IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sa incetez alaptarea fiicei mele de doua luni?
fortelady
post Jan 16 2008, 03:26 PM
Post #11





Musafir






kalua, in romania se insista foarte mult pe alaptatul la san, indiferent de conditiile in care se petrece (si implicit indiferent de problemele de sanatate ale mamei, ale bebelusului, ale consistentei laptelui etc).
mai mult nu pot sa-mi dau cu parerea ca n-am avut copii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 16 2008, 03:34 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



mai mie in primul rand nu mi se pare normal sa ceara sotul asa ceva....
daca era vorba de copil ca incepe sa respinga sanul era cu totul altceva daca iti puneai intrebarea asta. dar atata timp cat vine din partea fericitului tatic propunerea... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
el se gandeste la..pe ce o sa puna el mana cand termini de alaptat sau cat de sanatos e copilul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 16 2008, 03:43 PM
Post #13





Musafir






pai- te gandesti la ambele, albinutzo.
ca mai exista viata si dupa bebe, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jan 16 2008, 03:46 PM
Post #14





Musafir






Di, si eu sunt destul de sigura ca vorbim cu un troll. M-a revoltat si pe mine vocabularul aseara si n-am vrut sa raspund, dar acum...cand discutia este intre noi, intervin.
Teo, tu ai scris corect: 1 an si 6 luni? Am o prietena care si-a alaptat fetita pana la un an si-mi spunea deja ca laptele nu mai are consistenta si n-o satura deloc, doar ca cea mica se obisnuise cu sanul mamei si era deci, mai mult un rasfat. A trebuit sa plece cateva zile de acasa s-o dezvete.
Kalua, in Romania multe mamicute stau acasa cu copilul pe perioada celor 2 ani si nu cred ca se mai gandesc la vreo viata sociala. Chiar imi spunea prietena mea, ca in astia 2 ani simte ca s-a rupt de lume si ca s-a plafonat. Acum depinde si de alte cauze, sunt persoane care nu au cu cine lasa copilul si raman pana la 2 ani. Eu am zis ca mai mult de 8 luni, n-o sa stau...dar vom vedea. Stiu un caz, in care a ramas taticul acasa cu bebe-ul, pentru ca tipa castiga mai mult. Apropo de asta, ma enerveaza legea asta de acum. Pana m-oi face eu mamicuta, sper sa se schimbe si cadrul legal, ca sa nu ma stresez ca n-am bani sa-i ofer copilului tot ce trebuie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 16 2008, 04:06 PM
Post #15





Musafir






poi si forte....viata de dupa bebe e direct proportionala calitativ cu marimea sanilor? (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
eu zic asa...medicul are ultimul cuvant!din cate stiu eu..prin intermediul laptelui bebe primeste anticorpi(si alte lucruri bune (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )...asa ca...daca medicul zice ca sunt probleme cu imunitatea...continua cu alaptatul.si barbatul care prefera boobs-urile in detrimentul sanatatii propriului copil...as spune ca are probleme cu stabilirea prioritatilor (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 16 2008, 04:26 PM
Post #16





Musafir






personal (vorbesc doar in nume propriu!) nu m-as simti tocmai OK ca sa fiu doar masina de produs lapte si atat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jan 16 2008, 04:34 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Kalua viata sociala nu prea ai cu ritmul asta de alaptat dar ce sa zic eu am vrut s-o alaptez si asta a fost.
Se schimba total datele problemei dupa ce ai copilul Roxana. Si eu am zis ca dupa ce o sa nasc o sa am timp sa fac si aia si aia si cand colo n-aveam timp decat de copil, atunci incepi sa simti instinctul matern mult mai puternic decat pana atunci.
Eram o data la Carrefour si erau 2 tineri la hainute de copii si trebuia sa ia ceva pt un copil nou nascut a unor prieteni.Si se tot uitau ei si se minunau uite ca tre' sa iei si aia si aia pt. un copil zice el Tre sa-ti schimbi si mobilierul prin casa ca, copilul sa nu pateasca ceva.Pe mine m-a busit rasul si le-am zis ca ti se schimba cu totul viata cand apare un copil si iti aduce multa implinire venirea pe lume a unui puiut asa ca multe lucruri ce aveau pana atunci importanta isi pierd din importanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 16 2008, 05:29 PM
Post #18





Musafir






Eu cand am spus viata sociala m-am referit la iesitul printre oameni in general, chiar daca ai bebelusul dupa tine. La cumparaturi, de ex., ca de mancat trebuie sa mancam. V-ati scos tatele, vorba lui vali, prin Carefour cand a plans copilul de foame?
Studentica mea de la serviciu a fost alaptata pana la 3 ani. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) Eu om cu mai multe alergii si alte belele nu cunosc personal.

Iar ca vali o fi troll sau nu, mi se pare mai putin important. Un topic despre alaptat mi se pare bine-venit. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 16 2008, 05:36 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



nepotica mea a fost alaptata pana la aproape 4 ani!
nu vroia sa lase sanul nici sa o tai! s-a dat maica-sa cu tot felul de prostii pe san si nimic!
si nu mi se pare un copil f dezvoltat

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jan 16 2008, 06:06 PM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Prin parc sau prin locurile mai putin populate, s-a mai intamplat sa alaptez daca o prindea foamea pe drum si plangea. Mergeam la cumparaturi cu ea, aveam un marsupiu si cu ala o duceam ca in carut nu vroia dupa 3 luni decat o juma de ora si apoi in brate, asa ca am renuntat la carut. In masina cand mergeam cu masina undeva o mai alaptam. Culmea e ca atunci cand o scoteam afara dormea cand era mica de tot daca statea in casa nu dormea, si uite asa daca era f. frig tot o scoteam.
Cu alaptatul pana la 2 ani nu a facut decat o singura data rosu in gat si atunci ca a transpirat si apoi i-a fost rece, in rest n-a fost bolnava.
Desi multa lume subestimeaza alaptatul sau poate e si comoditate la mijloc totusi isi are rolul lui si asta se vede in timp nu acum. Copii care sunt alaptati nu au probleme cu greutatea manaca exact cat le trebuie nu mai mult pe cand cei care sunt alimentati cu biberonul pot manca mai mult decat le trebuie.Acum nu o regula dar se poate intampla.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:37 AM