu-s dovezi stiintifice, 'geaba enuntam teorii despre soferinte si soferi.

PS: A generaliza ce inseamna?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:16 AM