IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> "Rusinea" de a crede in Dumnezeu
Diana.
post Jul 31 2010, 11:19 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am observat in ultima perioada un lucru foarte inetersant. Oamenii incep sa fereasca de a spune ca ei chiar cred in Dumnezeu. Nu mica mi-a fost mirarea sa aud discutii gen" Nu spune ca ai fost la biserica, ca o sa rida astia de tine", de parca mersul la biserica ar fi rusinea-rusinilor...
Nu e rusine sa bei pina cazi lat, nu e rusine sa spui ca este homosexual- nu se va lega nimeni de tine de friuca sa ni para ca e "inchis la minte", nu e rusine sa faci sex cu tot blocul, cartierul, samd, nu e rusine sa iti injuri parintii, unii considera asta chiar "cool", insa daca spui ca da, crezi in Dumnezeu, o parte a lumii care traieste doar pentru a fi considerata uber-cool- am vazut ca e la moda expresia asta- esti considerat inapoiat, cazut in cap, un om slab care se lasa manipulat de Biserica.
Nu stiu daca sa rid de cei care au asemenea conceptii, mai ales ca ele sint in majoritate victimele tuturor reclamelor posibile si imposibile , ale "trendurilor" si mofturilor de tip adolescentin sau sa ii pling pentru ca in epoca in care ne batem cu pumnul in piept pentru "libertatile noastre" si "pentru democratie in toate formele ei", nu putem accepta si tolera fara sa privim de sus, cu un ochi critic si un aer superior, pe cei care cred in existenta Lui Dumnezeu.
Voi ce parere aveti despre aceasta stare de fapt?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Diana   "Rusinea" de a crede in Dumnezeu   Jul 31 2010, 11:19 PM
citystella   Ceea ce inainte era rusine sa faci, sa spui, sa cr...   Jul 31 2010, 11:42 PM
Diana   Si cine hotaraste, City, care principii sint ...   Aug 1 2010, 12:34 AM
citystella   Foarte adevarat ce scrii. Nu toti au caracter, dem...   Aug 1 2010, 02:06 AM
bebe_maria   Ce frumos ai scris citystella, intr-adevar, dovada...   Aug 2 2010, 02:31 AM
Diana   Maria, este foarte trist. Trist pentru ca daca int...   Aug 2 2010, 01:47 PM
albinuza   Mie chestia asta cu nerecunoasterea credintei de f...   Aug 2 2010, 06:09 PM
Diana   Albi, eu nu cred c ca e neaparat salbiciune, ci ma...   Aug 3 2010, 01:33 AM
albinuza   Ceea ce e tot un fel de slabiciune din punctul meu...   Aug 3 2010, 08:50 AM
Book   E un subiect delicat asta... Din punctul meu de ve...   Aug 4 2010, 02:09 PM
Diana   Sa va spun un "secret": mie nu mi-a plac...   Aug 4 2010, 02:23 PM
Book   Sunt de acord cu tine Diana, imi place sa cred ca ...   Aug 6 2010, 05:42 PM
Jo-Anna   Adica sa inteleg , ca sunt unii care merg la biser...   Aug 6 2010, 09:39 PM
Diana   Nu le e rusine, Jo. Doar ca nu spun. :)   Aug 6 2010, 10:31 PM
sylvia_31   "Rusinea" de a crede in Dumnezeu ??? E o...   Aug 7 2010, 01:23 AM
Diana   O, Sylivie, e "rusine", dom`le! ...   Aug 9 2010, 04:31 PM
citystella   Acum poate oricine sa mearga la biserica, din bise...   Aug 9 2010, 10:33 PM
Oana   Cyty, scuza-ma ca te intreb, dar nu inteleg afirma...   Aug 17 2010, 06:15 PM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 12:54 PM