IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cauzele profunde ale ingrasarii
Diana.
post Apr 30 2010, 05:40 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Motivaţia, esenţială īn lupta cu kilogramele

Cānd vine vorba de ambiţia de a scăpa de kilogramele īn plus, există o serie de factori importanţi care contează. Cantitatea şi tipul de māncare consumată, periodicitatea şi intensitatea exerciţiilor fizice făcute pentru a arde calorii, dar şi anumiţi factori biologici, precum metabolismul - toate acestea cāntăresc mult pentru reuşita demersului. Factorii psihologici īnsă joacă şi ei un rol important, iar dintre aceştia motivaţia de a respecta programul de slăbire şi dieta este cel mai important element. O echipă de cercetători de la Universitatea din Kentucky şi de la Universitatea din Carolina de Nord au analizat motivaţia şi raportul care se stabileşte īntre aceasta, respectarea dietei şi ritmul de scădere īn greutate. Experimentul a fost realizat pe durata unui program de intervenţie care a durat 16 săptămāni. La studiu au participat 66 de persoane, eşantion care a fost folosit pentru a identifica sursa motivaţiei de a scăpa de kilogramele īn plus. Subiecţii au răspuns de cinci ori la īntrebările unui chestionar referitor la propria persoană şi, īn plus, voluntarii şi-au notat detalii referitoare la māncarea consumată şi exerciţiile fizice efectuate, fără a uita să raporteze şi greutatea īnregistrată săptămānal. Īn urma prelucrării datelor, oamenii de ştiinţă au concluzionat că există două tipuri de motivaţie: autonomă şi controlată. Motivaţia autonomă reprezintă alegerea de a face schimbări din motive personale, fără a ţine cont de influenţele din afară, īn timp ce motivaţia controlată sau extrinsecă se referă la presiunea pe care cei din jur o exercită asupra unei persoane pentru ca aceasta să facă anumite schimbări īn comportamentul sau stilul său de viaţă. Īn timpul studiului, 37 la sută dintre cei 66 de participanţi au pierdut cinci la sută din greutatea iniţială. S-a constatat că persoanele care aveau o motivaţie autonomă au īnregistrat cea mai mare rată de succes īn demersul de a slăbi şi de a menţine rezultatele. Aceste persoane au reuşit să īşi controleze mai bine atitudinea şi comportamentul īn perioadele critice, cānd se īnregistra o scădere īn motivaţia de a continua dieta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stef
post May 16 2010, 11:58 AM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 15-May 10
Member No.: 8,544



Salut,acum cateva zile am auzit de dieta MM, am ajuns intr-un final si la voi.am 75 de kg si 1,70 m ,imi doresc sa incep aceasta dieta insa nu vreau sa o incep dupa ureche,nu-mi plac dietele haotice.Vreau sa stiu exact despre ce este vorba .Eventual niste retete si mult sprijin moral .Va pup ,imediat ce aam un raspuns ma apuc de treaba!

Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:28 PM