IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Viza S.U.A, Viza turistica sau de afaceri B1/B2
bebe_maria
post Feb 9 2011, 06:46 PM
Post #21


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Ce ai facut Bia? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 15 2011, 04:27 PM
Post #22


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Buna!
Nu mi-au dat viza. Mai naspa e ca m-am simtit acolo ca un infractor. Mi-au purica absolut toate actele pe care le aveam si s-au uitat la fiecare cifra de acolo. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Mi-au pus o mie de intrebari atat despre mine cat si despre el, ba mai multe despre el. La final m-au refuzat spunandu-mi ca nu ma calific si sa vin mai pregatita. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) O sa mai incerc probabil, nu stiu, mai pregatita de atat efectiv nu am cum sa ma duc. Mai mult nu am sa arat. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) O sa primesc de la ai mei un teren si probabil o sa-mi dea banuti sa investesc intr-un apartament unde vreau eu (vreo 200.000). Oricum e aiurea sa te simti ca ultimul om.
Am fost asa deprimata pentru ca aveam in plan Fashion Weekul de la NY, Congresul de machiaj international (unde mi-am dobandit statutul de pro member cu intrari speciale la conferinte) si tot asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 16 2011, 04:24 AM
Post #23


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Mai partea asta cu viza la noi e la noroc si bataie de joc (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) . Stiam ca e f posibil sa se intample asa pt ca am auzit povestea asta de multe ori. Ce de bani fac pe seama celor ce merg sa ceara viza...
Ti-am spus de cumnata mea care in momentul in care a cerut viza nu avea nici proprietati nici bani multi nici nimic. Era in anul 2 la faculta de turism si a zis ca vrea sa viziteze America, in 2 timpi si 3 miscari a primit viza.
Cand e sa fie se intampla (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 16 2011, 11:47 PM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Imi pare rau, tare rau, Bia. Stiu insa ca la un moment dat o sa o iei imediat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 17 2011, 01:23 AM
Post #25


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da, Diana! Cred ca Bebe are dreptate despre facutul banilor. Nici macar 1 singur tanar nu a luat viza (cel putin cei programati inaintea mea). (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Unul dintre ei era la a 3-a plecare, fara intarzieri, muncea pe vas de croaziera (barman) si nu au vrut sa-i dea viza si de data asta. Puii mei, eu o sa mai incerc (categoric) dar nu acum. Nu am starea psihica necesara. Iubitul meu o sa vina pe 25 februarie si pleaca iar pe 4 aprilie. Macar avem 2 saptamani in plus fata de programul initial de stat impreuna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 17 2011, 01:30 AM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ti-au pus ceva de refuz pe pasaport sau pur si simplu ti-au data actele inapoi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 17 2011, 02:37 AM
Post #27


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Nu pe pasaport, undeva in baza lor de date. Mi-au dat o scrisoare vaga cum ca ori nu am indeplinit cerintele pentru a aplica pentru viza ori nu am demonstrat exact intentiile mele. Exact asa cu "ori".

M-au intrebat ce vreau sa fac in state: le-am zis de FW, de IMATS si de vizitatul iubitului ca deh, el era trecut peste tot. Aici am vorbit despre mine, ce fac, ce dreg, ce am, etc. Si cam atat, pe scurt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 18 2011, 11:55 PM
Post #28


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Cred ca mai multe sanse aveai daca vorbeai doar de moda si machiaj si iti cumparai singura biletul, eventual sunai la un hotel pt rezervari sau le aratai un plan in directia asta. Cum ai prezentat tu cu prieten acolo da de gandit... si din pacate acum nu ai cum sa iei inapoi ce le-ai zis, din cate stiu eu se pastreaza in baza lor de date toate informatiile pt ani de zile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 19 2011, 05:29 PM
Post #29


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Mda, numai ca eu nu am atatia bani sa-mi permit un bilet dus-intors, hotel 2 saptamani si tot asa. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Se vede clar din profitul conturilor si ceea ce fac din machiaj e adesea ne trecut prin firme (acuma na, daca as mai plati la tot si TVA si impozit + costul materialelor + pierderi (ca schimb prdusele pe baza de crema/gel la 6-12 luni) nu as mai ajunge nicaieri). Deci acolo am avut un mare minus la dovezi financiare chiar daca eu fac ceva banuti din asta. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Anul asta trec absolut tot prin firma si oi vedea ce fac anul viitor cand aplic din nou. Daca nu, o sa ma duc la congresul din Londra sau Australia, desi nu sunt atat de impresionante ca cele din L.A. si N.Y (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) .

Dar poate daca ma inscriu la o academie acolo (na, un curs de efecte speciale de film nu strica) poate merge. Oricum cea mai mare scoala de asa ceva este in CA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 20 2011, 03:52 AM
Post #30


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Da, nu stiu ce sa zic, ma intorc iar la cazul cunoscut de mine, ea a zis ca i-au dat parintii bani de bilet pt ca era stundenta si nu lucra deloc.
Cazuri si cazuri totusi, nu garanteaza nimic ca ai fi luat viza.
Eu am luat usor viza pt ca la mine erau sanse 99% sa mi-o dea, asa e la cele de logodna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:35 PM