IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viza S.U.A, Viza turistica sau de afaceri B1/B2
Bia
post Jan 28 2011, 02:08 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



M-am decis sa aplic pentru o viza turistica si sa-mi vizitez iubitul la New York. In cele ce urmeaza o sa descriu experienta mea in ceea ce priveste cererea pentru viza turistica. O sa pun si linkurile cu informatii care pe mine m-au ajutat.

Deocamdata sunt in stadiul de adunat acte pentru dosar si programare la interviu. Dar cred ca aceste informatii pot fi de ajutor celorlalti mebrii ai forumului care intentioneaza sa calatoreasca in Statele Unite.

In primul rand trebuie depusa o taxa la ambasada si platit un cod pin. Codul pin se activeaza in urmatoarele 24 de ore de la plata acestuia, respectiv in urmatoarea zi lucratoare dupa ora 13. Dupa ce s-a activat pinul trebuie sunat la urmatoarele nr. de telefon 0800 88 8472 sau 021 202 9999 si facuta o programare pentru interview. In mod normal a doua zi ar trebui aflata data pentru intervew.

Documente necesare:

Următoarele documente sunt obligatorii pentru toţi aplicanţii, indiferent de tipul vizei:
un paşaport valabil;
chitanţa în original de la Banca Transilvania;
o fotografie. Vezi cerinţele pentru fotografie aici http://travel.state.gov/visa/temp/info/info_1287.html );
şi formularul DS-160. Vezi aici https://ceac.state.gov/genniv/ (se completeaza cu minim 24 de ore inainte de interview)


Următoarele documente sunt necesare în funcţie de vârsta dumneavoastră şi de tipul vizei:
Trebuie de asemenea să aduceţi orice document care dovedeşte legăturile dvs. personale şi economice cu România. Exemple:
adeverinţă de la locul actual de muncă şi experienţa profesională anterioară;
dovezi de suport financiar (incluzând extrase de cont, istoricul salarizării sau talonul de pensie dacă sunteţi pensionar);
dovadă a proprietăţii (ex. casă, maşină, afaceri); şi
statutul şi conturile firmei (dacă sunteţi om de afaceri).

Următoarele documente adiţionale pot fi de mare folos ofiţerului consular:
Dovada statutului legal în SUA pentru cel/cei pe care doriţi să-i vizitaţi (cum ar fi copii sau originale ale vizelor, green card-ului sau paşaportului american); şi
paşapoartele vechi care dovedesc călătorii anterioare în străinătate.


http://romania.usembassy.gov/vize/visa_faq.html#Bookmark1 Intrebari si raspunsuri despre obtinerea vizei temporare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 28 2011, 02:21 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ioi, parca pleci pe alta planeta!!! Oricum, foparte utile informatiile (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif) , multumim frumos, Bia!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 28 2011, 04:26 PM
Post #3


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Dap, acum nu gasesc un afurisit de centru foto sa-mi faca pozele tip. Imi trebuie cel tarziu pana maine ca sa pot uploada poza in aplicatia pe care o completezi online inainte de a suna si a te programa la interview.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 28 2011, 04:29 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ha, stiu ca e problema cu pozele, chiar si pentru pasaport/ci. Ar trebui sa stie la ambasada unde anume indeplinesc cerintele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 28 2011, 04:33 PM
Post #5


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Mda, numai ca pana si la centrele de langa ambasada se mai fac poze aiurea si te trimit inapoi sa le faci. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 28 2011, 04:43 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu cele de linga, ci sa intrebi la ei unde se fac poze conform cerintelor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 28 2011, 04:56 PM
Post #7


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



A, la asta nu m-am gandit! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) O sa sun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jan 29 2011, 03:26 AM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Bafta Bia, sper sa primesti viza, sigur o sa-ti placa NY-ul.
Apropo de poze si alte minuni, am venit aici asa de stresata pt ca stiam cate probleme am avut in Romania, si eu a trebuit sa refac pozele, mi le tot greseau,pe banii mei (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) iar aici ... n-am intalnit lume mai relaxata, faci o greseala, taie si scrie langa, poza aia o fac la orice butic fara specializare in asa ceva, intre un pictat de unghii si un masaj chinezesc, ai un nr de telefon pt uscis unde primesti ajutor detaliat, eu am stat destul de mult la telefon cu ei pt ca nu aveam bani de avocat pt acte.
Deci f util ca ai ales sa povestesti aici ce si cum in caz ca mai doreste cineva sa viziteze America (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 29 2011, 03:15 PM
Post #9


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Poze biometrice am facut in Unirea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Vad ca stiau despre ce e vorba. Au masurat, toate cele.

Bun, aseara am mai aflat ceva: e nevoie de Affidavit of Support (un formular tip de sponsorizare din partea celui/celei pe care o vizitezi). Nu este obligatoriu dar in cazul meu cred ca este bine venit deoarece veniturile mele nu sunt prea mari.

http://www.uscis.gov/files/form/i-134.pdf Formularul
http://www.uscis.gov/files/form/i-134instr.pdf Instructiuni de completare

Formularul trebuie semnat si (mi s-a spus) autorizat de notar. Acum, in instructiuni scrie ca nu-i obligatoriu. Oricum ar fi il vor suna pe sponsor in caz ca nu le convine ceva. Eu o sa depun numai copia pentru ca nu-mi ajunge hartia in timp util. In instructiuni iar scrie ca e permisa si copia. Am vrut sa depun originalul dar FedEx ne cere 120-140 de dolari pentru a-l trimite repede la mine (repede = joia viitoare sa-l primesc). Posta in general face cam 7 zile lucratoare.

Sper sa fie bine. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Inca ceva, mi s-a spus ca nu e ok sa spun ca il vizitez pe iubitul meu si ca ar trebui sa inventez o poveste. Nu stiu ce sa zic, eu personal nu vreau sa mint si sa ma complic. Eu si el am cazut de acord sa spunem exact ceea ce e adevarat: ca avem o relatie de aproximativ jumatate de an, ca el petrece majoritatea timpului aici si ca vreau sa-l vizitez pentru ca va fi plecat intre 4 si 8 saptamani. Dea semenea vreau sa merg si la un congres de machiaj in aprilie.

This post has been edited by Stiletto: Jan 29 2011, 03:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jan 30 2011, 05:45 AM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Bia faci cum crezi insa eu nu te sfatuiesc sa povestesti de relatie. Mai bine zici de dorinta de a vedea America, de congres, de el ca amic/cunostinta. Daca simt ca exista sansa sa ramai in America (atunci cand ai pe cineva de incredere acolo sansele sunt mari) dau mai greu viza.
Cumnata mea a primit viza de turist fara sa spuna ca tatal ei de ex era in America (in mom ala nici nu mai avea acte, ii expirase viza) sau ca e logodita cu cel la care venea aici. Era anul 2/3 la faculta (nu mai stiu exact) si a zis ca vrea sa viziteze America cum studiaza turismul.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:53 PM