IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sosuri
scufita
post Dec 12 2005, 01:06 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 36
Joined: 10-December 05
Member No.: 79



E un sos de soia in supermarketuri, in afara de Heinz si alti consacrati, vietnamez. Mie mi se pare cel mai bun de pana acum. Cam sarat, dar bun.
Il stiti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maddy26
post Dec 12 2005, 02:28 PM
Post #2


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 53
Joined: 8-December 05
From: bucuresti
Member No.: 29



Eu cumpar sos de soia chinezesc ( scrie in chineza pe el) de la Fourmi, dar am auzit ca s-au deschis magazinase speciale  de unde poti lua tot felul de ingrediente si mirodenii chinezesti ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Oct 18 2006, 09:22 PM
Post #3





Musafir






Ce intersant suna!

Nu am mai auzit cuvintul dip pana acum. O sa incerc din aceste retete.

Ca de obicei ne aduci chestii yamy yami. Si se potriveste perfect pt mine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 18 2006, 09:27 PM
Post #4





Musafir






Dip vine de la englezescul "to dip" = a inmuia, a scufunda.
Se baga in dipurile astea sticksuri de legume, tot felul de finger food, se pot folosi ca sosuri la gratare si la fondue-uri... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aby
post Jul 11 2007, 12:04 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 96
Joined: 10-June 07
From: cluj
Member No.: 1,774



salut m-ar interesa daca stiti cum sa preparati ceva sosuri.vreau sa experimentez si eu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 11 2007, 12:37 PM
Post #6





Musafir






Pana una lata te poti uita pe-aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aby
post Jul 17 2007, 07:15 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 96
Joined: 10-June 07
From: cluj
Member No.: 1,774



ms kalua (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 17 2007, 08:10 PM
Post #8





Musafir






aby, pentru facut sosuri extra calde ai mai intotdeauna nevoie de o baza (fond) de carne sau peste (fumet), adica o supa concentrata strecurata. Este bine de facut mai mult si de congelat in portii mici (cuburi, ca gheata) si cand vrem sa facem un sos scoatem din congelator. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Solutia neortodoxa si la care orice bucatar de soi isi da ochii peste cap si da neintelegator din cap este supa instant.

Nage (sos alb cu baza de pui)

400 ml baza de pui
1 ceapa esalota (e mai fina decat cea normala) taiata felii subtiri
2 linguri frisca lichida nebatuta si neindulcita
150 g unt rece taiat in bucatele mici
sare, piper

Concentratul de supa se fierbe cu ceapa la foc mijlociu pana aproape s-a evaporat de tot. Se adauga frisca lichida, se lasa sa traga un clocot. Se trage oala pe marginea aragazului si se pun pe rand bucatelele de unt, amestecand mereu cu telul. Se sareaza, pipereaza. Tot amestecand cu telul se pune sosul iar pe foc si se incalzeste o data (n-are voie sa mai fiarba). Se strecoara.

Sos alb

1 ceapa taiata in felii fine
300 ml vin alb
1 foaie de dafin
1 l concentart de supa
100 ml frisca lichida
150 g smantana grasa
sare, piper

Se fierbe vinul cu ceapa si cu foaia de dafin pana s-a redus la jumatate. Se adauga concentratul de supa si iar se lasa sa se reduca la jumatate. Se adauga frisca nebatuta si smantana, se amesteca bine, se lasa sa traga un clocot. Se sareaza, pipereaza si se strecoara.

Se poate folosi ce concentrat de supa vreti sau aveti.
Daca adaugati acestui sos niste sofran veti avea parte de un sos de sofran.
Daca-i puneti niste hrean ras rezulta un sos de hrean.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 21 2007, 08:31 PM
Post #9





Musafir






De pe un alt topic (las aici numai ce are de-a face cu sosurile):
QUOTE(kalua @ Apr 28 2007, 11:31 AM) *
Din invataturile lui Anthony Bourdain
(citesc acum cartea lui si-mi place la nebunie (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) )

Ce ne trebuie la bucatarie astfel incat mancarurile noastre sa aiba un gust si un aspect ca la bucatarii cu stele:
- o sticla de plastic (cum sunt la chioscurile cu hot dogs cele cu mustar si ketchup) pentru a pune sosurile decorativ pe farfurie sau peste mancare. Sticle dintr-astea folosesc si patiserii la sosurile dulci.

Despre ingrediente:
- ceapa esalota este folosita in haute cuisine in loc de ceapa obisnuita pentru sosuri, dressings si mancaruri facute in tigaie.
- fond (supa concentrata): oase cu ceva carne pe ele se prajesc un pic, se adauga legumele, se prajesc si ele, se toarna apa si se lasa la redus. Se strecoara si se poate pune la congelator, in portii. Far un fond bun nu se paote obtine un demi-glace bun.
- demi-glace. Sfatul lui A.B.: se ia niste fond, i se adauga vin rosu, ceapa esalota, cimbru proaspat, o foaie de dafin si boabe de piper negru. Se reduce bine, se strecoara si se poate congela in portii. Cand vrem sa facem un sos, scoatem niste de-mi glace si-l montam cu unt.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 11 2008, 07:53 PM
Post #10





Musafir






Sos vanatoresc cu ciuperci a la kalua

Se prajesc bucatile de carne si apoi se scot din tigaie. In tigaia respectiva se caleste ceapa si putin usturoi tocate marunt. Optional se adauga cubulete de sunca cruda, dau o savoare deosebita sosului (eu pur si simplu am uitat sa le pun data trecuta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ). Se stinge totul cu niste vin alb. Se lasa la foc mijlociu, cand aproape-i gata se adauga niste smantana. Se pun bucatile de carne in sos si se lasa cateva minute sa traga in sos.
Binenteles ca sosul se sareaza si pipereaza.
Cand se serveste se presara cu patrunjel tocat marunt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:55 PM