IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Decapaj, Decolorari sau alte solutii in caz de "accidente"
angeldust
post Jan 3 2008, 12:08 AM
Post #11





Musafir






Hai mai Walpu termina cu prostiile. Acu inteleg ca nu ti-a picat chiar bine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) dar nu e cazul sa te dai de ceasul mortii din cauza asta. Tu oricum esti frumoasa si daca te faci verde in cap. Si stai linistita ca nu a fost atac de panica dupa cum il descrii. Mai degraba o micuta criza de isterie (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Mergi si tu la Mihai sau la cineva si vezi ca sigur gaseste o solutie macar sa amelioreze problema.

Eu in scurta vacanta pe munte am ajuns la concluzia ca atacurile de panica sunt cea mai intalnita boala a secolului. Vreo 5 din cei 10 oameni cu care am stat in cabana au avut cel putin un atac de panica serios si la vreo 3 problema e chiar serioasa. Najpa cam nasol (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 3 2008, 12:44 AM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O sa va rog ca discutiile despre atacurile de panica sa se vorbeasca in topicul respcetiv, aici trebe vazut cum scapa walpu de minunatie.
Multumesc pentru intelegere.
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 3 2008, 08:42 PM
Post #13


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Walpu, vopseaua sigur prinde peste parul proaspat hennuit, iti spun si din proprie experienta si din experienta altora (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Invers nu prea merge (henna nu prinde pe parul vopsit, trebuie facuta o pauza de minim o luna de la ultima vopsire).

Eu prima data m-am facut cu henna neagra, nu mi-a placut ce a iesit si a doua zi am bagat vopsea. Alta data, dupa ani de zile de henna, trebuia sa merg la o nunta si nu aveam timp sa stau 6h cu "mamaliga" pe cap asa ca m-am facut cu Wellaton (un roscat mai deschis decat ce aveam eu) si eram la 1sapt dupa aplicarea hennei (doar ca mi se parea mie ca se cam dusese din culoarea obtinuta cu henna pt ca ma spalam zilnic pe cap).

Poti incerca in primul rand sa-ti aplici o masca si sa stai mai mult cu ea (30min-1h) pt ca mastile scot f bine culoarea din par. Vezi apoi ce iese si, fie repeti operatiunea asta de fiecare data (poti folosi si caldura cat stai cu masca) fie incerci un nuantator ca sa nu-ti strici parul cu vopsea.

Parca am mai vazut poze cu tine cand aveai parul facut cu henna si mi se pare ca te prinde f bine culoarea, asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 4 2008, 01:10 AM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Asta incercam si eu sa spun, si mie mi-a prins nuantatorul. Nu imi placea culoarea si cred ca la mai putin de o saptamana, m-am nuantat in culoarea cea mai apropiata de culoarea mea naturala. Dar si henna era un fel de saten, nu roscat sau altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jan 4 2008, 10:34 AM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Prinde vopseaua, problema cred ca e nuanta de roscat de care nu stiu cum o sa scapi. Din pacate si daca te vopsesti bruneta tot cu nuante spre rosu iese (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Vestea buna e ca henna se duce cu timpul, la spalat, dar cred ca nu ti-am spus nimic nou.
Sorry (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 4 2008, 10:43 AM
Post #16


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Of, Walpu... Eu nu am folosit henna, dar am patit-o si eu cu o vopsea... Si acum in lumina imi bate parul in rosu. Imi vine sa-mi arunc capul pe geam. Eu vreau o nuanta de saten deschis cenusiu sau un blond kaki. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 4 2008, 11:05 AM
Post #17





Musafir






Bai ce naiba...te-am visat azi noapte Walpu sa stii (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ca aveai parul super lung si un saten fain si eu te tot intrebam ca unde e roscatul ca nu il vad ...si tu imi tot ziceai "cum drak nu vezi...uite..suvitele astea..." (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ce preocupari mai am si eu in somn (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Scuze de offtopic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
belle
post Feb 9 2008, 10:54 AM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 27
Joined: 6-January 08
From: bucuresti
Member No.: 2,951



Salut fetelor!
Eu ma vopsesc de foarte mult timp ( de vreo.... 8 ani) si cred ca am avut toate culorile posibile in afara de blond "pur" ( am fost un fel de blond-saten foarte deschis). Niciodata n-am avut vreo problema majora in sensul asta, desi m-am vopsit si singura acasa, nu doar la salon. Ei, ultima "patanie" e ca m-am facut bruneta pe 1 dec, cu Safira ( am mare incredere in ea, mi se pare practic cea mai buna vopsea comerciala in momentul de fata) de la Wella. Cred ca a fost greseala vietii mele sau blestemul parului asasinat de atita vopsea. In primul rind, desi am folosit aproape 2 cutii ( aveam parul putin mai jos de umeri) m-am trezit cu niste reflexe minunate din fosta culoare.... Apoi, a inceput sa tot curga si sa tot curga la spalat ( si doamne, fix de asta am folosit safira, pentru ca l'oreal iese la spalat). Si, cel mai rau, dupa vreo 2-3 sapt de la vopsire, a inceput sa-mi cada parul RAU de tot, in smocuri si sa se incurce....
Asa ca am luat hotarirea de a nu ma mai vopsi. Problema e ca eu habar nu mai aveam care e culoarea mea naturala si acum a crescut cam de o latime de deget asa- poate doua, si e un fel de saten-cenusiu deschis.... nici castaniu, nici blond, ceva.... urit si ciudat. si pina o sa imi creasca suficient cit sa se duca brunetul din tuns cred ca o sa innebunesc, o sa arat ca o matura.
Dar sunt hotarita. Orice ar fi, nu mai pun vopsea in par. Astept sa creasca. Pentru urgenta m-am gindit ca as putea sa folosesc un sampon nuantator, adica sa colorez in negru radacinile pe parcurs ce cresc, sa nu se vada chiar asa urit diferenta de culoare, si sa tot tai progresiv din virfuri, rin asa fel pincit sa ajung la un moment dat numai cu nuantator in par, care se va duce la spalat....
Dupa asta o sa incerc sa folosesc henna, dar realizez ca va dura O GRAMADA de timp pina la momentul respectiv. Insa... asta e. Cred ca e cea mai naturla solutie dintre toate care mi-au fost propuse ( coafeza mea zice ca as putea sa-mi fac niste suvite o data la 3 saptamini, in culori din ce in ce mai deschise, si se va duce negrul, dar stiu foarte bine ca nu exista vopsea la culoarea ma de par natural deci...tot vopsita as fi, chiar daca in suvite. De ras in cap nu pot ca sunt studenta si noah, de decolorat nici nu poate fi vorba ca si asa e distrus.....)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 9 2008, 10:46 PM
Post #19


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



De ce nu incerci acum cu hena? Au trecut peste 2 luni de cand te-ai vopsit cu vopsea chimica, prin urmare ar trebui sa prinda. Si poate in felul acesta reusesti sa sa-l mai regenerezi un pic. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
belle
post Feb 10 2008, 12:14 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 27
Joined: 6-January 08
From: bucuresti
Member No.: 2,951



pai toata lumea mi-a zis ca hena nu prinde pe par vopsit chimic... mi-a zis aseara o prietena ca si nuantatorul contine amoniac, deci tot toxic e (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Dar mi-a spus tot ea ca exista o vopsea fara oxidanti sau amoniac (Casting Creme Gloss de la L'Oreal) . chiar m-as face cu henna dar mi-e ca o sa iasa in jde mii de culori ( la radacina un fel, la vf altul, etc) si nici nu m-am mai facut vreodata (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 13th June 2024 - 04:00 AM