IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Calatoria personala, Devenirea
big.smile
post Dec 8 2005, 04:19 PM
Post #1





Musafir






bau!
prima oara cand scriu intr-un forum ... pt ca vreau sa-mi incep calatoria personala pe care o abandonez candva prin copilarie .... so ... eu despre asta voi scrie ... vreau sa ma dezleg de povestea de pana cum in care am inceput sa fiu trista si in care ma leg de oameni. am citit ieri undeva ca dc o spun de multe ori si daca povestesc chestii din ea , voi reusi sa ma desprind de ce a trecut :D si uite ca a venit si ocazia odata cu intrebarea Dianei dc vreau pe forum. deci povestea a inceput ;))
a voastra cum e?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
angeldust
post Nov 12 2007, 09:56 PM
Post #2





Musafir






Mi-e greu sa cred ca nu ai pentru ce sa traiesti, dar hai sa zicem ca plec de la premiza asta. Poate ne povestesti mai multe inainte sa dam cu presupusul. Ca de exemplu ce fel de experienta consideri tu ca te-a facut una cu pamantul si nu ai reusit sa iti revii nicicum...cati ani ai...cu ce te ocupi...exista ceva ce iti place sa faci totusi? Cand a fost ultima oara cand te-ai simitit cu adevarat bine si care a fost contextul? Ce consideri ca ar trebui sa se schimbe in viata ta ca sa zici ca merita traita? etc, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificila
post Jan 30 2009, 03:10 PM
Post #3


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 68
Joined: 16-May 06
Member No.: 329



Sa risc si sa spun ca viata ne " calatoreste " pe noi ? Suna ca un fel de renuntare din start. Calatoria personala poate ca incepe atunci cand nu stim incotro s-o luam. Sau cand ajungem la un nivel de intelegere a eu-lui care ne dedubleaza sau mai bine zis ca o imagine in oglinda. Intotdeauna m-au intrigat cartile de jos. Cele doua jumatati identice si totusi diferite. Mi-am inceput calatoria personala abia cand am renuntat la egocentrism, la egoism, la vanitate, la mandria prosteasca. E ca si cum m-as fi dezbracat de niste haine nepotrivite si grele. Apoi am invatat sa zambesc, sa vorbesc despre gandurile mele rele si bune, am invatat sa ma accept pe mine si greselile mele. De multe ori m-am invartit in cerc, de multe ori am confundat inaltimea cu abisul, de multe ori tovaras mi-a fost doar umbra mea, pe drumul asta mi-am pierdut definitiv credinta dar am gasit frumusetea oamenilor, a plantelor a animalelor, am invatat sa primesc in fatza o rafala de ploaie si am invatzat sa privesc fulgerul in fatza. Daca e greu sau usor, asta fiecare hotaraste pentru el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
big.smile   Calatoria personala   Dec 8 2005, 04:19 PM
Ariana   Re: calatoria personala   Dec 8 2005, 04:54 PM
big.smile   Re: calatoria personala   Dec 8 2005, 05:02 PM
big.smile   calatoria personala   Dec 8 2005, 05:17 PM
Ariana   Re: calatoria personala   Dec 8 2005, 06:38 PM
catalina77   Re: calatoria personala   Dec 9 2005, 03:00 PM
Ariana   Re: calatoria personala   Dec 9 2005, 03:18 PM
catalina77   Re: calatoria personala   Dec 9 2005, 03:44 PM
Ariana   Re: calatoria personala   Dec 9 2005, 04:16 PM
big.smile   Re: calatoria personala   Dec 9 2005, 05:51 PM
Ariana   Re: calatoria personala   Dec 9 2005, 06:07 PM
Diana   Re: calatoria personala   Dec 11 2005, 03:14 AM
big.smile   Re: calatoria personala   Dec 17 2005, 12:08 AM
Ariana   Re: calatoria personala   Dec 19 2005, 03:56 PM
cristyna   hei,but what about experientze care nu maturizeaza...   Nov 12 2007, 09:18 PM
angeldust   Mi-e greu sa cred ca nu ai pentru ce sa traiesti, ...   Nov 12 2007, 09:56 PM
dificila   Sa risc si sa spun ca viata ne " calatoreste ...   Jan 30 2009, 03:10 PM
Maàt   Difi, ne jucam?   Jan 30 2009, 03:17 PM
dificila  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 02:48 AM