IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Homeopatie: Medici homeopati, tratamente homeopate
elle_ni
post Jan 2 2006, 05:06 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



vreau sa merg la un homeopat pentru o groaza de problemute, dar nu stiu la cine sa merg....

daca aveti vreo recomandare, mi-ati fi de un real folos...

multumesc anticipat :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 4 2006, 01:14 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



bai, da' nimeni nu stie nimic despre homeopatie???????????

bine, hai sa va provoc, nah, vreau sa gasesc un remediu homeopat pentru acneea asta care ma obsedeaza (desi atrecut, tot ma obsedeaza gandul ca va reveni...), so, nici acum nu mi se aaltura nimeni?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Jan 4 2006, 02:52 PM
Post #3





Musafir






da si tu o cautare pe net si vei gasi...
eu stiu unul care s-a mutat din Timisoara in Bucuresti il cheama Radu Naghiu si pe care ti l-as recomanda dar habar nu am cum poti da de el...

Nu lua remedii homeopate fara sa fi consultat vreodata un medic homeopat.
Succese nebanuite!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 4 2006, 03:58 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



bulina, eu cer detalii...nu am inceput inca sa iau nici un remediu homeopat, tocmia pentur ca vreau intai sa ma informez, apoi nu e bine sa iei nici un remediu homeopat de capul tau (ceea ce tie iti prieste sau trateaza, la mine poate crea reactii adverse, poate inrautati starea mea...).

so, sunt in stadiul de informare, am cautat si pe net, dar voiam sa stiu de la voi, cele care ati fost la un homeopat cam la ce intrebari sa ma stept, am inteles ca dureaza 1-2 ore consultatia (prima)...apoi mai voiam ca fetele sa-mi recomande un medic homeopat bun, nu din auzite, ci probat, ca asa, de pe net, toti isi fac reclama favorabila...

eu am citit despre Teleianu ca ar fi grozav, dar am citi numai pagina lui, unde o groaza de pacienti tratati de el sunt multumiti...


dar eu caut mai mult o recomandare...

oricum, bulina, multam fain...ca pana acum ai fost singura care mi-a raspuns...poate fetele nu stiu...sau poate am "ascuns" io topicul :P :P :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Jan 4 2006, 04:06 PM
Post #5





Musafir






Elle dragutza, io te-as ajuta cu draga inima da-s departe rau....
Radu Naghiu e incercat de mine si il recomand cu caldura dar nu stiu sa-ti spun pe unde o fi... Hmm stii ceva o sa caut prin arhivele mele poate gasesc adresa de email...

Eu m-am "incurcat" cu homeopatia acuma 11-12 ani, sunt drugs free cum ar veni de-atunci... Ma suparasem pe doctori si antiobitice prescrise la tot si iaca asa:)
Este foarte important sa stii sa transmiti unui homeopat trairi, reactii, detalii cat mai mici... Dar se invata:) ca si orice de altfel.
Sa ma lasi sa stiu ce ai gasit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 4 2006, 11:06 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



buli, o sa cauty si eu de doctorul asta de care pomenesti tu, pentru k chiar mai deunazi Ariana parca imi amintise ca era candva prin timisoara.....mai caut pe net ceva despre el...

eu am gasit numai despre Teleianu, iar site-ul lui este cel cu acelasi nume ca subiec tul.mi se par interesante detaliile gasite acolo.

bulina, imi poti spune mai multe despre homeopatie...uite, de exemplu nu stiam chestia cu transmisul trairilor, sentimentelor, gandurilor....so, pana la urma e vorba de o incredere oarba in cel ce incerca sa te lecuiasca?o incredere ca intr-un fel de guru?mie mi-a palcut de Teleianu cum ca aduce foarte mult vorba de Dumnezeu, de credinta, de versete din Biblie, si tocmai acest lucru parca imi da si o senzatie vaga de suspicxiune...stii tu cum e...nu stii peste ce sarlatani nimeresti...si la capitolul asta mai sunt patita cu bebe al meu...iar eu la homeopat in primul rand vreau sa merg cu bebe (el e mai important decat toate problemele mele la un lco), deci, din acest motiv pun atatea intrebari si sunt si suspicioasa...NU VREAU SA FAC EXPERIMENTE DEZASTRUOASE PE PIELEA COPILULUI MEU....

deci, daca mi-ai putea da cateva sfaturi ti-as multumi din suflet.
te pup :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Jan 5 2006, 06:17 AM
Post #7





Musafir






elle nici pomeneala de incredere oarba sau amestecarea religiei cu homeopatia...eu nu stiu cine e Teleianu. eu am avut o homeopata Claudia Telescu in Timisoara dar se mutase si ea pe la Bucuresti parca. apoi am corespondat cu Radu Naghiu o perioada, dupa ce plecasem deja din tara.

or exista si din aia cu multa religie bagata printre stiinta,dar sigur n-ar avea trecere la mine.
citeste un pic -cine e homepatia si ce vrea ea :)) eu nu am ce sa-ti spun in doua cuvinte dar ma mir foarte tare ca tu ai incerca ceva fara sa citesti si sa te documentezi in prealabil.
io trebuie sa inteleg inainte despre ce dicutam in propozitie si abia apoi sunt dispusa la mai mult:)) asa sunt inginerii astia, trebuie sa inteleaga fenomenu, bata-l vina unde mai pui ca omu e un mecanism complex rau:)
Homeopatie in Bucuresti a existat dinainte de 89, era singura farmacie homeopata din tara la vremea respectiva. Incearca si pe la veterani acolo nu la cei repede transformati in homeopati dupa revolutie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
riana
post Jan 5 2006, 11:03 AM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 20-December 05
Member No.: 121



Elle-ni, prima consultatie dureaza mai mult pt ca dr. te intreaba fel de fel: de la istoricul bolilor tale, la cel al rudelor. Apoi: ce-ti place sa mananci, ce nu-ti place, cum bei lichidele -calde/reci, cum dormi, ce visezi, ce te doare si cum te doare -ascutit, profund...si etc.
Pt fiecare pacient dr. creaza un tablou alcatuit din : simptome + trairi emotionale + caracteristici psihice si aplica un remediu care sa lucreze la nivelul celor 3.
Incredere in medicul tau iti trebuie, pt ca tratamentele homeopate, de regula dureaza mult, cu variatii ale simptomelor (se pot agrava, pot sa revina altele vechi) ...asa ca e ff important sa ai incredere in medicul la care ai mers, ca stie ce face, pt a respecat tratamentul dat de el.
Mai sunt niste restrictii : cafea, menta, eucalipt, musetel....ti le va spune doctorul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 5 2006, 11:22 AM
Post #9





Musafir






Apropo interdectie la menta - Elmexul are o pasta de dinti compatibila cu tratamentele homeopatice, fara mentol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 5 2006, 11:45 AM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



aiiiii...fetelor, sunteti mana cereasca....io ma gandeam sa-mi fac un pergament de acasa cu toate cele...k io ma pierd printre atatea detalii, tre' sa mi le pun frumos pe hartie....credeti ca rade de mine daca procedez asa?

kalua, dar pastele obisnuite de dinti sunt contraindicate in homeopatie?adica colgate, blendamed....?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:48 PM