IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Mamelor, cat timp liber aveti pentru voi?
Katy
post Mar 21 2007, 09:13 PM
Post #31


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 45
Joined: 20-March 07
Member No.: 1,370



Fetelor eu stau acasa momentan ptr.ca am un bebel de 9 luni.Dar simt ca o iau razna,vreau la munca sa vorbesc(tocmai deaceea v-am terorizat si pe voi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ))Eu sunt secretara si mai am un baiat de 3 ani!!Deci va inchipuiti ce uralaturi si rasfat este!Timp ptr.mine am destul ca multumesc lui Dzeu.ca sunt cuminti,doar cel mic are prob.cu dinti.Dar plictisitaaa fara numar
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 26 2007, 03:38 AM
Post #32


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



mama e un job full time

ma scol pe la 6, si ma pregatesc pt munca..scol copilul, slow motion ajungem intr-un final la scoala eu prind 80-100 la ora pe niste stradute mici doar doar mai recuperez din timp (nu ca m-ar controla cineva la munca), las masina la metrou si iau metroul pana-n downtown. N-am lucrat niciodata dupa ceas, insa serviciul de garda inchide la 6 deci cel tarziu la 5 tre' sa plec ...aceeasi cursa pana la scoala. Ajungem acasa, ii dau sa manance facem lectii, mai gatesc cate ceva fac pachetul pt a 2-a zi, pregatesc hainele etc mai navighez putin pe forumuri (asta e exclusiv pt mine) si pe la 9 TREBUIE sa ma bag in pat ca-s rupta. Sotul meu are un program mai lung, cand ajunge la timp mai face si el lectii cu ea, spala vase etc.

de cand am nascut-o cred ca n-am fost impreuna doar vreo 4 zile. Puiul meu e o axa in jurul careia ne invartim cu totii din clipa in care a intrat in viata noastra. Nici nu mi-as dori altceva.

timp pt mine? asta vara mi-am luat permis de motociclist, poate-mi vara asta imi iau si motocicleta, sunt cocheta ca o zana (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) nu m-as suporta in oglinda cu un look sleampat oricat de obosita as fi. De multe ori citesc impresia fetelor mai tinere ca daca te mariti, copil, oale and all that jazz ...cumva te uratesti, iti moare ceva din eu-l tau zglobiu ...ash de unde! Fiecare din noi isi are punctele mai tari la fel cum are si puncte slabe. Partenerul trebuie si el implicat 100% in cresterea copilului pt ca are si el o respnsabilitate echivalenta cu a mamei.

Ca o concluzie: de unde de ne-unde, sursa de energie e inepuizabila cand vine vorba de copil, oricat de tare ne descurajam ca nu reusim sa facem totul ... cine ne-o cere???? n-am timp azi sa calc? who cares? sunt la vreun concurs? o sa calc maine.
Mai e cate-o firmitura pe jos sau vreo papusa aruncata in mijlocul camerei si tocmai a venit cineva in vizita. who cares??

cred ca asta-i secretul, sa-si gaseasca fiecare propriul ritm si sa se delcare satisfacut cu el. Nu suntem contra-cronometru cu nimeni.

pusi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Mar 26 2007, 09:00 PM
Post #33


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



timp liber pentru mamele cu copii mici ? exista asa ceva ?!!
glumesc, evident ! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
si totusi, mie mi-a venit destul de greu pentru ca sunt single parent pentru fetita mea, de la varsta de 2 ani, cand taticul si-a luat lumea-n cap si-a plecat. stiu ca-n situatia mea mai sunt destule femei in Rom., din nefericire. Dar, dupa cum vedeti, ne descurcam.
acum, la 6 ani, e mai usor, chiar imi mai gasesc timp si pentru mine.
trezitul de dimineata imi pune nervii la incercare chiar de la prima ora, in fine, reusim dupa lupte seculare (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif) , ne-mbarcam in masina si ...catre gradi'. O las acolo, apoi o tai repede la serviciu. Cand reusesc, mai fac o tura de cumparaturi, de mancare in special, in timpul programului, daca nu, dupa...Dupa-amiaza o mai eu, dar nu totdeauna, ma mai ajuta si tata .
De 2 ori pe saptamana merg cu ea la dans sportiv, care se termina pe la 8 seara, asa ca ajungem acasa in jur de 8.30. In serile astea nu mai reusesc sa fac mare lucru in casa, trebuie sa am mancarea pregatita cu o zi inainte. Pe la 10, 10.30 cel tarziu se da stingerea, cel putin pentru ea.
Sambata si duminica in schimb, imi iau revansa, sigur imi fac timp si pentru mine. (IMG:style_emoticons/default/dance.gif)
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unicorn
post Jun 11 2007, 01:46 PM
Post #34


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 33
Joined: 11-June 07
From: timisoara
Member No.: 1,778



timp liber cred ca glumiti copilul meu este .................. argintul viu e mic copil are atata energie si ...............
eu nu stiu ce este timpul liber dar sincer nici nu cred ca as vrea nu pot sa-mi imaginez timpul liber fara piticul meu ea este timpul meu liber, si prioritatea mea, asa ca......... si mai am si 3 adulti de care trebuie sa am grija cu tot tacamul inafara de mine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 7 2008, 01:46 PM
Post #35


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



O zi normala din timpul saptamanii:
-trezirea la ora 7.00
-pregatirea pentru gradinita si pentru servici
-9.00-17.30 la servici respectiv gradinita
-in intervalul 17.30-22 trebuie sa fac mancare,curatenie,sa ne jucam,baita,sa....
-23.30 in sfasit pun capul pe perna
In concluzie:timp liber pentru mine NU ESTE!!!!!! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 8th June 2024 - 08:40 PM