IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Cauzele profunde ale ingrasarii
Ana Maria
post Nov 15 2006, 12:25 AM
Post #1





Musafir






QUOTE(Ana Maria @ Nov 15 2006, 12:42 AM) *
Am gasit un articol ce trateaza mai in profunzime cauzele profunde ale ingrasarii. E o viziune pe care nu am mai intalnit/o. Demoleaza multe mituri. Merita citit.
Draga mea, fara suparare, scopul forumului nu e sa punem linkuri.
De ce nu ne povestesti tu despe ce e vorba?


Ok. Pe scurt, desi e cam mult de zis. Exista o multime de credinte colective referitoare la ingrasare si la obezitate, printre care cele mai comune sunt:

1. Ingrasarea in exces este rezultatul unui consum de mancare in exces, a faptului ca mancam prea multe calorii.
2. Ingrasarea in exces este rezultatul consumului excesiv de grasimi saturate. Consumul de grasime – in special de grasimi animale – duce la ingrasare.
3. Ingrasarea in exces este rezultatul unei lipse de vointa si a unei slabiciuni de caracter.
4. Ingrasarea in exces este o caracteristica determinata genetic, cum este de exemplu si culoarea ochilor si nu se poate face nimic in aceasta privinta.
5. Ingrasarea in exces este cauzata de nepasare, lacomie si lipsa de „fibra morala”.
6. Ingrasarea in exces este cauzata de lipsa de miscare fizica.

Ei bine explicatia populara a obezitatii este bazata pe „teoria galetii”. Aceasta ipoteza afirma ca organismul uman este ca o galeata: hrana pe care o punem inauntru umple galeata, iar exercitiile pe care le efectuam golesc galeata. Astfel ca, oamenii care cresc in greutate isi umplu de fapt in exces si-si golesc prea putin galetiile. Mesajul care ne-a fost bagat pe gat este ca mancam de fapt mult prea mult si facem mult prea putine exercitii fizice. Dar este mult mai mult decat atat!
Teoria galetii pleaca de la presupunerea ca toate procesele organismului sunt intacte si se desfasoara normal intr-o persoana care devine obeza, dar situatia nu pare sa stea asa.
Va trebui sa renuntam la ideea ca obezitatea este rezultatul unor mecanisme fiziologice normale. Pentru ca organismul sa produca acel tip de acumulari patologice ce apar in cazul obezitatii, trebuie ca el sa se afle intr-un mod de functionare diferit de cel normal. Lucrurile se petrec ca si cum corpul ar functiona intr-un mod de supravietuire, creand astfel acest tip de corp obez ca pe o ultima incercare de a pastra viata in conditii neobisnuit de aspre, atat interne cat si externe. Cu siguranta exista o multime de perturbari functionale, de anomalii hormonale si metabolice si de influente patogenice. Banuiala mea este ca nu poti lua o persoana normala, sanatoasa si sa o transformi intr-un individ obez doar prin supra-alimentatie si lipsa de exercitii fizice.9
Printre alti posibili factori implicati in obezitate se numara si multiplele deficiente nutritionale, disfunctionalitati ale organelor, dependentele, depresia, epuizarea si sentimentele de gol psihologic si spiritual. A spune unei persoane obeze ca trebuie sa manance mai putin si sa faca mai multe exercitii este mult prea simplist pentru a putea constitui o stategie eficienta in combaterea acestei probleme complexe. Si acesta este exact punctul in care ne aflam in acest moment. Este necesar sa realizam o evaluare completa a situatiei si sa luam in considerare toate aspectele cu care ne confruntam.
Consumul de grasimi ne face cu adevarat mai grasi? Oamenii au mancat o multime de grasimi pentru o lunga perioada de timp. Anumite culturi isi extrag 70% din calorii din grasimi si acest lucru a fost adevarat pentru multe generatii timp de mii de ani.10
De ce acum avem atit de multe probleme cu ele? Dintotdeauna am consumat grasimi in mancare – acest lucru nu s-a schimbat. Lucrul care s-a schimbat este tipul de grasime pe care il consumam. De exemplu, consumul de grasimi din lapte a scazut constant in ultimii ani. In mod asemanator, consumul de ulei de nuca de cocos a scazut in mod abrupt comparativ cu o perioada de doar cateva decenii in urma. Intre timp, consumul de uleiuri vegetale a crescut extrem de brusc11 – fara indoiala datorita faptului ca acest tip de grasimi (in special uleiurile hidrogenate si cele partial hidrogenate) constituie ingredientul principal in multe dintre mancarurile preambalate pe care le cumparam de la supermarket.
Un alt ingredient dubios care este deseori gasit alaturi de uleiurile vegetale hidrogenate este siropul cu un continut mare de fructoza obtinut din porumb. La ora actuala consumam din aceste doua ingrediente mai mult decat niciodata.
Problema nu se limiteaza pur si simplu la grasimea acumulata. Trebuie sa luam in considerare faptul ca mancarurile procesate si preparate pe care le cumparam de la supermarket nu sunt la fel de usor de digerat ca si echivalentele lor naturale. Drept rezultat, exista multe lucruri care sunt absorbite prin intestin in sange, si care nu pot fi asimilate prin intermediul functiilor normale ale corpului. Obezitatea este o combinatie de acumulari din acest tip de materiale nedigerabile cuplata cu energii corporale epuizate, rezerve endocrine epuizate si o capacitate digestiva slabita. Rezultatul final este o pierdere a complexitatii la nivelul intregului sistem; corpul se transforma intr-o punga de gunoi plina cu lucruri de care nici nu are nevoie si nici nu este capabil sa le digere sau sa le elimine.....

Foarte pe scurt
1. Obezitatea si cresterea excesiva in greutate este o conditie ce implica subnutritia si deficiente nutritive majore.
2. Obezitatea si cresterea excesiva in greutate apare ca urmare a unor disfunctii a sistemului digestiv datorate unui regim alimentar saracacios, urmat o lunga perioada de timp.
3. Cresterea excesiva in greutate este sustinuta de un sistem endocrin dezechilibrat ca urmare a consumului de uleiuri vegetale prelucrate, zahar, hormoni artificiali si toxine provenite din mediul inconjurator.
4. Cresterea excesiva in greutate isi are radacinile in dependente, stari de depresie si inertie mentala si emotionala. Ea este asociata cu evitarea alimentelor care ar fi de fapt benefice, cum ar fi grasimile provenite de la animale sanatoase si proteinele. Solutia prescrisa in mod comun, de „a manca mai putin si a face mai multe exercitii fizice” in general esueaza deoarece nu se adreseaza nici uneia dintre cauzele fundamentale enumerate mai sus. Ma rog , pentru mai multe detalii, cititi tot articolul pe link/ul pe care vi l-am dat si pe care cineva de la la acest site, cu atat de multa bunavointa pentru voi l-a sters... de acea vi-l mai ofer inca o data, poate vreti sa cititi intregul articol si sa va schimbati complet modul de abordare a acestei probleme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 04:51 AM