IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Scoala particulara sau de stat?, Cum e mai bine pentru un profesor?
mititik
post Apr 1 2006, 01:19 PM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



As vrea sa aflu parerea cadrelor didactice (si nu numai) de pe acest forum in privinta unei mici dileme. Mama mea, care este profesoara de limba si literatura romana si toata viata ei a predat la o scoala generala la stat, ar vrea acum sa se transfere la una particulara. Programul ar fi intre 15 si 25 de ore pe saptamana, clasele nu vor avea mai mult de 22 de elevi, iar scoala se afla pe undeva pe langa Academia de politie. Au un bus care ii ia la ora 8 dimineata de la arcul de triumf si ii si aduce inapoi. In privinta salariului nu avem prea multe informatii insa este clar mai ridicat decat cel pe care il are acum. Ea pare destul de incantata si o cam tenteaza sa incerce insa fratele si bunicii mei o cam descurajeaza. Va trebui sa stea de la 8 dimineata pana la 5 dupa amiaza la scoala, dupa ore trebuind sa se ocupe de corectat caiete si lucrari (astfel incat sa nu mai fie nevoita sa le care acasa), pregatirea lectiilor pentru a doua zi etc.
Voi ce parere aveti? In calitate de cadru didactic, voi ce ati alege? Care ar fi , dupa parerea voastra, avantajele si dezavantajele unei scoli particulare in raport cu una de stat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Apr 1 2006, 04:35 PM
Post #2


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu cred ca depinde de viitorul acelei scoli, daca este bine cotata si daca are suficienti elevi pentru a functiona. Cred ca daca pleaca din invatamantul de stat isi pierde mult ravnita titulatura si pe viitor, daca se razgandeste sansele de a se intorce in acelasi loc sunt limitate.
Pe de alta parte, extrem de importante sunt realizarile profesionale si satisfactia muncii. Daca ea se va simti mai implinita la scoala particulara, cred ca ar trebui sa o sustineti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Apr 1 2006, 10:17 PM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Hmmm Ala are dreptate...
Si eu am fost pusa cu cativa ani in urma in aceasta dilema:gradinita de stat sau gradinita particulara.Si intr-adevar din punct de vedere financiar suna mai bine varianta a II-a.
Acum titulatura e atat de importanta in ziua de azi si zic eu ca se incadreaza la capitolul "realizari profesionale" si fetele care lucreaza in invatamant stiu cat de mare e lupta pentru post.Se mai pune insa problema scolii la care e titulara in sensul ca avand in vedere ca sunt scoli in care numarul de copii scade vertiginos si implicit anumite catedre sunt in pericol desi fiind profesoara de romana si de atatia ani in invatamt nu cred ca are emotii vis-a-vis de asta.In plus eu zic ca daca esti dedicat meseriei si iubesti copiii ai satisfactii in meseria asta indiferent de ce categorii sociale ai sub aripa de dascal.Calitatea invatamantului vine in primul rand de la dascali.
Poate ca am si eu o gandire rigida.
Succes mamei tale in luarea unei decizii cat mai intelepte.
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:23 PM