IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

99 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Ce mancam azi: Dieta Montignac, PARTEA A IV-A, Idei pentru meniuri Montignace. Savuroasa bucatarie Montignaca
tiana
post Jun 7 2009, 08:38 AM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 899
Joined: 31-May 09
From: arad
Member No.: 6,600



QUOTE(dr_wise @ Jun 7 2009, 12:50 AM) *
Daca rantas inseamna ceapa prajita, eu n-am procedat niciodata asa, mi se pare criminala pentru ficat si stomac. Eu pun ceapa si ardeiul in ulei pentru 1 - 2 minute, cat sa capete o culoare placuta, dupa care adaug apa putin cate putin si le inabus pana cand se inmoaie bine. Adaug suc de rosii/ rosii taiate cubulete, sare, piper, cimbru, marar, iar sosul obtinut il torn peste fasolea fiarta cu 2 - 3 frunze de dafin.

upss da !ceapa si faina inseamna "rantas "am retinut ideea,multumesc

QUOTE(dr_wise @ Jun 7 2009, 01:00 AM) *
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Roxi, si eu am vrut sa inchei cu "c'est tout". Ce face franceza din om, domle!
Pai cum sa adauge sos cu faina la fasole, care oricum se ingroasa de la continutul ridicat de fibre?

fetelor nu sariti pe mine (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ,stau in Arad (Ardeal+Banat) asa ca bucataria e amestecata

saru mana Kaula,dar aseara cand scriam meniul eram full,nu mi se parea putina mancare mai ales in week-end cand sant pe acasa si chiar reusesc sa mananc 3 mese pe zi ,si kg pleaca adica la mine a mai coborat 1kg ,vedem dupa secole cifra57,5 la cantar,scumpa la vedere pt mine acest "7" dupa 5,of of
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Jun 7 2009, 10:32 AM
Post #12





Musafir






Buna dimineata!
Tiana, n-am sarit pe tine, doar m-am minunat. Ai dreptate, probabil e influenta bucatariei ardelenesti.
Oricum, o mancare gustoasa iese si fara sa adaugi faina in sos, sosul se ingroasa de la cantitatea de ceapa, ardei, etc folosita.
(IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Kalua, imi facusi pofta de calamari, arata bunacios "domnul" acela feliat. Cam ce lungime avea calamarul asta, pare destul de maricel? Ultima data m-am pacalit cu niste calamari destul de mici, cca 6 - 10 cm lungime. L-ai umplut cu orez salbatic si salata verde?
In dimineata aceasta mi-am pregatit un mic dejun foarte gustos: iaurt cu fulgi ovaz si cirese:
(IMG:http://s177.photobucket.com/albums/w236/dr_wise/mic%20dejun/HPIM3972.jpg)
(IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) E ceva de vis!
Ieri mi-am cumparat o cutie de ceai Lipton, incantata de faptul ca are in compozitie menta, preferata mea. Dupa ce mi-am preparat o cana cu ceai, am inceput sa beau, dar imediat am avut un soc! Era asa de dulce, de m-am speriat. Dau eu sa caut in dictionar ce inseamna "reglisse", gasesc "lemn dulce". (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Habar n-am cum arata, ce proprietati curative are, dar e al naibii de dulce.
(IMG:http://s177.photobucket.com/albums/w236/dr_wise/HPIM3974.jpg)
Trag o raita pe site-ul MM, sa vad ce IG are.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 7 2009, 11:50 AM
Post #13





Musafir






Eu imi pun intotdeauna cateva bucatele de lemn dulce in ceaiul de plante cand sunt racita si mai ales daca ma apuca si tusea.
Calamarii au fost mari, vreo 20 cm pe putin, dar umplutura care a fost in totalitate ideea mea n-a fost cine stie ce (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) : ceapa, usturoi, orez salbatic, seminte de pin, ricotta, patrunjel verde, capere si niste sardele. Vroiam sa pun caise uscate, ca mai nou au IG-ul 35 (cred c-ar fi iesit mai bun), dar am constatat ca nu mai aveam si magazinele erau inchise de-acum, asa ca am tras-o cu picantele de capere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post Jun 7 2009, 01:15 PM
Post #14


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



Neata (pentru mine)! M-am trezit la 11 si nici nu stiam ce sa mananc.. MD sau P (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Asa ca am mancat putin de MD, acum bag un mar si astept sa mi se refaca foame (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

La felul in care evolueaza IG-ul alimentelor (defapt involueaza) , in scurt o sa mancam cartofi prajiti (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post Jun 7 2009, 04:52 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



Nu stiu ce se intampla azi cu stomacul meu. Am o senzatie de foame falsa, care a survenit la mai putin de o ora de la pranz si vad ca nu mai trece. Am mancat un morcov crud in speranta ca trece.. nu a trecut. Apoi niste inghetata Diet, nu a trecut. Acum sug un maalox.. banuiesc ca e vorba de aciditate (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

MD: 1/3 painica filozofala, dulceata de mere cu putini fulgi de cereale, un iaurt 0% si o cana de lapte 0% cu 1 lingurita de ness
G: 1 mar
P: un polonic de ciorba de salata (e acra... oare asta mi-a provocat aciditatea? ), iahnie de linte, 1 snitel de pui si salata de varza
G: 1 morcov, apoi putina inghetata diet si 1 maalox (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
C: o sa ciugulesc ce gasesc prin frigider (chiftelute, snitel, branza, rosii, castraveti etc)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 7 2009, 05:09 PM
Post #16





Musafir






Nu trebuie sa fie neaparat de aciditate. Pe mine ma apuca poftele de toate celea daca nu m-a satisfacut mancarea gustativ mancarea ingurgitata, de ex. Sau mai avem si noi zile in care am baga non-stop ceva in gura (de obicei inainte de ciclu).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post Jun 7 2009, 05:50 PM
Post #17


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



Nu stiu, ka... nu e senzatia aia de a manca non stop ceva. De aia am scapat. Asta e fizica. A disparut dupa maalox (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiana
post Jun 7 2009, 06:09 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 899
Joined: 31-May 09
From: arad
Member No.: 6,600



buna seara ,zic si eu azi:
md,ceai cu 1/2 lamaie si paine cu cascaval si castraveti murati
cafea
p- omleta cu creier (de ieri ) tot cu castraveti murati
g-un mar
2 cani de ceai cu lamaie
c-probabil cascaval cu rosii si ardei dupa care un paharde vin sec alb
o seara placuta in continuare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Jun 7 2009, 08:08 PM
Post #19





Musafir






Nu cred ca mai mananc ceva in seara asta, si, daca voi manca, va fi o salata cu rosii si mozzarella probabil.
Meniul de astazi:
d - iaurt cu cirese si fulgi ovaz, ness decof cu lapte
p - fasole pastai + cotlet de porc + salata de cruditati + 1 cub mic de emmentaler
s - cirese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 7 2009, 10:58 PM
Post #20





Musafir






Azi am mancat ca Dumnezeu in Franta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

md: cafea (m-am sculat tarziu)
p: o felie de neam prost de tort (de faza 1)
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_3311.jpg)

c: gyros in sos Metaxa cu broccoli
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_3323.jpg)

cu tzatziki
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_3321.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

99 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:48 AM