IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce gatim pentru Craciun?, Meniuri cu mancaruri speciale pentru seara si zilele de Craciun
kalua
post Nov 16 2008, 02:20 PM
Post #21





Musafir






Eu am inceput sa ma gandesc la meniul de Craciun. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Ca de obicei, seara de Ajun se petrece la noi, cu ai mei si cu matusa-mea din localitate, deci 6 persoane.
Pana acum m-am hotarat numai asupra supei: macchiato de broccoli. Am vazut asa ceva la tv, n-am reteta, dar m-oi descurca eu. Servita in pahare de latte macchiato, jos un strat de supa verde de broccoli, apoi un strat de supa de cartofi, iar sus spuma cu lapte de cocos.

La inceput vreau sa fac niste amuse-gueule, habar n-am ce, apoi probabil o salata, apoi supa. Urmeaza felul principal si desertul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 25 2008, 05:35 PM
Post #22





Musafir






M-am mai gandit si am ajuns pana acum la urmatoarea concluzie:
- amuse gueule: niste chestii picante care arata a dulciuri de Craciun (pe post de stele cu scortisoara - pumpernickel cu hummus; praline din ficat de rata; pietre Domino cu o crema de avocado)
- supa: macchiato de broccoli
- felul principal: piept de gasca in vin fiert cu mousse de galusti de paine

Desertul si antreul rece imi lipsesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Nov 25 2008, 06:37 PM
Post #23





Musafir






Ce meniu fancy ti-ai planificat, Kalua! Ce 'de-a delicatesuri'! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) O sa ii dai pe spate pe toti!

Eu n-am nici cea mai vaga idee ce o sa fac de mancare, insa va fi ceva extrem de simplu!
Cozonac as face, asa pentru mine, pentru ca de cate ori am facut, sau am adus de acasa, facut de mama, n-a avut succes pe la scotieni. Imi aduc aminte de socrul meu caruia i-a trimis mama un cozonac facut de ea si el a zis: 'tell your mum I thank her for the bread.' (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) Bread?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 28 2008, 01:02 PM
Post #24





Musafir






Camelia, propuneri de garnitura: cartofi fierti, crochete de cartofi, galusti de paine sau cartofi, salata de varza, varza de Bruxelles, varza de Savoia gratinata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
camelia_cris
post Nov 28 2008, 01:21 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 7-November 07
From: Baia Mare
Member No.: 2,574



QUOTE(kalua @ Nov 28 2008, 02:02 PM) *
Camelia, propuneri de garnitura: cartofi fierti, crochete de cartofi, galusti de paine sau cartofi, salata de varza, varza de Bruxelles, varza de Savoia gratinata...



Crochetele de cartofi si varza de Bruxelles suna foarte bine! Sper sa gasesc pe forum niste retete pentru aceste garnituri! Multumesc pentru idei, Kalua!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 4 2008, 04:44 PM
Post #26





Musafir






Checul asta la metru il faceam si eu in tara, ca acolo aveam forma aia necesara (aici se numeste forma pentru prajitura spatele cerbului).
(IMG:http://www.porzellan-mueller.de/images/570016.jpg)

Se gasesc si aici forme de-astea, da-s scumpe bine si pana acum mi-am zis ca nu dau un pumn de bani pentru o forma in care fac o singura prajitura. Si ma tot uit, poate le-oi gasi reduse, dar nimic. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Eu fac la aperitivul rece ceva cu somon afumat, e deja in congelator, unul bio de Irlanda care-i bunatate curata. Iar la desert cred ca fac pana la urma un dialog de mousse-uri (adica de cioco neagra si alba) si pun pe farfurie si cate-un turn Eiffel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Dec 4 2008, 05:57 PM
Post #27





Musafir






Cu siguranta sarmale in oala de lut ( delicoase iasa asa) si piftie de cocos de la tara combinat cu niste curcan, restul nu stiu inca (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Dec 4 2008, 07:28 PM
Post #28





Musafir






Yummy, ce bine arata tortuletul ala!
Eu fac supa pe piept de curcan cu taietei si o salata de bouef. Inca nu m-am decis daca ma bag la sarmale sau nu.
Bineineteles, nu va lipsi carnatul proaspat fript.
Sa vad daca imi iese aluatul de cozonac in cuptorul de paine, fac si vreo 2-3 cozonaci.
Si ma mai gandesc ce sa mai fac, dar nici nu vreau sa fie prea multe, ca sa mai facem si altceva, nu doar sa mancam. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Dec 15 2008, 04:03 PM
Post #29





Musafir






BG, salata de boeuf "cere" maioneza home made. My opinion. Poti s-o faci light adaugand iaurt. Eu pun si un pic de apa in ea.

This post has been edited by pescarush: Dec 15 2008, 04:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 20 2008, 12:30 AM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu o sa trag o oala de sarmale. Reteta mamei mele de sarmale : Sarmalute in foi de varza acra
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 09:05 PM