IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Rolul presei in societate, ce asteptari avem noi, consumatorii
Philia
post Jan 18 2008, 08:59 AM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Asaa,am reusit sa intru si aci,ca de mult ma chinuiam.(IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Dupa parerea cercetatorilor,functiile mass-media sunt diverse si printre cele mai importante se afla:functia de informare si cea de divertisment,de interpretare,legatura si culturalizare si educatie.
Functia de informare sta la baza sistemului mass-media .In acest sens s-a creat o dependenta fata de mijloacele de comunicare.Presa se bazeaza pe autoritatea cuvantului scris,pe faptul ca imaginile par autentice(unele chiar sunt) iar omul tinde sa spuna,din ce in ce mai des "Am vazut cu ochii mei",el nerealizand,ca de fapt a vazut doar ceea ce altii au vrut ca el sa vada.Individul tinde sa devina pasiv,sa nu mai treaca prin propriul filtru informatia,ci prefera sa o ia ca atare.
Functia de divertisment are tendinta de a ocupa prim-planul multora din ofertele zilnice.S-a creat o societate a spectacolului,a efemerului,care tinde sa devina "show" inclusiv in emisiunile de stiri si in cele culturale.Aceasta functie se bazeaza pe faptul ca omul,in timpul liber trebuie sa se relaxeze,iar aceasta modalitate este printre cele mai ieftine si comode.
Functia de interpretare are rolul de a oferi individului informatia gata prelucrata.Astfel,cititorul/telespectatorul primeste nu doar informatia in stare pura,ci odata cu ea ,si modul in care ar trebui privita aceasta.
Functia de legatura reprezinta oportunitatea creata care prin intermediul canalelor mediatice ca multimi de oameni sa fie conectate simultan la un eveniment.
Si nu in ultimul rand,functia de culturalizare care are rolul de a-i instrui in special pe cei cu un nivel de cunostinte mai slab.Acest fapt nu se realizeaza insa decat prin aspectele de nisa,rar intalnite in ziua de azi.Educatia pe care o promoveaza mass-media este predominat negativa,dar acest lucru se datoreaza dezinteresului cu care publicul trateaza revistele si programele educationale.
Asadar,mass-media ofera ceea ce publicul cere,pentru ca obiectivul prim al acesteia este sa faca vanzare.Depinde de fiecare in parte,daca doreste sa fie informat sau dezinformat,daca doreste sa vada un lucru de o calitate superioara sau se multumeste sa se arunce in multimea celor care se complac in emisiuni de calitate indoielnica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 02:59 PM