IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Aparitia dintilor de lapte, Cand apar primii dintisori
Diana.
post May 27 2008, 10:22 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



IA SCRIE TU AICIsilea tat ce stii despre dintii de lapte, sa nu mor proasta, bre, te rog frumos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
p_nicoleta
post May 28 2008, 12:24 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 27-May 08
Member No.: 3,959



Va multumesc mult pentru raspunsuri. Oricum din ce am mai citit pe net era foarte ingrijorator, cum ca ar fi o problema la glanda tiroida si de aceea eram tare speriata. Avand in vedere faptul ca eu si sotul avem datura 'varza', (eu cel putin la 23 de ani nu mai am nici un dinte/masea fara plombe), ma preocupa enorm starea dintisorilor lor pentru ca desigur nu vreau sa ajunga ca noi. Deja am facut o programare pentru saptamana viitoare la dr stomatolog si o sa merg cu amandoi pt ca baietelul are deja smaltul spart la incisivii superiori(nu pot sa-mi explic de ce si cand pentru ca eu ii controlez 'ochiometric' mereu dantura), dar uite ca s-a intamplat cu toatra grija si spalatul pe dintisori dimineata si seara.
Ma gandeam sa le sigilez dintisori dar nu stiu cat costa aceasta operatiune si cat dureaza efectul/protectia.
Dupa vizita la dr voi reveni cu 'rezultatele'.



P.S. In burtica se afla juniorul familiei, ce-l de-al treilea copilas (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 28 2008, 01:59 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



p_nicoleta, informatia de pe net mai induce si-n eroare omu`.Eu zic ca per ansamblu, eruptia fetitei tale este in limite normale. Sa vedem in continuare. Tiroida are rol in cresterea copilului ( probabil si in inceperea eruptiei dentare temporare), prin hormonu` secretat, numit somatotrop (STH), dar nu cred ca e cazu` sa te ingrijorezi doar pt acest lucru.
Este foarte bine ca te preocupa acest aspect la copilasii tai. Noua la scoala ne spunea un pedodont ca la copilasi se incepe cu spalatu` pe dinti inca de cand apar primii. Am facut ochii mari, si am zis ok, e bine de stiut, si se face cu periutele acelea micute, cu mai putine randuri de fire de perie, cu smocul acela mai moale, si bineinteles cu pasta de dinti speciala pt ei, cele fructate, ca asa prind drag de gustul acela si devine o placere momentul spalatului pe dintisori.
Daca parintii au probleme, copiii cam mostenesc aceste probleme, asa ca e bine sa previi din timp.
Nu stiu daca se sigileaza dintii temporari, dar de la 6 ani CLAR se incepe cu sigilarea molarilor de 6 ani...sunt foarte importanti in ocluzie (muscatura), in alinierea urmatorilor dinti permanenti care urmeaza sa erupa. Este un procedeu nedureros pt copil, se face rapid si este si accesibil ca pret.
Si inca un pont pe care mi l-am amintit si ni`l tot repeta si domnu` profesor : e bine sa le dai la copilasi coaja de paine, colt de paine sa roada asa cum pot ei. De ce? Acest lucru ajuta in dezvoltarea maxilarelor, iar acestea crescand si dezvoltandu-se in limite normale, dintii au mai mult loc sa erupa pe arcade si astfel se previne oarecum inghesuirea dentara pe viitor. Si nu numai colt de paine, fructe crude , morcovi, ceva care sa le solicite musculatura,in principiu alimente mai solide.
Si pentru prevenirea cariilor, bineinteles, o igiena corespunzatore, si cat mai putine alimente dulci: ceaiuri dulci, orez cu lapte foarte dulce,etc.

Maàt , s-au scris carti mii despre dintii de lapte. Zi`mi daca vrei sa afli ceva in mod special si incerc sa raspund (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

nicoleta, multa sanatate la bebele din burta ..wow, esti curajoasa !:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 28 2008, 03:03 PM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) asa-i cu coaja de paine, pe langa ca le place tare gustul ii si "scarpina" pe gingie si ii usureaza de senzatia aceea neplacuta de mancarime. apoi mai sint fel de fel de "jucarioare" umplute cu gel care-s special facute pt perioada asta. Noi am trecut cu bine

Acum despre ce va sa vie dupa dintii de lapte, un medic stomatolog mi-a spus pe cand avea fetita mea vreun an jumate- doi sa-i dau pastilute de fluor si dintii permanenti vor fi foarte sanatosi. I-am dat o perioada apoi a aparut un articol intr-un ziar care nu combatea efectele fluorului asupra dintilor dar avea din pacate efecte negative in alta parte si desi nu cred tot ce citesc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) samanta indoielii a fost plantata asa ca nu i-am mai dat. Aici ii fac controale regulate la 6 luni, ii curata dintii si ii face si un tratament cu fluor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 28 2008, 04:32 PM
Post #15





Musafir






Aici se dau pastilutele astea cu fluor zilnic incepand cu ziua 1 a copilului (exista in diverse concentratii). Eu i-am dat fiiica-mii, dar numai pana pe la 4-5 ani. Si gingia trebuie curatata, inainte de eruptia dintilor, cu un Q-tip.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 28 2008, 06:04 PM
Post #16


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



si e ok cu dintisorii?
K. pe cei de lapte i-a avut perfecti. Acum i-au iesit sus si jos cate 4 dar navalnic si cei 2 din fata sint putin mai lungi si o idee strambi (au dat sa se incalece apoi s-au razgandit dar au ramas putin... nealiniati) deci probabil va purta aparat. In schimb nu se mai misca nici un dinte. Nu-mi mai aduc aminte pana la ce varsta am avut dinti de lapte (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 28 2008, 07:12 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Sunt destul de controversate si administrarile de fluor, pe cale interna...unii sunt pro, altii contra.
Exista cazuri care dupa intreruperea tratamentului cu fluor, dintii permanenti pot erupe cu pete albe pe ei, fenomen numit fluoroza. Aceasta apare in cazul supradozarii sau intreruperii bruste a tratamentului cu fluor. Trebuie calculata cu multa atentie doza de administrat, in functie de concentratia de fluor din apa in zona respectiva si in functie de alimentele consumate.
Eu n-as recomanda administrarea interna de fluor, as recomanda o buna igiena bucala, o buna igiena alimentara, controlul stomatologic, si rezultatele nu au cum sa nu fie ...estetice (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pt dintii permanenti.
cleo, eruptia dintilor permanenti se termina in jurul varstei de 12-13 ani...in cazu` in care nu exista muguri pt molarii de minte..ca astia erup dupa 18 ani...(IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 28 2008, 07:29 PM
Post #18


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



mersi de info empty. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) deci noi mai avem 4-5 ani.
cred ca i-am dat maxim 1 an fluor iar dintisorii ii sint albi si frumosi doar cu alinierea avem o mica problemuta. nimic grav insa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 28 2008, 07:33 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



cu placere cleo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lumiliza
post Mar 10 2009, 01:41 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 8-March 09
From: braila
Member No.: 6,028



nu stiu daca mai intra cineva aici ,dar sper sa intre sa ma lamureasca si pe mine.
sunt mamica unui baietel de aproape 1 an (pe 13 martie). dintisorii au inceput sa-i apara la 8 luni, incisivii centrali de jos. apoi cei de sus. numai ca sus incisivul central din dreapta si acum se chinuie, abia se vede marginea. intre timp a erupt si incisivul lateral stanga sus. la fel, singur. trebuie sa apara pereche? de ce ii ia asa de mult sa iasa dintisorului?
mentionez ca din lingurita nu vrea decat pasat. din mana manaca si bucatele (ideea e sa nu fie amestecate bucatele cu supe, creme...). biscuiti nu se omoara, morcovi roade si jucarii de dentitie.
va mutumesc! (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:02 PM