IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sangerari in timpul actului sexual, Care sa fie cauza?
sweet_raisa
post Aug 6 2006, 08:27 AM
Post #1





Musafir






am si eu o problema ..va rog din suflet sa ma ajutati...daca cineva stie despre ce ar putea fi vorba,va rog sa-mi raspundeti...mi-am inceput viata sexuala d 3 luni..prima data knd am facut-o nu am sangerat si nici nu m-a durut!bineinteles ca eu si prietenu meu ne-am gandit ca am himen"elastic" ce se va rupe mai tarziu...insa acum cateva zile,dupa ce am facut-o ,la cateva ore am sangerat...ok,ne-am gandit ca abia atunci mi s-a rupt himenu cu adevarat..ciudat a fost ca nu m-a durut nici knd am facut-o nici mai tarziu... ceea ce ma nelinisteste e faptul ca dupa ce am facut-o din nou iar am sangerat la kteva ore insa mult mai putin decat inainte...acum mi-e frik s-o mai fac...probabil iar voi sangera...precizez ca e vorba de o cantitate foarte mica de sange ,cateva picaturi.. si nu ma doare deloc...nici cand urinez...nici cand o fac...ma intreb oare nu s-a rupt himenu de tot(nu folosesc anticonceptionale,ne protejam cu prezervativul)...sau se intampla ceva rau cu mine...va rog sa ma ajutati..!!!multumesc anticipat!!!


salut si bine ai venit pe forum!
Te rog sa iti modifici titlul topicului intrucat topicurile de genul "ajutor" "help urgent" etc nu sunt tocmai binevenite, titlul nu reflecta exact continutul problemei. si nici limbajul gen IRC (knd, kteva) nu sunt ok.
Multumesc pentru intelegere
Moderator global,
fortelady
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 7 2006, 07:25 PM
Post #2





Musafir






Nu te ingrijora, nu cred sa fie vreo problema...cateodata himenul poate fi mai rezistent si sa nu se rupa tot odata.

Oricum, daca situatia continua, si chiar si daca nu, din moment ce ti-ai inceput viata sexuala ar fi bine sa faci o vizita unui ginecolog.

Numai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sweet_raisa
post Aug 7 2006, 10:29 PM
Post #3





Musafir






QUOTE(angeldust @ Aug 7 2006, 11:25 PM) *
Nu te ingrijora, nu cred sa fie vreo problema...cateodata himenul poate fi mai rezistent si sa nu se rupa tot odata.

Oricum, daca situatia continua, si chiar si daca nu, din moment ce ti-ai inceput viata sexuala ar fi bine sa faci o vizita unui ginecolog.

Numai bine.



iti multumesc mult pt mesaj angeldust!!!m-am mai linistit,pt k opinia ta am mai auzit-o si la alte persoane...si sper sa fie asa...nu stiu ...mi-e putin km teama k atunci knd o fac sa nu sangerez iar...oricum k si u prietenu m-a sfatuit sa merg la medic dak tot nu-i in regula...! de knd am inceput viata sexuala am avut 1 vizita la medic si n-au fost probleme!!multumesc inca o data!!iti doresc numai bine,multa sanatate!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 8 2006, 07:23 AM
Post #4





Musafir






Asa ma gandesc eu ca e cel mai bine , sa mai faci o vizita la doctor....oricum, daca sangerarea nu este din cauza himenului, atunci ce ar mai putea fi e o rana pe col, care daca e descoperita la timp se trateaza usor, mai ales ca esti tanara. In schimb, daca o lasi netratata poate fi nasol.
Oricum, dureri e normal sa mai ai ceva vreme , pana "te obisnuiesti" (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Pusi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 8 2006, 09:20 AM
Post #5





Musafir






Griji mari nu ai de ce sa-ti faci (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ........dar trebuie sa stii ca vizita la medic nu o faci doar atunci cand ai o problema......este indicat atunci cand iti incepi viata sexuala sa tii legatura si cu un cabinet ginecologic....poate ai retineri la inceput dar o faci pentru tine......sunt foarte multe pe care trebuie sa le stii si oricate carti ai citi sau oricat ai naviga pe internet nimeni nu iti va spune mai bine despre organismul tau decat doctorul (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ............oricat ne-am da noi aici cu parerea ai nevoie de un control (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sweet_raisa
post Aug 8 2006, 12:04 PM
Post #6





Musafir






QUOTE(angeldust @ Aug 8 2006, 11:23 AM) *
Asa ma gandesc eu ca e cel mai bine , sa mai faci o vizita la doctor....oricum, daca sangerarea nu este din cauza himenului, atunci ce ar mai putea fi e o rana pe col, care daca e descoperita la timp se trateaza usor, mai ales ca esti tanara. In schimb, daca o lasi netratata poate fi nasol.
Oricum, dureri e normal sa mai ai ceva vreme , pana "te obisnuiesti" :P
Pusi




salut!multumesc mult pentru raspuns..imi voi programa o vizita la doctor,chiar daca problema cu sangerarea se "rezolva" !vreau sa fiu linistita,sa stiu ca nu se intampla nimic cu mine,asa ca voi merge la ginecolog!iti doresc multa sanatate!

QUOTE(kary_pink @ Aug 8 2006, 01:20 PM) *
Griji mari nu ai de ce sa-ti faci :) ........dar trebuie sa stii ca vizita la medic nu o faci doar atunci cand ai o problema......este indicat atunci cand iti incepi viata sexuala sa tii legatura si cu un cabinet ginecologic....poate ai retineri la inceput dar o faci pentru tine......sunt foarte multe pe care trebuie sa le stii si oricate carti ai citi sau oricat ai naviga pe internet nimeni nu iti va spune mai bine despre organismul tau decat doctorul :) ............oricat ne-am da noi aici cu parerea ai nevoie de un control :322:



salut!in primul rand iti multumesc pentru raspuns!!desi am unele retineri,voi trece peste ele,si voi merge la ginecolog chiar daca nu am nici o problema,pentru ca e vorba totusi de sanatatea mea,si trebuie sa am grija de ea!!sper totusi sa nu mai am probleme cu acea sangerare,in ultimul timp nu am mai avut contact sexual cu prietenul meu!in fine,in curand imi voi programa acea vizita la medic!multa sanatate iti doresc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 8 2006, 08:06 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu zic sa citesti aici despre cauzele sangerarilor postcoitale, pentru ca poate fi ceva grav. Si cum nici una dintre noi nu are studii de specialitate (si chiar daca ar avea fara consult e doar dat cu parerea), mai bine mergi la un medic.
Partea proasta ca e ca singerarea postcoitala poate fi un simptom al unei boli aparent minore care sa iti faca mari probleme mai tirziu.
Nu vreau sa te sperii, insa e vorba de sanatatea ta.

Sanatate multa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 8 2006, 11:08 PM
Post #8


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



auch Di.. m-ai speriat pe mine.. dar pe ea saraca.

lasa ca merge fata la medic si ne spune acus ca n'are nimic (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 8 2006, 11:53 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa dea Dumnezeu!
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sweet_raisa
post Aug 9 2006, 04:10 PM
Post #10





Musafir






QUOTE(Diana @ Aug 9 2006, 03:53 AM) *




draga,diana...iti marturisesc ca nu am mai avut probleme cu sangerarea si chiar am avut contacte sexuale cu prietenu meu...si nu s-a mai intamplat nimic!!adica pur si simplu himenul s-a rupt mai greu!totusi sunt foarte constienta ca nu trebuie sa ai o problema ca sa mergi la ginecolog,mai ales cand iti incepi viata sexuala...asa ca am sa merg saptamana viitoare,pentru ca am fost acum 3 luni,si vreau sa fiu linistitita ca nu am nimic!!va multumesc pentru sfaturi si sprijin!!nu-mi imaginam ca ma va ajuta cineva...dar am observat ca pe acest forum sunt fete super de treaba!! numai bine!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:09 AM