IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Probleme in casnicie, Ce sa fac?
Oana
post Oct 31 2008, 11:08 AM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Buna Dedida.M-am gandit ca ar trebui sa citesti si parerea unei victime colaterale ale consumului de alcool.Suntem 5 copii la parinti si am fost foarte afectati si nu pe termen scurt.In Romania multi barbati au problema asta iar unele consecinte sunt vazute la stirile de la ora 5.Niciunul nu vrea sa recunoasca faptul ca are o problema cu alcoolul iar daca te trezesti tu sa fii mai desteapta sa-i spui devii dusmanul numarul unu.Cei care recunosc intr-un final si se jura ca nu mai fac,ca este ultima data cand se intampla,sfarsec sa dea vina tot pe EA,caci EA e principalul vinovat ,EA il cicaleste ,Ea nu-l lasa sa se schimbe etc.Incercand sa o ajut pe mama dar si pe el am ajuns sa cer parerea si ajutorul unui mare doctor de la spitalul Socola din Iasi care mi-a spus ca tot ce poate face e sa-i dea tratament antialcool si sa-i ofere consiliere psihologica,eventual internare intr-un centru care se ocupa de aceste probleme,dar totul cu acordul lui si ca primul pas este sa-si recunoasca problema si sa accepte ca o are.Bineanteles ca el nu a recunoscut acest lucru,ca daca bea si el o data sau de doua ori pe luna cu prietenii,dar se face crita,asta nu inseamna ca e alcoolist.La inceput ii saruta mainile si picioarele mamei stand in genunchi si cerand iertare ca nu mai face,apoi au venit reprosurile ca bea din cauza ei ca-l cicaleste.Nu te amagi singura ca sotul tau nu va ajunge ca altii,daca nu recunoaste ca are o problema nu poate sa se vindece si asa cum spunea doctorul "alcoolul e un mare demon cu care te poti lupta si trebuie o mare putere interioara sa-l invingi"Cat despre iesirile cu prietenele poate fi un joc periculos,la inceput se face ca nu-i pasa dar in timp va trece la jigniri si violenta.Ar trebui sa faci pasul hotarator acum cand nu ai copii caci nu cred ca vrei sa ajunga ei sa-ti reproseza ca le-ai distrus copilaria prin faptul ca ai ramas cu el si nici tu nu vrei sa-ti treaca viata intrebandu-te cum sa-l ajuti,cum sa faci sa fie bine,daca vine iar beat acasa,cu ce ai gresit etc.Asta a fost doar o introducere in ceea ce face alcoolul,iar sotul tau e la inceput si daca nu se opreste sa bea acum alcoolul nu-l va ridica ci il va cobori si te va trage si pe tine in jos.Sunt sigura ca si tu ti-ai facut vise cand erai adolescenta, cum va fi viata ta de familie,cat de iubita vrei sa fii.Urmeaza-ti visele si nu lasa viata sa treaca pe langa tine intrebandu-te ce sa mai faci sa fie bine.Iti urez mult succes si sa ai putere sa nu te lasi amagita!Te pup (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Oct 31 2008, 11:11 AM
Post #22


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Oana, jos palaria pentru tot cea ce ai sus! Mare dreptate ai...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Oct 31 2008, 12:54 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Multumesc Philia dar asi fi vrut sa nu am dreptate pentru ca mama mea nici acum nu realizeaza ca trebuie sa-l lase si de la distanta drama ei inca ne afecteaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Oct 31 2008, 04:33 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Imi pare rau ca ai fost si inca esti nevoita sa treci prin asta, eu te-am felicitat pentru modul in care ai reust sa exprimi toate astea si sper ca ceea ce ai scris tu sa deschida ochi multor femei care vor citi !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 2 2008, 11:16 AM
Post #25


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Numai cine trece prin astfel de lucruri poate intelege exact cum se poate termina totul - foarte prost si urat.
Oana, ai dreptate (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Nov 2 2008, 01:36 PM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Multumesc Teo.Uneori seara ma rog la Dumnezeu ca totul sa fie bine,dar nimic nu se schimba si de multe ori tresar la stirile de la ora 5 mai ales cand spun aia ceva de Iasi.Nu reusesc sa o inteleg pe mama mea care atunci cand eram mici spunea ca sta cu el pentru ca noi trebuie sa avem un tata,acum umbla pe la biserici si manastiri sa ceara sfaturi si nici un preot nu ii zice sa divorteze,mai grav e ca un calugar i-a zis ca asta e crucea ei si trebuie sa o duca pana la sfarsitul vietii.O dau ca exemplu pe ea si nu e singura care s-a lasat dusa de val,amagita,tarata o viata intreaga prin noroiul in care scufunda alcoolul ,atat pe cei care il consuma intr-o nesimtire cat si pe cei care sunt in preajma lor.Acum crede ca e prea batrana sau se simte batrana sa mai faca o schimbare si isi duce crucea innainte crezand ca va mosteni raiul,caci iadul l-a cunoscut aici.Nu va lasati prinse in jocul asta,caci "domnii" vor avea grija sa va stoarca de puteri,sa va aduca respectul de sine la ultimul nivel si la sfarsit sa va simtiti prea batrane pentru a mai face pasul definitiv.

Iar daca macar o singura persoana ar invata ceva din experienta mamei mele si din tot ce am scris eu as fi multumita sufleteste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dedida
post Nov 3 2008, 06:01 PM
Post #27


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 29-October 08
Member No.: 5,221



Buna fetelor, imi pare nespus de rau ca raspund atat de tarziu, insa am citit toate mesajele voastre si va multumesc ca imi sunteti alaturi. Oana are mare dreptate, stiu si eu aceste lucruri pentru ca si tatal meu la fel a procedat................

Dupa cum v-am spus in acest weekend am fost la nunta sefei mele si s-a comportat exemplar, adica a baut dar atat cat a fost ok, nu s-a imbatat nici ametit. In momentul in care i-am spus sa ne despartim m-a rugat cu cerul si pamantul sa il iert si sa mai stau un pic langa ca sa imi dovedeasca ca nu va mai calca gresit. Acum adevarul este ca trebuia sa astept macar weekendul cu nunta deoarece nu vreau sa cunoasca si altii probelemele mele (colegii de la servici), acum astept sa vad ce se mai intampla, insa cred ca imi trebuie groaznic de mult curaj sa fac pasul despartiri, dar............speranta moare ultima.

Am pierdut 8 ani alaturi de el si cred ca post sa mai pierd 1 luna, 2, pana ma va convige (dc va reusi sa ma convinga) ca s-a schimbat, oricum m-am convins ca alta solutie nu exista........


Multumesc inca o data pentru toate mesajele voastre
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Nov 3 2008, 09:17 PM
Post #28


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Banuiesc ca nu de acum are tendinta asta...nu ti-ai mai spus cumva deja treaba asta cu "pe langa X ani ce mai conteaza inca unul"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Nov 4 2008, 04:41 AM
Post #29


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



dedida, imi pare rau ca treci prin asta, nici nu pot sa-mi imaginez cat de greu trebuie sa-ti fie. Totusi, daca nu te superi, as vrea sa te rog sa te gandesti la urmatoarele intrebari: la sotul tau chiar se poate vorbi de o dependenta, sau la el alcoolul este acum doar un refugiu? si daca este un refugiu, de ce/cine se refugiaza el?
teoria mea (in cazul in care raspunsul la prima intrebare este ca nu e dependenta, si nici consum exagerat) este ca prinzi mai multe muste cu o lingura de miere decat cu un borcan de otet, si sfatul meu ar fi sa incerci sa devii aliatul lui, sa discuti cu el si sa afli de ce simte nevoia sa bea. e presiune din partea baietilor din gasca? are un servici stresant? il streseaza ceva la relatia voastra?
Spun asta pentru ca din postarile tale am ramas cu impresia ca el nu bea mult, dar tu nu vrei sa bea deloc, si pentru asta, il tii din scurt si il certi cand bea. Poate ca nu am inteles bine, si atunci te rog sa ma corectezi. Dar adevarul este ca (si repet, eu ma refer la situatia in care nu este alcoolic ci doar consuma putin) daca el bea ca sa se refugieze de ceva, si tu ii ceri sa nu o mai faca de dragul tau, atunci el nu va face nici o schimbare, pentru ca nu se produce schimbarea dinauntrul lui (nu dispare cauza pt care bea) ci dinafara, si niciodata o motivatie externa nu duce la schimbare daca nu e interiorizata mai intai...
de asemenea, te-as sfatui sa mergeti la un psihoterapeut/consilier de cuplu inainte sa dai cu piciorul la 8 ani din viata ta. Cred ca o a treia persoana care are si pregatire va poate ajuta mult... (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dedida
post Nov 5 2008, 10:49 AM
Post #30


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 29-October 08
Member No.: 5,221



Buna andutz,

Sa stii ca eu m-am gandit si pe de o parte inteleg ca sa zic asa. Am precizat ca eu am dus lipsa unui tat in viata mea si el a avut o experienta asemanatoare, tatal lui a decedat in urma unui accident cd sotul meu avea doar 17 ani, tatal lui un om bun painea lui dze, si a suferit si sufera si acum.Dar eu consider ca tb sa treca peste pt ca a fost atunci, eu il inteleg.

Nu stiu daca se poate vb de o dependenta, ma gandesc ca (eu sunt fumatoare) eu u pot sta fara tigari deci sunt dependenta, insa el poate sta fara bautara (a facut-o cd a tinut tratament 1 luna de zile), deci se poate vb de dependenta? nu stiu.

Serviciul etse stresant lucrea in MEI deci.............e naspa, multe ture, multe chestii care le vd nasoale.......

Prietenii de gasca, da este influentabil , dc il cheama cineva la o bere se duce, sau in cazul cum a fost la munte............

Nu stiu daca il tin din scurt, intradevar eu sunt impotriva alcoolului pt ca stiu foarte bine cat rau face.


Ne-am gandit la un psiholog dar nu stiu ce sa zic imi este jena sa vb cu cineva din afara,sau..............oricum daca stiuatia nu se va schimba vor ramane doar acest 2 solutii, dc va fii deacord sa mergem la un psiholog daca nu, divortul va fii inevitabil..............eu insa cred ca oamenii se pot schimba si sper.

Oricum multumesc pentru mesaj.................



Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 01:21 AM