IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Plante pentru baie
Laryss_A
post Feb 8 2010, 01:30 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Am un dulap in baie pe care s-ar potrivi foarte bine o planta. Baie este foarte luminata, spatiu este , un strop de verde ar da foarte bine insa nu stiu ce s-ar potrivi...initial am zis ca o feriga ( umiditatea m-am gandit ca o sa ii priasca ), apoi am vazut intr-un magazin o iedera care curgea frumos ( dulapul e stil turn inalt si ar cadea fain ) ... Una peste alta m-am gandit sa va intreb pe voi , poate aveti ceva experienta , ce planta e cea mai potrivita pentru a sta in baie? Sa ii faca bine umiditatea, sa fie estetica si nu in ultimul rand sa nu fie prea pretentioasa cu toaletarea ( nu ma prea pricep la taiat/pigulit plante ) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 8 2010, 01:51 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si mie imi plac baile cu plante, insa din pacate ale mele sint mici si nu incap. In plus, nu au nici destula lumina.
Ma gindesc ca ar fi logic sa se potriveasca plante cu origine tropicala care nu vor multa lumina, insa au nevoie de umezeala si caldura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 8 2010, 03:42 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Stau bine cu toate : si lumina o gramada si umezeala o gramada (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Chestia e sa fie o planta si faina si cuminte si nu prea ...bizara ca am si eu o fobie cu plantele "carnoase" , imi e frica de ele .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Apr 18 2010, 10:40 PM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Eu in baie am feriga, si eu ma gandesc ca ar avea nevoie si de lumina mai multa, lumina artificiala nu prea ii place. Si feriga este curgatoare. Sunt multe plante care in mediul natural au nevoie de umezeala si mai putina lumina, acum depinde si ce anume iti place. Eu pe cele care necesita umezeala le-o creez prin pulverizari laterale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:38 PM