IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Hier wird Deutsch gesprochen und gelernt, Thread für grammatikalische Fragen und Unterhaltung
kalua
post May 6 2008, 10:22 AM
Post #51





Musafir






Pai nu prea pierzi, ca o iei de la zero. La ce institutie faci cursul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post May 6 2008, 11:26 AM
Post #52


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Kalua, prompta si draguta ca intotdeauna (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Nu stiu inca la ce institutie o sa fac scoala, am o lista mare din care vom alege.
Insa, asa cum scria Walpu, eu nu am schema mentala pentru germana (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am mai facut un an de germana, curs facultativ, la Uni, acum ceva vreme, si chiar daca ne-a luat de la zero, tot degeaba... femeia vorbea mereu germana, si in scurt timp pluteam.

In plus, de la o anumita virsta, toate tre sa se deruleze mai molcom, ca sa le poti aduna (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 6 2008, 12:07 PM
Post #53





Musafir






Depinde foarte mult de institutia pe care-o vei alege, de profesori si de colegi. Ce sa spun, am vazut cu ochii mei oameni maturi, mai in varsta decat esti tu, care nu intelegeau o iota (d-apoi sa mai si vorbeasca) la inceput si au invatat limba asta. Eu iti recomand Goethe Institut, ceva mai bun nu exista. Se face carte, profii sunt foarte buni. Si pentru ca-i scump mici nu vine tot tembelul care de fapt n-are niciun chef de invatat si tine in loc o grupa intreaga.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 6 2008, 08:22 PM
Post #54


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Kalua, te contrazic putin. Dupa cum stii, am inceput cursurile la Goethe si am facut acolo doua luni jumate, luata fiind de la zero, pentru ca nu rupeam nici doua cuvinte nemtesti. Eh, dupa primul modul de incepatori vreau sa iti spun ca eram atat de bagata in ceata , cu toata dorinta mea de a invata eram pur si simplu paralela. Am avut chinuitoarea impresie ca mi-am pierdut timpul si banii (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Ca atare, n-am mai continuat si intentionez sa fac in particular o vreme cu un profesor si abia apoi poate, sa reiau la Goethe. Profesoara vorbea enorm de mult si 99% in germana iar pentru un om care nu stie o boaba, e foarte greu sa tina pasul. Nici nu apucam bine sa deschid dictionarul ca ma napadeau alte 100 de cuvinte pe care le rostea iar eu nu le intelegeam.
Iar la gramatica.....inca si mai catastrofal. In afara de schemele clare din carte nu ne explica niciodata nici o parte de vorbire, de propozitie, nu stiam care cuvant trebuie pus unde si de ce fiindca nu stiam ce este acel cuvant. E prepozitie? Nu e? Intrebari de genul asta ne chinuiau pe toti din grupa si multi au fost nemultumiti, multi au intrerupt ca sa continue pe cont propriu. Altfel, n-am ce zice, profesoara foarte simpatica. Romanca, studiase in Germania si din cate mi s-a parut era o profesoara veche si apreciata in Institut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 6 2008, 08:44 PM
Post #55





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) La mine vorbeau profii 100% nemteste, iar grupele erau formate din lume venita de pretutindeni, am avut colegi din Franta, Israel, Rusia, Brazilia, Polonia, UK, Irlanda, America, Italia si mai stiu eu de unde, de varste diferite, cea mai tanara cred ca avea vreo 20 de ani. Dar profii se ocupau de fiecare intrebare pusa si nu lasau pe nimeni in ceata. Eu toata gramatica de la ei am invatat-o si-o mai stiu si acum.
Eu am facut curs intensiv, de 5 ori pe saptamana, cate 4-5 ore pe zi. Parca 5 module, adica 10 luni in total.
La sfarsit tot simteam ca nu pot exprima tot ce vreau sa zic si aveam impresia ca n-o sa pot vorbi fluent limba asta niciodata, dar cu timpul, si vorbind foarte mult (si acasa) nemteste, s-a ameliorat mult situatia. In plus am rugat pe toti din jurul meu sa ma corecteze si multi au facut-o, m-a ajutat foarte mult treaba asta.
Ceea ce mi se pare foarte important e sa se stie gramatica teoretica in general (cazurile, conjugari).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post May 7 2008, 01:14 PM
Post #56


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Goethe am sa aleg si eu, insa, cit is acasa, voiam sa ma instruiesc un pic.
Ca m-am plictisit io de mine sa tot bag eterna fraza "imi pare rau, nu vorbesc germana", deja atita am repetat-o ca am o intonatie si un accent perfecte (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Laryssa, all agreed with hand on heart, de aceeasi experienta ma tem si eu, mai ales ca am patit-o.

Teora is ok? Am vazt ieri in librarii nushce editura Steaua Nordului si baliverne...
Nu cunosc nici un nume consacrat pentru germana.
Pentru franceza si engleza, insa... whoa! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) la cit ne-o bombardat la Uni... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 7 2008, 01:19 PM
Post #57





Musafir






Io habar n-am de carti. Dar uite-aici ce-am gasit, cica nu exista manualul ultimativ pentru a invata ´de unul singur limba asta. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post May 7 2008, 01:36 PM
Post #58


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Multumesc tare frumos Kalua!

(apropo, io am descoperit si ca nu stiu sa ma dau pe net, ca nu aflu ce afla si altii) (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Amu, de una singura cre ca n-o sa reusesc, si nici nu-mi propun, ca oricum nu-s in stare.
Dar sa am si io la mina o carte, mai mult din perspective psihologice, sau macar sa dorm cu ea subt perina. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Delphina: May 7 2008, 01:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 7 2008, 02:25 PM
Post #59





Musafir






Daaa, asta cu dormitul cu ea sub perna sigur e-o metoda buna. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
O-ntreb eu deseara pe mama de ce carti bune stie (dar nu ca sa inveti fara profesor), dar chiar daca-si mai aduce aminte de vreuna, sunt vechi si nu stiu daca se reediteaza. Eu oricum ma anunt pe-aici pe seara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 7 2008, 11:04 PM
Post #60





Musafir






Emilia Savin / Basilius Abager / Alexandru Roman (1968): Gramatica practicã a limbii germane, Bucuresti.
Mama nu si-a adus aminte decat de Savin, dar am gasit exact care-i cartea. Cica-i buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 01:21 AM