IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Atkins-la lupta!, cine mi se alatura?
baby_nfs
post Dec 13 2006, 09:46 AM
Post #11


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



multumesc Diana pentru grija (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) , dar din punctul meu de vedere e sanatoasa daca iti iei masuri ..

dieta se aseamana doar cu atkins, nici eu nu cred ca e acelasi lucru (nici nu stiu foarte exact cum e atkins).. pentru primele doua saptamani ratia zilnica e ceva de genul 35% proteine 55% grasimi si 5% carbohidrati.. in cazul meu vin cam 100 gr proteine, 140 gr grasimi si 10 gr carbo 9am 1,62 si din pacate 59 kg (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif) - avand ca scuza nemotivata bacul)

dupa cele doua saptamani de acomodare scad ratia de la 140 grasimi la 110 sau mai putin - alternez si eu ca nu mereu am chef sa pap)..si binenteles, fac si sport

nu stiu la altii, dar la mine functioneaza super bine .. nu stau cu ochii pe ceas uitamndu-ma cu jind la frigider, ba uneori chiar ma oblig sa ma duc sa mananc pentru ca trebuie.. am energie multa, dorm si mai bine desi nu mai am nevoie de multe ore de somn..8 sunt arhi suficiente acum

de curand am facut analize complete si se pare ca sunt mai mult decat ok, in conditiile in care se presupune ca e o dieta nsanatoasa.. desi pap si multe oua pe zi, colesterolul e in limite foarte normale.. la o adica, nu am mai nimic

Pietre la rinichi nu fac pentru ca beau frecvent in jur de 4 litri ..cred ca aici este o cheie importanta a dietei: apa ..daca nu beau, intr-adevar ma simt putin rau..

Iar grasimile pe care le mananc.. nu va inchipuiti ca am dat-o numai in prajeli si alte alea.. pap migdale crude, nuci , nuci braziliene, ulei de in, ulei de masline, peste gras gen macrou si somon (mai rar somon ca ardela buzunar), si uneori branza de burduf, feta, cascaval, pulpe de pui si alte mai "nesanatoase"

Partea cea mai buna e ca se slabeste grasime, iar kg date jos sunt de grasime nu de apa cum e in cazul dietelor obisnuite.. ziceam ca e logic, pentru ca odata ce corpul s-a obisnuit cu grasimile, va arde din depozitele proprii in momentul in care se face deficit caloric.. iar eu nu scad mai mult de 500 de calorii ca sa nu incetinesc metabolismul

Nu e o dieta minune, dar pe saptamana se da jos intre 700 gr sau 1 kg .. de grasime (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) .. deci dureaza

Am uitat sa zic ca odata la 2-3 saptamani se face o zi in care se inverseaza nutrientii, adica procentele de grasimi le inlocuiesc cu cele de carbohidrati.. la mine de exemplu din 140 gr grasime se transforma in 350 gr carbohidrati..

incarcarea asta se face pentru a umple rezervele de glicogen .. si pentru a nu omori tiroida .. se stie ca tiroida "adoarme" cand nivelul insulinic scade, iar eu o "trezesc" din cand in cand ca sa nu am probleme ulterior

in iua de inarcare pap tot ce vreau (orice fara grasimi) de la orez, paste, cartofi pana la fructe, dulciuri (cu masura totusi, nu sar calul) si alte minuni

binenteles ca dupa incarcare sunt umflata si daca ma urc pe cantar am cu cateva kg bune mai mult decat ziua precedenta, dar e numai apa.. de ingrasat nu m-am ingrasat pentru ca acei carbo nu vor ajunge sa se depuna , ci vor fi folositi pentru umplerea rezervelor de glicogen si alte cateva pe care nu le mai retin acum..

nu vreau sa ma repet, dar partea cu nesanatoasa nu e chiar adevarata decat in cazul in care sari calul si nu iei masuri de precautie.. nu numai eu am observat ca analizele ies chiar mai bune ca inainte, ci majoritatea celor care urmeaza dieta asta (nu atkins.. aia e ceva de genul pentru doamne care nu se obosesc sa calculeze ce mananca si nu respecta observatiile dietei precum bautul apei in cantitati mari
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 21 2006, 10:29 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(baby_nfs @ Dec 13 2006, 09:46 AM) *
(nici nu stiu foarte exact cum e atkins)..

In Atkins te "bombardezi" cu grasimi de toate neamurile si proteina animala, fara vitamine, fara minerale, ca organismul sa "plictiseste" si refuza sa le asimileze: partea cea mai proasta e ca dieta Atkins da metabolismul peste cap, toate organele tind sa o ia razna si , colac peste pupaza, te umpli de bube si parul se ingrasa cu viteza luminii... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Dec 21 2006, 11:24 PM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



atunci nu seamana deloc (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ..poate doar faptul ca se bazeaza pe grasimi.. oricum ar fi, ma simt super bine asa .. iar vitamine iau (nu de la farmacie ca mi se par mici dozele..eu iau women fitness pak.. are 30 de pliculete din care 8 sunt special pentru zilele de menstruatie..fiecare "pachetel" are 9 pastile)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:33 PM