IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Relatia parinte-copii, Suntem prietenele copiilor nostri?
marty69
post Dec 17 2005, 07:24 PM
Post #21


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 40
Joined: 17-December 05
Member No.: 110



Corne, fetitza mea , e cea mai  buna prietena a mea si tu stii asta.
Poate faptul ca e tot de acelasi sex cu mama ei..... :D........ ma ajuta foarte mult , sau poate experientele din viata noastra ne-au unit , nu stiu.........
Tind sa cred ca ultima varianta e valabila .Mai e si altceva .Tu stii cat timp trebuie sa petreci langa un copil pt a-l cunoaste indeaproape si a putea intra in lumea lui si in propriul sistem de valori pe care el si-l formeaza in functie de mediul in care se dezvolta.
Poate conteaza si cat din timpul tau il petreci cu el /ei.Conteaza enorm si daca atunci cand este apostrofat , sa nu fuga la tati sau bunica sau matusa ca il ,,intelege" mai bine.
La mine asta a fost o treaba discutata si inteleasa de tatal ei si chiar si acum ca nu mai e cu mine (tatal) o cearta cand afla ca m-a suparat si ii pune in vedere ca nu accepta asa ceva.In felul asta copilul nu are unde-si cauta ,,refugiu" , zic eu si poate si asta echilibreaza cumva lucrurile.
Mai conteaza sa intri in lumea lor , dar sa o faci efectiv . Sa te joci impreuna ( oricat de plictisitor ti s-ar parea)sa intelegi logica lucrurilor tipice varstei .......intr-un cuvant sa redevii un pic copil .
Atata timp  cat copilul  se simte in siguranta sa discute cu tine orice problema , inseamna ca ai  mers pe drumul cel bun .Asta inseamna sa nu il refuzi de cate ori are cate o intrebare sau isi spune parerea intr-o anumita privintza.
Eu am avut discutzii pe diverse teme cu fetitza mea si am aprofundat multe subiecte , legate de viatza mai ales si vreau sa-ti zic ca nu de putzine ori m-a ,,umilit" sfatuindu-ma ea cum sa ies din diverse situatzii , ca si cum ea era adultul si eu copilul.
Atunci am realizat ca , chiar degeaba nu imi pierd eu timpul cu ea vorbind pana ragusesc .
Am ajuns sa ne completam una pe alta . La 11 anisori e un micutz adult care imi da putere sa razbesc in viatza iar eu la randu-mi o ajut atunci cand e necajita si descumpanita de diversele situatzii care apar in viata ei .
Ma rog la bunul Dumnezeu sa ramanem asa cum suntem acum .......ceea ce va doresc si voua fetelor si mai ales tie Cornelush .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marce
post Mar 11 2006, 11:20 AM
Post #22


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 6
Joined: 11-March 06
Member No.: 261



piticul meu are 5 ani si deja nu ne mai intelege cu hainele deloc... numai ce vrea el sa imbrace, aia imbraca
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Mar 18 2006, 11:25 AM
Post #23





Musafir






este greu, si totusi placut !!
relatia aceasta parinte copil parca este desprinsa din titlul cartii 'Razboi si pace" !!!
azi te certi cu el iar miine vine si se linguseste, niciodata nu vei sti cind cum sau cit de corect ai procedat cu copilul tau !!
poate este relativ sa spui ca eu sunt corect sau ca el este intr-u totul fericit !!!
sa ii crestem sanatosi si cit de cit sa le insuflam demnitate si respect , caci asa cum spuneam cred ca o data si odata tot vor spune ca "........... stii tu atunci nu ai procedat corect, eu vedeam asa........... "
Sa ne traiasca copii !!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
northstar
post Mar 18 2006, 02:04 PM
Post #24


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 346
Joined: 6-February 06
Member No.: 190



mey,eu nu pun decat o intrebare:la ce varsta se termina crizele astea adolescentine?????????
fiu-miu,era nedezlipit de mine pina la 12-13 ani,mereu:mama,mama ,mama![rac mititel]
acum la 17 e un ,,misterios''[asta ca sa fiu o lady,si sa nu-l fac taciturn],raspunde rar cu o fraza mai lunga decat - da,nu ,nu stiu!mereu cu castile pe urechi si cu ochii in monitor!
eu ma crizez,el ,pasiv!dar..............in momentele critice,ma pot baza pe el!stiu ca are un suflet sensibil si ca undeva, ascuns, a ramas acel copilash care striga mereu:mama,mama,mama!
vorba ta, mistaco:sa ne traiasca copiii si sa ne bucuram de ei,sa ii sustinem chiar si atunci cand fac boacane,caci si noi am fost copii odata si ne-am dorit atita tandretze in locul batailor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 18 2006, 09:19 PM
Post #25


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Mistaco (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) .... sa ne traiasca!

fetita mea mi-a spus acum 2 dimineti f suparata "ma imbraci la fel in fiecare zi! si mi-au zis 2 colegi!!!!( (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif) ) ca de ce sunt imbracata la fel" singurul obiect de imbracaminte care se repeta, uneori, sunt pantalonii in rest e schimbata zilnic . m-a spart! intai am ramas cu gura cascata apoi am inceput sa rad ... aoleu here we go .... la 6 ani!!!! probleme! dar acum tin cont si jonglez pt ca pt ea ESTE o problema!
inca ii fac baie, o mai ajut sa-si sufle nasul dar ... deh! ... moda asta! .... e hilar pe undeva! dar trebuie sa ne adaptam ca astea-s vremurile .... sper din suflet sa fim prietene intotdeauna chiar daca uneori rabdarea e pe terminate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Mar 19 2006, 09:37 AM
Post #26





Musafir






este greu dar si placut !!!
asa cum spuneti si voi................ azi este cu "curul in sus", iar miine desi o trimit cu prietenii zice ca vrea sa stea cu noi in casa !!!!
poate ca este bine la aceasta virsta lor ( northstar) a mea are 16 ani , sa incercam sa-i ghidam, caci am observat ca desi greseste atunci cind ii impun este mai rau !!!
SA FIM PARINTI FERICITI !!!! SI COPII NOSTRI LINGA NOI !!!!! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Medeea
post Mar 23 2006, 08:40 PM
Post #27


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 29
Joined: 23-March 06
From: Bucharest
Member No.: 280



O sa va spun o poveste cam lunga si va las sa apreciati si sa comentati. Sper sa aveti rabdare sa citi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nesigur.gif)

Trei surori:
Mihaela 31 de ani
Eu 21 ani
Cristina aprox 18 ani.

Mihaela este fata mamei din prima casatorie care a fost un dezastru, cel putin asa spune mama, dar cineva este de alta parere. Dupa ce mama mea s-a despartit de tatal Mihaelei au hotarat ca ea sa vina sa stea cu noi. Bineinteles ca Mihaela isi iubea mai mult tatal pentru ca era bolnav si in fine doar era tatal ei. Intr-un final Mihaela s-a mutat cu mama si tatal meu. Asta a durat pana cand am implinit eu 7 ani, deoarece Mihaela s-a hotarat sa plece din casa asta pentru ca:
- nu era lasata sa vorbesca cu tatal ei in nici un fel, nici prin scrisori, nici telefon nici nimic;
- nu avea voie sa iasa din casa, era tinuta incuiata in casa ca sa invete;
- nu avea voie sa primeasa pe nimeni la ea si aici ma refer la colegii ei sau prietenii ei;
- nu avea voie sa aiba prieten
si lista poate continua. Daca nu facea ce spuneau ei manca bataie si cum? O bateau amandoi cu randul.
Cand voia sa iasa afara sa se intalneasca cu prietenul ei imi spunea mie sa vorbesc cu mama si sa-i spun ca vreau sa ies afara... si asa faceam si asa ne lasa sa iesim afara toate trei, altfel nu se putea. Au fost dati cand Mihaela a mancat bataie pe strada de la mama. A venit dupa noi intr-un parc si a gasit-o pe Miha de mana cu prietenul ei si a luat-o de par si pur si simplu a tarat-o pana acasa unde a fost batuta cu o sipca pana cand s-a rupt sipca. Nimeni nu putea face nimic. Nu stiam cu cine sa vorbim, nu aveam cu cine sa vorbim. Eh, si intr-o zi Mihaela a plecat de acasa. Normal, s-a dus la tatal ei. Ai mei s-au dus dupa ea, au luat-o cu forta si au adus-o acasa unde din nou a mancat bataie. A mai incercat o data sa fuga si s-a intamplat la fel. Insa Mihaela nu s-a lasat si a incercat si a treia oara, dar ai mei ce au facut? I-au bagat niste bani in captuseala hainei si cand Miha a plecat nestiind ce are cu ea, ai mei s-au dus la Politie ca vezi Doamne Mihaela ar fi furat banii. Si uite asa au pus Politia pe ea. Ai mei vazand ca treaba nu e de partea lor au lasat-o moale si au cam terminat si Mihaela a disparut. Deci Mihaela a stat cu noi pana cand am trecut eu clasa a III-a si de atunci pana cand am intrat la liceu n-am mai vazut-o, n-am mai auzit nimic de ea. In 2000 ne-a sunat si ne-a spus ca o sa plece in State ca Goe (logodnicul ei) i-a tot trimis bani pentru ea sa-si cumpere ce are nevoie si altii sa-i pastreze, si uite asa s-au strans banii cu care putea si ea sa plece la el. El e acolo de peste 10 ani. In fine atunci a inceput sa vina pe la noi, ai mei vai ce sa spun impresionati pana la lacrimi incercau sa o convinga sa nu plece si sa vina inapoi la noi.
In timpul in care n-am stiut nimic de ea, Mihaela era sa moara de 5 ori si nimeni n-a stiu. A stat in coma profunda vreo 5 zile si nimeni n-a stiut. A lucrat pe unde a putut, si la fel a stat pe unde a apucat cu chirie. Intr-un final isi gasise de munca la Primaria Sectorului 2 si a lucrat acolo vreo 3-4 ani.
Iar acum Mihaela este in State, o duce destul de bine, dar noua n-are ce sa ne faca si se oftica pentru ca nu are banii necesari pentru a ne aduce acolo, desi ea spera ca intr-o zi sa fim din nou toate trei.

Andreea. Cosmarul meu e din totdeauna din cauza certurilor si batailor dintre parinti. Niciodata n-am fost linistita. Crezand ca voi avea parte de liniste in clasa a IV-a m-am apucat de handbal de performanta si ajunsesem destul de departe, dar ai mei cand au vazut ca e posibil sa plec din tara cu echipa au zis STOP, sa termin cu handbalul ca nu-i de mine, ca sa pun mana pe invatat ca sunt o proasta si nu stiu nimic. Nu vreau sa ma laud, insa in toti anii de scoala nu stiu daca am avut vreo nota de 5, corijenta n-am fost si repetenta nici atat, eram o eleva destul de buna, notele mele erau intre 8-10 si tinand cont ca aveam antrenamente in fiecare zi la care se mai adaugau si cantonamentele care uneori se nimereau a fi in timpul scolii. Ehh, eu n-am vrut sa ma las si am continuat si am trecut prin certuri, morale si jigniri de tot felul. Cand am trecut clasa a X-a am avut un accident in timpul unui meci, o tipa de ori mai mare ca mine din toate punctele de vedere a cazut peste mine si mi-a cam afectat coloana, de atunci n-am mai avut voie sa fac efort, deci... dorinta parintilor mei a fost implinita. Ei niciodata n-au fost multumiti de mine, niciodata. Am fost mult prea cuminte pentru ei si cred ca asta ii deranja. Cand au auzit prima data ca am prieten mi-am luat o bataie sora cu moartea si de atunci au inceput si jignirile alea urate, urate adica de la carpa si pana la tarfa si toate alea. Bineinteles ca tot timpul imi strigau pe unde apucau ca nu invat, ca altii de varsta mea muncesc de le da sangele pe nas si pe mine ma doare in fund. Si cand m-am dus si m-am angajat din nou mi-am luat papara, ca ce n-am ce manca, n-am cu ma imbraca ca sa pun mana pe carte ca o sa ajung sa ma intinda golanii pe strada. Si uite asa zi de zi, zi de zi. Eu tot asteptam clipa cand voi implini 18 ani, atunci ziceam eu ca o sa se termine tot si ca o sa fac ce vreau eu, dar n-a fost asa pentru ca nimic nu se schimba, doar varsta mea atat, in rest nimic. Cand a venit vremea sa dau la facultate eu am vrut la Jurnalism sau la Geografie, dar nuuuu ca ai mei n-au fost de acord, ca ce ma duc la stat sa ma fac de ras, ca habar n-am, nu m-am pregatit cu nimic si eu vreau sa dau la stat? Dar eu stiam toate soiurile examene care se dadeau la Jurnalism, Geografia o visam.. dar pentru ei tot o proasta am ramas... si uite asa am ajuns la particular la facultatea pe care au vrut-o ei . Au ales particulara stiind ca daca e sa plec vreodata de acasa ca n-am cu ce sa o platesc si ca vreau nu vreau sunt legata de ei. Aaaa si era sa uit. Tata are o firma si ce s-a gandit el ? Sa-mi faca mie carte de munca la el la firma ca sa nu ma mai auda ca nu muncesc. Bineinteles ca bani nu pup in veci. Cand e sa merg sa-mi iau de imbracat merge cu mine de mana parca as fi copil handicapat. Si uite asa cu parintii mei...
Unii spun ca ar trebui sa fiu fericita ca il am pe Laur langa mine, dar ei nu stiu nimic. Laur este ceva in genul parintilor mei, adica sa nu ma duc acolo, nici acolo, sa nu vorbesc cu ala/aia, sa nu plec nicaieri fara el, sa-i spun lui tot. E foarte gelos si mult prea posesiv, iar eu i-am atras atentia de foarte multe ori ca daca mai continua mult asa nu vom mai fi impreuna prea mult, dar degeaba ca la fel face. Nu stiu ce sa ma fac cu el. Acum sunt legata de el prin bunica lui pentru ca e pe moarte si eu o iubesc mai mult decat o iubesc ei, si stiu ca si el sufera si nu vreau sa-l las acum. Dar nu ma intelege deloc, cand ii spun ca vreau sa plec din casa incepe si face ca toate alea, ca am innebunit, ca n-am unde sa ma duc, ca n-am bani si toate cele. Si cand ii spun ca vad eu unde ma angajez fara carte de munca si vad eu cum fac... o ia razna si incepe si el sa urle exact la fel ca ai mei.Nu stiu ce se va intampla...
Ar mai fi de spus, dar unele imi scapa acum...

Cristina este fata lor preferata, ea poate face tot ce vrea, poate avea ce-si doreste, orice lucru il vrea azi maine il are. Si cred ca e destul despre ea. Nu pot spune ca o urasc, nu, din contra o iubesc la fel de mult ca si pe Mihaela, dar ii place sa joace rolul victimei, adica ea cere, tot ei i se si da si tot ea e nefericita. A vrut chitara, i-au luat ai mei chitara, mai nou a vrut camera digitala... a avut camera digitala... s-a dus tata in limba si i-a cumparat-o a dat 27 de milioane pe ea, iar eu daca ii ceream sa-mi iau o preche de blugi de 500 de mii imi spargea capu. A vrut fata sa mearga cu prietenii ei in Vama, au lasat-o, am vrut eu sa merg la mare cu Laur ciuciu... si aici la fel lista poate continua la nesfarsit. Ce ar mai fi de spus despre Cristina este ca timp de un an s-a tot jucat cu lama. Cred ca si ea este foarte afecata de ce se intampla in casa desi cand era mai mica nu era prea afectata... oricum ea il iubeste mult pe tata, dar pe mama nu, iar eu ii urasc pe ambii parinti.

The End. (nu este chiar sfarsitul ca inca n-am murit... Poveste se tot continua)

Voi ce ziceti ce parere aveti despre asta? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 23 2006, 10:22 PM
Post #28





Musafir






Medeea, binenteles ca m-a impresionat povestea ta, mi-au dat pana si lacrimile. E pur si simplu infiorator ce povestesti!
E de neconceput cum pot fi unii parinti (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif) , nu inteleg de ce mai fac copii (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/angry.gif) Ca sa aiba pe cine pune batul? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif) Sau poate asa au fost crescuti si ei si la mai mult nu-i duce capul.
Iti doresc din inima sa-ti gasesti linistea langa un om care sa nu te ingradeasca cu nimic, sa te iubeasca asa cum esti! Si sunt sigura ca vei fi o mama minunata! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Mar 24 2006, 09:08 AM
Post #29


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



medeea, m-ai lasat fara cuvinte. si mie mi-au dat lacrimile cand am descoperit printre aceste randuri tristetea din sufletul tau.

ma bucur mult ca ne-ai gasit. vei vedea ca aici vei fi intampinata mereu cu vorbe calde si sincere. vom fi alaturi de tine!

pupici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Papusha
post Mar 24 2006, 04:11 PM
Post #30





Musafir






Am observat ca pe aici vorbiti mai mult despre copii vostri,as fi vrut sa pot face si eu asta dar deocamdata nu se poate....eu nu am copii inca cu toate ca unul se pregateste sa apara (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Voi vorbi despre relatia parinte-copii dar din alta perspectiva...eu fiind copilul.
Nu am avut niciodata o relatie stralucita cu parintii mei.
De ce? Pentru ca am un tata vitreg care mereu a convins-o pe mama sa faca numai ce isi doreste el...
Am inteles-o totusi,nu am invinuit-o nici macar pentru diferentele facute intre mine si fratele meu(el fiind copilul lor)!!!Totusi acest comportament mi-a schimbat radical viata,m-am maturizat mult prea devreme si am invatat sa ma descurc singura...Imi pare rau pentru acei parinti care nu stiu sau nu vor sa se apropie cat mai mult de copii lor,cu indiferenta sau violenta copilul se distanteaza si risca sa o apuce pe cai gresite...Mi-am jurat ca atunci cand voi avea un copil voi face tot ce imi sta in putinta sa simta ca il iubesc si ca este centrul universului meu...asa k dragi parinti si copii...apropiati-va de sufletul omului,oferiti dragoste,nu durere (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 30th May 2024 - 04:59 PM