IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Credeti in fantome?
Credeti in existenta fantomelor?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 37
Guests cannot vote 
blondina
post Dec 14 2005, 07:16 PM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Se spune ca sunt mai multe situatii in care spiritele celor morti “se intorc”. Astfel, s-a incetatenit ideea ca, de cele mai multe ori, o fac pentru a-si manifesta nemultumirea sau pentru a-i avertiza pe cei dragi asupra unui pericol. Mai este retinuta si situatia in care, dintr-un motiv sau altul, drumul lor catre lumea cealalta nu a fost parcurs pana la capat. Nu au ajuns, nici “dincolo”, insa nici in lumea celor vii nu se mai afla.
Misticii sunt de parere ca este vorba despre suflete prea legate de cele pamintesti, care nu reusesc sa se impace cu gindul ca au trecut intr-o alta dimensiune, in care nu mai au corp. Dezorientate, ele cauta sa revina si bintuie de o parte si de alta a granitei dintre cele doua lumi, pina isi vor intelege destinul. In fine, dar nu in ultimul rind, se mai vorbeste despre spiritele neimpacate, care doresc sa se razbune si nu isi gasesc linistea pina nu repara o nedreptate. In aceste conditii, sunt de inteles obiceiurile prin care se urmareste “imbunarea” spiritelor.

O ipoteza foarte interesanta, care merita a fi citata este cea referitoare la aparitiile repetitive. Aceasta ingora teoriile referitoare la sufletele aflate intre doua lumi si mizeaza pe asa-zise “falii in continuumul spatiu-timp”. Astfel, aparitia repetata a unei fantome in acelasi loc s-ar explica prin faptul ca zona respectiva se afla in apropierea unei fisuri a continuumului spatiu-timp, prin care observatorii pot vedea, in anumite imprejurari, scene care au avut loc in trecut. La mijloc ar fi, cu alte cuvinte, nu fantome, ci doar o poarta a timpului, care se intredeschide periodic, din motive care ne scapa.
O alta teorie explica de ce apar cu precadere fantome in situatii traumatizante (crime, sinucideri etc.). Se presupune ca energia emotionala extrem de intensa degajata in imprejurari deosebite se impregneaza, cumva, in zidurile cladirii. Ar fi vorba despre o energie remanenta, energie pe care persoanele dotate cu o sensibilitate sporita sunt capabile sa o perceapa sub forma de imagini sau sunete.
In spiritul acestei teorii, vinatorii de fantome nu alunga, de fapt, pe nimeni, ci efectueaza doar o operatiune de “curatire energetica”. Practic, acelasi lucru l-ar face si preotii care sfintesc casele oamenilor, insa prin puterea credintei.

Fantomele nu sunt o inventie de data recenta. Printre cele mai vechi relatari istorice se numara si cele venite din lumea romana. De exemplu, istoricul Suetonius povesteste ca, dupa ce a fost asasinat pentru cruzimea sa, Caligula ar fi revenit ca fantoma si i-a terorizat nopti la rind pe soldatii de garda.
La rindul sau, Cicero mentioneaza ca poetul Simonide a gasit pe plaja cadavrul unui naufragiat, pe care l-a ingropat pe cheltuiala sa. La putin timp dupa aceea, lui Simonide i s-a aratat fantoma naufragiatului, care i-a multumit. De asemenea, l-a avertizat sa nu plece intr-o calatorie pe mare, caci corabia ar urma sa se scufunde. Asa s-a si intimplat, ceea ce l-a determinat pe Cicero sa consemneze intimplarea.
Exemplele ar putea continua cu fantomele care au bintuit in Evul Mediu castelele din Franta, ca sa nu mai vorbim despre cele din Scotia, unde au o adevarata traditie.
Sa nu uitam insa ca nici la noi nu lipsesc fantomele. Sub numele de strigoi sau moroi, traditia a retinut numeroase aparitii misterioase, asimilate cu manifestari ale spiritelor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 15 2005, 10:05 AM
Post #2


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu nu cred.  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elly
post Dec 15 2005, 11:32 AM
Post #3


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 489
Joined: 8-December 05
Member No.: 17



nici eu nu cred! si de fel nu sunt superstitioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 15 2005, 11:37 AM
Post #4


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Fantome? no way.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Dec 15 2005, 11:44 AM
Post #5


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



pana nu vad una, nu cred :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Dec 15 2005, 12:36 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Uite-ma  :valea:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Dec 15 2005, 01:38 PM
Post #7


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



:floricele: acum cred in fantome, gata  :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 15 2005, 06:27 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu am vazut,dar e neinteresant,nu e semnificativ.Si bunicul meu a vazut.L-a vazut pe fratele lui,care era mort de vreo 5 ani.
Bunicul era singur,si a venit in vizita,noaptea,fratele lui.Au stat de vorba pana dimineata.Inspre dimineata fratele bunicului meu a zis ca trebuie sa plece,si a plecat.De-abia dupa ce el a plecat,bunicul meu si-a amintit,a realizat,ca de fapt fratele lui era mort de 5 ani.Cat timp a stat de vorba cu el,nu si-a dat seama de asta.
  Inca o chestie pe care mi-a povestit-o un prieten.Prietenul asta al meu,are un amic care e taximetrist.Intr-o noapte ploioasa,se plimba el cu masina,cautand clienti.Ploua torential.La un moment dat intr-o statie de troleu,uda leoarca statea o fata imbracata in mireasa.A facut semn,s-a urcat in taxi,si a specificat o adresa.Au inceput sa povesteasca,iar fata i-a spus ca fugit de la nunta pentru ca nu voia sa se casatoreasca cu un baiat pe care nu il iubea,doar pentru ca parintii ei voiau asta.Au ajuns la adresa respectiva.Ea i-a spus sa o astepte sa ia bani din casa si sa il plateasca.Cand a coborat din masina,ca sa nu se ude el i-a dat geaca lui.Fata a intrat in casa,dar nu a mai iesit.El a asteptat cam jumate de ora si dupa aia a plecat,gandindu-se ca oricum stie adresa si vine maine sa isi ia si banii si geaca.
A doua zi a revenit la adresa la care o lasase pe fata,si cand a sunat la usa i-a deschis o femeie.I-a spus ca e taximetristul care a adus-o acasa pe fata ei noaptea trecuta,si acum vrea banii si geaca.Femeia a ramas scocata pentru ca ea intr-adevar avusese o fata,dar ea murise cu cativa ani in urma.Cum lui nu ii venea sa creada,i-a aratat o poza cu ea si intr-adevar era fata din noaptea tracuta.A cerut sa fie dus la mormantul ei,si cand au ajuns acolo,a vazut ca geaca lui era intinsa pe mormant. :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Dec 17 2005, 03:57 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Fantome exista.
Adrian Patrut a reusit sa fotografieze fantome materializate partial in zona padurii Baciu-Foia.Acolo este o poarta catre alte lumi dar din cate stiu este o zona negativa.
Filmul "Fantoma mea iubita" este extrem de real ca scenariu, evident lasam de o parte fictiunea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 17 2005, 07:34 PM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Padurea Baciu-Foia este o poarta unde se intersecteaza doua lumi.Astfel de porti exista in aproape toate pesterile din Romania,si se pare ca intrarile sunt ambivalente,adica avem parte de vizitatori.Exemple : Pestera Scarisoara,pe Ceahlau,Pestera Ialomicioarei din Bucegi(loc de pregatire pentru vechii sacerdoti daci),la Prunisor,in judetul Mehedinti.In 2005 a fost punctata cea mai importanta trecere dintre doua lumi,situata in apropierea unui catun numit Zamora (combinatie de la Zamolxis si Mol-taramul mortilor)In pestera exista un put fara fund.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:40 PM