IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mediul virtual versus realitate, Online vs real life
Diana.
post Apr 21 2010, 01:08 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(oana_82 @ Apr 21 2010, 01:25 PM) *
Mi-ar placea sa deschizi un topic sau poate e deja, dar nu stiu unde, despre diferenta dintre mediul virtual si viata nostra de zi cu zi. As avea foarte multe de spus si mi-ar placea sa discutam si sa va citesc parerile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 21 2010, 02:14 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Am zambit cand am vazut topicul, ca eu cautam de zor... Multumesc frumos Diana.

O sa incep prin a-mi spune parerile in mod foarte cinstit si direct. Sper sa nu supar pe nimeni.
Cand am pasit in mediul virtual, am dat de eLady. Nu stiam ce-i ala un forum, nu stiam unde trebuie sa scriu, dar am retinut din prima fraza care mi-a atras atentia. Era ceva de genul :intra cine vrea, ramane cine poate (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Eram timida si ma intrebam foarte serios daca pot fi primita printre doamnele de aici. Lumea povestea ce a gatit, unde a calatorit, ce suparari a avut in ziua respectiva, iar eu nu aveam ce spune despre mine. Eram o mamica tanara cu 3 copii si mi se parea ca vin din alta lume.
In viata reala eu nu vorbesc despre problemele personale, in virtual ma simteam libera sa o fac. Spun "ma simteam", pentru ca dupa ce am primit o lectie, nu voi mai face acest lucru.
In VR(voi pune doar initialele de la viata reala) am doar doua prietene, pe care ma pot baza sa-mi sara in ajutor daca am o problema si eu la randul meu sa le ajut pe ele. Nu ne intalnim la cafelute, dar ma viziteaza cand pot sau le vizitez eu.
In MV (mediul virtual) servesc cafeluta dimineata in fata monitorului si vorbesc cu lumea, simt ca nu sunt singura.
Am observat ca pe un forum nu-ti poti spune gandurile asa pur si simplu...exista o limita, altfel ti-o iei peste bot imediat, sau lumea stramba din nas virtual (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) pentru ca le strici buna dispozitie (nu vorbesc de eLady, ci in general)
Am mai observat ca multora le place sa citeasca cu ce te mai lauzi sau pe unde te plimbi prin lume, ce locuri ai mai vizitat...asta atrage atentia. Eu calatoresc pana la cresa si inapoi, eventual la piata si incep sa ma simt cam stearsa.
Ca si in lumea asta toata, esti cel mai ok daca ai bani, daca nu...stai mai la colt, nu te baga in seama cu forta . Aici trebuie sa detaliez
-exista doua categorii de oameni : prima e cea care te apreciaza pentru ceea ce esti, te sustine, iti vorbeste, a doua e compusa din oameni cu care nu vei avea avea privilegiul sa vorbesti niciodata si care fac parte din" rasa pura"
Tot in mediul virtual am observat ca trebuie sa ai grija cum scrii, cum te exprimi, pentru ca vorbele pot fi rastalmacite si se ajunge la altceva...
Nu am nici o prietena adevarata din MV, doar cunostine cu care schimb pareri, idei sau mai vorbesc la telefon foarte rar. Imi este frica sa nu deranjez, sa nu par vre-o psihopata sau mai grav sa se creada ca am alte interese, de aceea nu indraznesc sa sun la cele care mi-au dat numarul de telefon.
Mai am cate ceva de zis, dar trebuie sa-mi pun copiii la culcare si continui (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 21 2010, 02:45 PM
Post #3


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Mie mi se pare tocmai ca diversitatea face un forum sa fie interesant...
Fiecare povesteste despre viata sa, despre bucurii sau tristeti. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Si da, lumea povesteste ce a mai gatit, pe unde a mai calatorit, ce si-a mai cumparat... Dar mai povestesc si ce nazbatii au mai facut copilasii, prietenii sau animalutele lor, sau despre frustrari, despre lucru, etc. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Nu o fac pentru a se lauda, nici pentru a isi plange de mile, ci pentru a interactiona.
Ne impartasim unele altora lucruri si ne apropiem unele de celelalte. (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif) Eu sincer in viata reala ma apropii mult mai greu de oameni. (IMG:style_emoticons/default/doh.gif)

This post has been edited by Book: Apr 21 2010, 02:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 21 2010, 02:57 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu nu "calatoresc" nici macar pina la cresa, ca n-am copii. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Calatoriile mele se limiteaza la banci - supermarket - piata -casa - piine- retur si aleatoriu, acesta este invariabil traseul... Si din cind in cind, mai cuprinde si veterinar-farmacie-veterinara - farmacie umana...
In privinta birfelor: prefer sa nu le mai dau apa la moara, ca oricum oameni car e nu pot dormi de grija altora vor exista oriunde si oricind. Chit ca pe mine ma enerveaza la culme genul aceasta de persoane. Cred ca nu au indejunsa viata proprie ori li-i prea saraca daca tin atit de mult sa o "disece" pe-a altora. Iar natia de birfitori-hlizitori e a mai rea din toate...

Si da, sint de acord cu tine, Oana: exista o foarte mare tendinta de a rastalmaci vorbele, mai ales cind persoana care le zice le e draga ca sarea-n ochi din varii motive, mai mult sau mai putin intemeiate.

Book, nu crezi ca exista asa ceva pina n-o simti pe pielea proprie si mai bine sa nu se intimple asta. Mie mi-o repetat mama de un milion de ori "Nu toata lumea e ca tine." insa eu am refuzat sa o cred. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

In viata reala fug de birfitori. Da` fug mincind pamintul, nu asa! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) O tai scurt "Nu ma intereseaza subiectul" si cu asta basta! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Da, unii oameni simt o nevoie mult mai acuta decit ceilalti sa faca parada. Inentionat sau nu, nu e ceva rau atita timp cit nu sint si ceilalti "etichetati" dupa ce marci de boarfe cumpara, unde se mai plimba si cu ce masina s-au mai plimbat. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Ideal ar fi sa ne vedem ca oameni unii pe ceilalti, insa intervin si alti factori in VV fata/ca si in VR: dorinta de aparteneta la grup si dorinta de a fi mai cu mot. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Insa am observat ca astfel de oameni se simt marginalizati, marea lor majoritate, si incearca sa atraga atentia/suscite inetersul cu chestii de genul acesta, desi ... unor asemenea fapte va da importanta tot o categorie asemanatoare. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 21 2010, 03:26 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Continuare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In MV am simtit raceala si caldura din vorbele oamenilor, vorbe de incurajare, dar de la unele persoana am simtit ca vin doar asa de dragu' de a scrie si ele ca si celelalte.
Am invatat multe cu ajutorul unui forum. Sa pun un link, un video si multe altele.
M-am intalnit cu o singura persoana din MV si mi s-a parut ok, ma viziteaza uneori , iar daca nu mai stie nimic de mine cateva zile, ma suna (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Nu am stiut ca si aici se pot isca conflicte. Am crezut ca nu e nimic de impartit cu nimeni si nici motive de cearta nu sunt.
Am aflat insa pe pielea mea cat de dureroase sunt vorbele virtuale, cand sunt spuse in vazul tuturor. E ca si cum te afli in piata din centrul orasului(mai grav, din centrul tarii) si cineva te taraste in noroi, fara nici o dovada la cele spuse, fara macar sa cunoasca viata ta.
Ma aflu intr-o situatie dificila pentru mine, pentru ca scriu pe doua forumuri, in care se afla persoane pe care le plac si le respect si care mi-au castigat increderea si respectul. Ma simt aiurea, avand in vedere ceea ce s-a intamplat (mentionez ca nu stiu de cat ca au plecat , de ce nu stiu si nici nu cred ca ma priveste pe mine) si as vrea ca lumea sa nu ma vada ca pe una care nu are stabilitate.
Spun asta pentru ca forumul mi se pare ca o casa care apartine unui stapan si pe care trebuie sa-l respecti.
Daca scriu intr-o zi pe un forum, parca nu-mi mai vine sa scriu si pe celalat, e ca si cum doua familii sunt certate si eu le vizitez pe amandoua in aceeasi zi. As vrea sa spun totusi ca nu obisnuiesc sa ma bag unde nu-mi fierbe oala, iar daca doua persoane se cearta, eu raman in banca mea, neutra, iar asta o aplic si in viata virtuala si sper ca procedez corect (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Astept sa va citesc si parerile voastre si sper ca nu v-am plictisit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 21 2010, 03:28 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Oana, fiecare face ce vrea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Nu e cazul sa iti faci procese de constiinta si nici sa dezgropam mortii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Timpul le rezolva pe toate intr-un fel sau altul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 21 2010, 03:36 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Scuze, am postat inainte sa vad ce ati scris (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Book, ai dreptate ca diversitatea face un forum interesant si ca lumea intra si scrie despre tot si despre toate, dar cand am scris despre greutatile mele de zi cu zi, cineva mi-a atras atentia ca imi plang de mila, de aceea evit sa mai discut despre problemele personale.
Diana, din cauza ca nu stau la barfa, nu am fost acceptata in multe grupuri(si ma doare in cot) , cine ma place si e la nivelul asteptarilor mele, ma accepta asa cum sunt (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) si inca ceva : multumesc frumos pentru intelegere.

This post has been edited by oana_82: Apr 21 2010, 03:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Apr 21 2010, 03:54 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Si mama imi spune mereu''Mai mama, nu toata lumea e ca tine, nu vezi cat de rai sunt oamenii?''
Da...in viata reala sunt o persoana extrem de sociabila, comunicativa si foarte vesela. Toata lumea spune ca-s o persoana lipsita de griji, ca am tot ce-mi doresc si de aceea multi ma musca de ''fund'' si o iau ''dupa ureche'' mai des decat m-as fi asteptat. Nu suport ''prosteala pe fata'' de nici o culoare. Persoanele pentru care mi-as da viata oricand sunt: sotul, parintii si Kuky( da ati citit bine, Kuky). Ca orice om am grijile mele, am rate si facturi de platit. Am muncit de mi-au sarit capacele ca sa realizez ceea ce am acum. Acum sunt in somaj, imi caut un job si de aceea stau foarte mult in fata calculatorului( in caz ca se intreaba cineva cum de sunt mereu online).Imi place sa gatesc, imi plac cainii, iubesc copiii si batranii, imi place sa bibilesc prin gradina, imi place berea, imi place sa pescuiesc, imi plac iesirile cu cortul, imi place sa sofez( numai masinuta mea (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) )...sunt multe lucruri care imi plac!
In mediul virtual sunt o persona mai retinuta, pentru ca nu pot vedea oamenii. Ma simt sigura doar atunci cand vad persoana cu care vorbesc. Mi-am facut cont pe eLady pentru ca am vazut topicul cu ''Grupul de sustinere pentru suferindele de tiroida''...si eram ''proaspat'' operata. Intre timp chiar a inceput sa-mi placa forumul si acum nu exista zi sa nu-l citesc.

Dar...aici in mediul virtual am cunoscut o persoana deosebita... se stie ea si eu o pup dulce (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 21 2010, 04:55 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu sint altfel decit par in VV. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Iar vis-a-vis de cei dragi, si eu sint la fel. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Apr 21 2010, 04:58 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Diana (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:02 PM