IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Oftalmologie, cabinete, recomandari, operatii
walpurgik
post Sep 8 2007, 05:59 PM
Post #41





Musafir






sure do
Pai de la ce ti s-a inrosit? Poate te-a tras curentul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 8 2007, 06:32 PM
Post #42


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Purtat lentile prea mult, nedormit, belit ochii calculator, toate adunate sau poate doar prima. Oricum, tare prost a picat!!! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Tu ai rezolvat cu ochiul tau?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 8 2007, 06:35 PM
Post #43





Musafir






A trecut de la sine. Foarte descurcaret. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
balluff
post Feb 23 2008, 01:41 PM
Post #44


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 23-February 08
Member No.: 3,354



eu am o miopie combinata cu astigmatism (OD -1.5, OS -2.5 LA MIOPIE si OD -0.5, OS -0.75 LA ASTIGMATISM). de trei ani port ochelari, am inceput sa nu ii mai sufar si mi-as dori lentile de contact.problema e ca nu ma pricep deloc la lentile si nu stiu nici unde ar trebui sa imi fac un control.as mai fi inteles ca sunt si foarte scumpe i ca nu prea se fac pentru combianatii de miopie si astigmatism. din ce am citit pe forum si voi aveti atat miopie at si astigmatism si purtati lentile...help
PS Am inceput cu o miopie de OD -0.25 , OS -0.75 la 14ani, nu am purtat ochelarii, la 18 ani aveam OD -1, OS-1.5 SI astigmatism -0.75 la ambii ochi si de atunci port ochelarii tot timpul.saptamana trecuta mi-am facut alt control si in 3 ani am ajuns la OD -1.5, OS -2.5 LA MIOPIE si OD -0.5, OS -0.75 LA ASTIGMATISM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Mar 7 2008, 08:07 PM
Post #45


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Baluf si mie mi-a inaintat miopia in timp.
Prin scoala generala aveam -0.50 si -0.75 ceva de genul (cu astigmatismul de rigoare cu tot)Ochelari am inceput sa port in mod constant prin facultate dar nici atunci mereu.Si cred ca am facut mare greseala.Eram insa f complexata ca sunt ochelarista. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Acum am -2.5- si -2.75...ceva de genul.Medicul a vrut sa imi forteze mana si sa imi dea -3.00 si -3.25 dar am refuzat.Nu mai sunt complexata si am vreo 5 perechi de ochelari pe care ii asortez cu perseverenta in functie de tinuta.
Despre lentile de contact Wlpurgik ite poate lamuri cel mai bine cred.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Mar 23 2008, 10:05 PM
Post #46


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



fetelor, imi puteti spune si mie niste preturi la lentile de contact prin bucuresti? eu vin in tara in vara, si aici costa cam $100 sa imi fac reteta, si apoi poate sa fie si pana la 50$/luna pt lentile...oare e mai ieftin in tara? ce ziceti? la ochelari am .75 si 1.25, si nici o alta complicatie, deci ar trebui sa fie din cele mai ieftine...(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxana_dumitru87
post May 17 2008, 09:55 AM
Post #47


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 17-May 08
Member No.: 3,885



BUNA! Sunt noua pe aici, dar totusi va pot da cateva informatii utile in leg ku miopia si astigmatismul ... de care eu din fericire am scapat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 17 2008, 10:13 AM
Post #48


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Bine ai venit, Roxana! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jun 5 2008, 08:31 AM
Post #49





Musafir






Ok, o sa povestesc din nou ce si cum cu operatia, desi cred ca am mai facut-o. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Acum 5 ani mi-am facut corectia miopiei cu LASIK, la Bucuresti, la Dr. Pop Mihai. Aveam o miopie de -7,00. Operatia a fost usoara, in sensul ca nu e traumatizanta, anestezia e usoara, cu picaturi, iar operatia in sine nu e invaziva, dpv al durerii, ca de altfel, saracii ochisori.
Recuperarea e usoara, cu picaturi si mare grija cel putin o luna postoperator. Dupa operatie mi-au ras multe din dioptrii, insa nu mi-au zis exact ce miopie mai am dupa interventie. Singurul lucru era ca sa invat ochiul sa vada singur. Mi s-a spus ca e o opertie de corectie a miopiei prezente si ca nu raspund ce o a fie peste cativa ani. Miopia mea nu era nici pe departe stabila, insa lucrul asta n-a contat, caci, dupa cum mi-a spus si un medic de curand, e o operatie care se plateste bine, deci e facuta fara ganduri de ziua a doua.
Dupa un an, doi in care vederea mea a fost cat de cat ok, fiindca vedeam destul de bine, s-a deteriorat treptat si s-a ajuns sa am nevoie din nou de corectie optica. Miopia mea avansase de unde o lasasem dupa operatie. Ochiul meu si-a continuat cursul de degradare miopica, iar de 1 an jumate nu am mai rezistat fara corectie si mi-am luat din nou lentile/ochelari.
De-a lungul vremii am discutat cu diversi medici care au pareri contradictorii, insa multi sunt impotriva acestui gen de corectie:
- in primul rand este o corectie care iti polizeaza corneea, deci laserul agresand corneea, stratul protector al ochiului, si asta este un dezavantaj initial; la mine o reinterventie cu laser nu mai e posibila, de ex, fiindca la un ochi corneea s-a subtiat prea mult si risc sa o pierd
- de dupa operatie vederea de aproape se degradeaza un pic, pt ca cu cat iti taie din miopie, prin presarea ochiului in timpul operatiei, corectia poate trece peste 0 si sa capeti un pic de dipotrii cu + La unul din ochii mei chiar sesizez asta.
- nu stu daca-i numai o impresie, insa cu un ochi culorile mi se par usor diferite fata de celalalt, adica mai calde, deci o posibila usoara discromie
- dupa aparitia acestei proceduri in SUA nr cel mai mare de procese de malpraxis au fost pe corectie optica, pt ca in multe cazuri s-a sesizat revenirea miopiei
- nu stiu daca sa zic ca imi pare rau ca am facut-o, caci a insemnat enorm de mult pt mine, insa daca eram avizata, asteptam pana la o anumita varsta, cu miopie stabila, ca apoi sa nu mai am probleme
- pt femei, un aspect f, f important este nasterea- trebuie spus de operatie intr-o asemenea situatie, este obligatorie cezariana; in caz contrar dezlipirea operatiei, cresterea dioptriilor ar fi unele din efectele unei nasteri naturale.
- ochiul meu este bolnav, asta mi-a spus si la ultimul control, la unguri, acum 2 saptamani: ceva de genul, miopia ta citita de aparat acum ar fi -5,00, chair daca ai nevoie de ochelari -2,75; -3,00. calculand ce ti-a fost ras de operatie, -7,00, miopia ta este de -12,00 ceea ce e enorm in conditiile in care ochiul ti se degradeaza prin cresterea in continuare a miopiei. Computer la minim, nu tu stress, nu tu nimic care sa-mi perturbe mintea si fizicul, deci ar trebui sa traiesc in sera, daca nu vreau sa chiorasc de tot.
Bia, tu esti cam tanara, nu te-as sfatui sa o faci de pe-acum. Scorpi, tu ai 30 de ani, cunosc persoana operata la aceeasi varsta, cu miopie stabila si e bine, nu are nici o problema. Sfatul meu este sa mergeti la diversi oftalmologi buni si sa cereti mai multe pareri. Nu mergeti direct la medicul care exectua operatii caci acela va fi in principal axat pe captarea clientilor.
Daca mai aveti intrebari, shoot. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

corectarea miopiei video
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jun 5 2008, 08:42 PM
Post #50


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eram curioasa daca mai poti purta lentile de contact dupa operatie, dra ai spus ca da. Eu am si un ochi cu astigmatism - stangul-. Majoritatea medicilor mi-au spus ca nu exista leac dar eu tot mai sper. La dreptul am miopie de -2.75 la ochelari. Multumesc pentru informatii, Walpule. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 07:54 AM