IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce gatim de Pasti?, Retete traditionale sau inedite pentru Pasti
ZIBBA
post Mar 18 2007, 05:50 PM
Post #31


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



Dragele mele,am sa va pun si eu aici o reteta pentru Paste,cu carne de miel...iese delicioasa...eu cum m-am nascut cu cuvantul "gurmanda"in codul genetic,mancam orice...mai putin ...miel,asta pana am facut reteta de mai jos (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ...deci mananc de toate...plus miel...

Miel cu menta
Eu am vazut reteta la Tv,la un bucatar spaniol foarte vestit,mi-a placut in mod deosebit cum arata si am cautat o carte de-a lui.am "furat-o "de acolo,din carte,in standul de carti,ca bani n-aveam sa mi-o cumpar...vaiii (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .
Lasand gluma la o parte vreau sa va spun ca reteta e un deliciu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 18 2007, 11:36 PM
Post #32





Musafir






Zibba, reteta ta suna imbietor, cred ca o voi face. (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif) Mai ales ca domnul meu mananca intotdeauna la miel sos de menta. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
In alta ordine de idei, mi-am dat seama ca branza aia frecata si salata pe care vroiam sa le fac nu-s bune, au ambele oua fierte in compozitie si exact asta nu o sa ne lipseasca in duminica Patelui. In plus voi avea nevoie de ele cand nu voi mai sti ce sa fac cu ouale rosii ramase...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 19 2007, 03:05 PM
Post #33


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



kalua am cautat la repezeala "Sarah Bernardht sau caramel " si am orbu' gainilor ca n-o gasesc

va rog foarte frumos arata-mi cu degetu undi ieste (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 19 2007, 03:36 PM
Post #34





Musafir






uite-aici (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 19 2007, 03:56 PM
Post #35





Musafir






Fetelor, de Paste vreau sa mananc si eu bine, nu numai familia si invitatii, ca am o gramada de meseni in prima zi la mine(parintii mei, finii, fratello cu toata gashca lui + termitele mele), asa ca voi gati en gros:
aperitive: oua, salata din icre de stiuca, salata de vinete, salata de pui cu ciuperci, masline nesarate, rulada de pui, branzica telemea, cascaval, muschi file, drob din orice carne, dar nu miel(mama il face din pipote/inimi de pui, fleica porc, ficat porc, multa verdeata, oua fierte pe mijloc si mirodenii), multe verdeturi(inclusiv ceapa verde si usturoi verde puse in pahare, precum buchetele de flori (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , ca doar au aroma), rosii, castraveti, salata verde.
fel principal: nu fac bors de miel pt ca nu-mi place si nici nu stiu cum sa-l prepar, asta vor manca ai mei a doua zi la nasi. Voi prepara numai friptura de miel si eventual de pasare, pt cine nu prefera mielul. Garnitura...n-am inspiratie acum...ma mai gandesc....multa salata verde sau salata de varza(alba sau rosie), si un vin rosu sec excelent!
Desert: alune, fistic, coffee, spuma de cioco pt invitatii MM, tort cu crema de lamaie, fructe si frisca pt restul, inghetata, bomboane de ciocolata...colebil sau triferment, pt cazuri "speciale"...
Macar sa faca ei fatza avalansei de oferte....dar nu cred c-o sa razbeasca, n-au cum!!!!
Mai tb lucrat la garnitura pt friptura si la modul de preparare al fripturii...
Nu stiu ce cadouri sa le fac invitatilor, ca asa i-am obisnuit...le-am luat deja cate o cutie de bomboane din ciocolata, cu un CD inclus in cutie, muzica clasica de primavara, Verdi, Mozart, Vivaldi, etc, dar mai mult de atat nu mai am inspiratie...astept oferta de iepurasi din magazine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 19 2007, 09:40 PM
Post #36





Musafir






Eu le iau DVD-uri anul asta.

Acum am ajuns la urmatoarea concluzie: prajitura Sarah Bernardht (dar cu bezele cumparate, se gasesc la magazinul de delicatese unele foarte bune) si tort domnesc, din asta pot manca si eu fara mustrari de constiinta. Friptana a la Zibba cu cartofi cu rozmarin si usturoi, broccoli presarat cu foite de migdale usor rumenite si salata verde. Feta de oaie, salam italienesc, sunca Serrano sau Parma cu pepene galben, rosii cocktail cu busuioc, mozarella cu rosii, eventual inca alte branzeturi si salamuri/sunci. Oua rosii, ridichi, ceapa verde, ardei, castraveti. Intre antreurile reci si felul principal arancini.
Voi avea ceva treaba, dar nu chiar foarte multa, de-aia cred ca raman la planul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 19 2007, 10:04 PM
Post #37


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Kalua sunt obositoare stiu .... da' vreau si eu o metoda/reteta faina la Arancini ...am incercat odata dintr-o carte de bucate italieneasca ... bile de orez cu mozarela si parca trebuiau prajite putin ... nu mi-au iesit faine.

cand ai tu timp ...saru'mana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 19 2007, 11:00 PM
Post #38





Musafir






Iti trebuie reteta neaparat acum? Ca nici a mea nu-i incercata si ce n-a trecut prin mana mea nu prea pun pe-aici.
Dar reteta mea e dintr-o carte de bucate extraordinara, n-a fost mancare dupa retetele de acolo care sa nu-mi iasa.

In alta ordine de idei, voi face si niste chec copt in oua, pun reteta acusi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 19 2007, 11:43 PM
Post #39


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



kalua la fel si eu cu retetele mele ... deci dupa ce-o incerci da? nu ma grabesc nicaieri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

acum mi-a trecut prin minte, in loc sa prajesc bilele mai bine le bag la cuptor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 2 2007, 10:04 PM
Post #40





Musafir






N-am vorbit de bauturile de Pasti. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Eu cred ca fac un lichior de oua ca asta-i specific de Pasti. La miel un vin rosu sec, inca nu stiu de care, dar foarte probabil frantuzesc.
Maica-mea si matusa-mea nu se-nghesuie la vinul sec, am pus deoparte pentru ele o busuioaca de Bohotin, la asta se bucura. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
La desert iar lichior de oua sau Kruskovac, un lichior croat clar de pere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

32 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:18 PM