IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Magazine specializate pentru mamici & bebelusi, Intrebare din strainatate
amaria
post Jan 18 2007, 10:19 PM
Post #1





Musafir






buna
Eu traiesc in strainatate si incerc sa gasesc pentru firma in care lucrez magazine de produse pentru mame sii bebelusi. Sint designer industrial si firma mea (produse pt mame si b.) cauta sa intre in piata romana. Din cauza ca nu am fost de mult in Romania , nu stiu care sint retelele mari de magazine pt mame si nici macar daca exista asa ceva.
Puteti sa ma ajutati si sa-mi dati nume de retele de magazine romane care s-ar potrivii descriptiei de mai sus? Daca aveti link-uri la site-urile respective ar fi cel mai bine.
Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 18 2007, 10:54 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Amaria, in primul rind (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) pe elady!
In al doilea rind, magazinele romanesti in general stau destul de prost ( ca sa nu spun foarte prost!) la capitolul prezenta online; oamenii sint obisnuiti sa creada ca siteurile firmei se pot face cu echivalentul a cel mult 150 de euro, chiar daca e vorba de nume destul de importante; iti spun asta pentru ca asta e meseseria mea: web-ul. Din cite vad, intri din Israel. (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif) .
Nu stiu sa existe magazine specializate, pe vremuri exista reteaua de magazine numita "materna", insa eu nu am mai vazut unul de vreo 10 ani.
Daca fetele stiu, o sa te indrume negresit. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 19 2007, 10:28 AM
Post #3





Musafir






pentru bebelusi, chicco si miniblu -eu de astea stiu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 19 2007, 04:01 PM
Post #4


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15





Bine ai venit printre noi Amaria!Din cate am observat eu piata e destul de deficitara la capitolul acesta si o spun oarecum din interiorul sistemului pentru ca sunt educatoare si arhitect.Nu se cunoaste mai nimic despre particularitatea mobilierului pentru copii si in cazul proiectarii nu se prea tine seama de adevaratele necesitati ale copilului.O gradinita se proiecteaza cu normativul sub nas iar daca ajungem la mobilier si culori ne luam cu mainile de cap si fugim.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
E un sector unde investitiile pot avea profit daca sunt facute intr-un mod profesional.
Dar tu la ce fel de produse te referi?
www.babyexpo.ro ....acesta e unul din cele mai puternice targuri pentru copii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amaria
post Jan 19 2007, 06:17 PM
Post #5





Musafir






Multumesc pt raspunsuri

Este vorba de produse ca pantofiori pt bebelusi, baby carriers (ma scuzati ca nu stiu cum se spune in romaneste) de purtat copilul pe corpul mamei (se folosesc in Romania?), developmental toys - scuzati iarasi engleza, carucioare de copii etc.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 19 2007, 06:25 PM
Post #6


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Eu o sa le intreb pe mamicile mele de la gradi mai multe despre produsele de tipul acesta.
In Timisoara in Mall e destul de bine reprezentat sectorul acesta.
Te-ai uitat pe siteul pe care ti l-am dat?Raman la parerea ca ti-ai putea lua informatii importante de acolo.

Si carei categorii sociale vrei sa te adresezi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amaria
post Jan 19 2007, 07:43 PM
Post #7





Musafir






Cum se cheama magazinele care le aveti in mall? Pot sa dau de ele prin internet?
Ma ajutat site-ul mai ales din cauza ca e vorba de o expozitie interesanta.
Categorie sociala? nu m-am gindit la asta. Toate mamele care au destul venit ca sa cumpere lucrusoare noi pt copii. Nu stiu care este situatia sociala generala in Romania acum. Imi inchipui ca asta e o discutie prea complicata ca sa putem sa o discutam aici.
Apropo, sint mame in Romania care merg cu baby-carriers - cu bebelusii "pe ele" ?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 19 2007, 08:29 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu e o discutie prea complicata, cu fetele noastre poti discuta de la politica, filozofie, marketing pina la orice iti trece prin cap. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Mama care sa nu vrea ce e mai bun pentru puiul ei nu prea exista. Puterea de cumparare? Exista, mai ales in orasele mari. Nu la nivelul celei din tarile mai dezvoltate, insa nu uita ca o multime de branduri importante au intrat si intra in continuare pe piata romaneasca, iar daca nu ar exista potential, nu ar face-o. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am o cunostinta din Grecia care are linie de productie de haine pentru barbati. A venit in Romania si, desi targetul lui este format din barbati cu venituri peste medie( referindu-ne la piata din Grecia), piata din Romania i s-a parut mai mult decit interesanta.
Problema e ca, cel putin deocamdata, nu exista la nivel national retele destul de puternice de shops-in-shop apte sa impuna si branduri mai putin cunoscute. O alta "buba" a pietei romane este aglomerarea cu produse contrafacute, care se vind la preturi foarte mari.

Oricum daca nu e vorba de produsele unui brand super-cunoscut, prospectarea si intrarea pe o piata de 20.000.000 trebuie facuta corect si din timp.
---------
later edit: Piata online de haine (indiferent de targetul de virsta) e teren virgin in Romania; oricine are banii si curajul sa faca magazine virtuale pe segmentul asta va face bani buni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 20 2007, 04:16 PM
Post #9


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Maria cand trec prin mall am sa intru sa vad si imi notez brandurile prezente.
E f important de stiut carei categorii sociale te adresezi...uite iti dau un exemplu vis-a-vis de cum am vazut eu ca se intampla lucrurile in Timisoara.
A si...toate mamicile sunt dispuse sa dea bani noi pentru hainele bebelusilor acum depinde de cati bani dispun.
Revin...in Timi exista Mall-ul unde este amenajat un loc special pt. copii cu tot cu cateva magazine aferente,loc de joaca superagflomerat (cui ii vine ideea sa mai amenajeze un loc de joaca undeva in centru o sa faca multi bani) acolo produsele au preturi mari deci ca si venit al familiei pt vcei care isi permit as spune un minim de 1000 de euro pe familie.Si locul nr.2 este bazarul unde gasesti produse turcesti,chinezesti imic de firma dar cu preturi rezonabile care se adreseaza dupa parerea mea celor cu venituri mai mici.Si in bazar daca ai rabdare sa suporti vacarmul si nebunia -gasesti lucruri ok.
Port-bebe din acela da, se poarta ...acum eu il vad ca pe un accesoriu modern dar avand in vedere ca totusi natalitatea e in crestere cred ca e ok port-bebe-ul pt segmentul de piata reprezentat de mamici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 17 2008, 11:45 AM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu e voie: plus ca amaria nu a mai intat de mai bine de un an: Last Seen: 24 Jan 2007.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:28 PM