IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Compromisul: acceptare sau rebeliune
Diana.
post Jan 20 2008, 10:25 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5




Ce inseamna "compromis"?
Daca e sa ne luam dupa dictionar, gasim urmatoarele semnificatii:
[b]Compromis
(compromisuri): sn: Intelegere, acord bazat pe cedari reciproce; concesie;
Intelegere intre doua sau mai multe persoane sau state de a supune unui arbitru rezolvarea litigiului dintre ele. – Din fr. "compromis".[/b]
citeste: Compromisul: acceptare sau rebeliune
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 23 2008, 03:54 AM
Post #2





Musafir






Szi, desi in culori cam negre, ai prezentat bine ideea de "noi".
acum, depinde cum vedem fiecare compromisul.
compromisul, dupa parerea mea, este dusmanul cel mai mare al relatiei. "lasi de la tine" in ideea de a pastra calmul si linistea in casa. in timp, insa, constati ca tot "efortul" tau n-a dus la nimic bun, din contra. te instrainezi de celalalt partener, indiferenta ajunge sa intervina intre cei doi. pentru ca, in timp, la indiferenta se ajunge.
nu sunt de parere ca trebuie sa-ti sustii punctul de vedere pana in panzele albe, totusi. asa cum ai spus chiar tu, daca il asculti si pe celalalt si incerci sa ii si intelegi punctul de vedere, se poate ajunge la un punct comun, fara a se folosi compromisul. sa-i spunem, mai degraba "comunicare".
si, mai ales, nu merge ideea de "data trecuta am cedat eu, acum e randul tau" sau "am facut cum ai spus tu si am iesit prost".
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 10:38 PM