IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Insecticide, erbicide, daunatori pentru plante, Cum protejam plantele de atacul daunatorilor
Diana.
post Jul 15 2007, 07:06 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu am adus nici o planta noua, nu am schimbat pamintul .Frunzele nu sint lipicioase si nici nu au un puncte negre, m-am benoclat bine la ele: sint niste chestii foarte mici albe, ca niste scame dar mult, mult mai mici, ca doua gamalii de bold puse una linga alta care pur si simplu stau pe frunza. Si pe fata si pe dos; frunzele se usuca in timp si devin casante, ca de hirtie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 15 2007, 09:09 PM
Post #12





Musafir






Di, maica-mea zice ca forte, sa te uiti atent pe spatele frunzelor. Zice ca hibiscusul e prada musculitei de sera si ca jigodia asta face oua si alea albe ar fi larvele care sug seva din frunza si de aia se usuca. Ea zice sa cumperi insecticide. Si daca ai rabdare sa stergi frunzele cu apa si glicerina sau alcool.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 15 2007, 11:11 PM
Post #13





Musafir






gasesti mospilan la florarii sau la fitosanitare.
sau un spray din ala, plantfort....pana una alta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 16 2007, 08:31 AM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si va trebui sa il mut intr-ul alt ghiveci, cu pamint nou... daca a infestat pamintul asta geaba dau io numai pe frunze. Cred ca l-a adus vintul, din alta parte nu are de unde!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 16 2007, 09:52 AM
Post #15





Musafir






poti sa pui in apa de udat.
cica e bine, inainte sa pui pamant la o planta, sa-l "coci" in cuptor un pic, ca sa distruga toti germenii. sora-mea a incercat asa cu un nisip pt cactusi. da' a iesit o fumaraie de nu voi mai repeta curand experienta.
fertilizeaza planta in perioada in care e in tratament, are mare nevoie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 16 2007, 11:17 AM
Post #16





Musafir






acum am vazut: Decisul e foarte foarte toxic. eu nu il recomand....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 17 2007, 09:07 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am luat niste chestii d ela praktiker, le-am facut dus general la toate plantele; de pe fata frunzelor au disparut bizdiganiile, miine pe lumina le pufai si pe dos. Cind ajung acasa va zic cum se cheama substantele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simonac
post Jul 18 2007, 10:49 AM
Post #18


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 33
Joined: 11-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,925



cine ma poate ajuta cu puricii pe care-i face sporul casei (impatiens)? De fapt cred ca sunt un fel de paianjeni negri, care se fixeaza pe varfuri si-mi distruge bobocii, care nu se mai deschid, ci se usuca... am incercat cu nu stiu ce spray luat din comert, bun la toate ganganiile, dupa cum scria, dar nu numai ca mi s-au uscat bobocii, ci a atacat si frunzele... voi ati patit asa ceva? cu ce le-ati tratat? heeelp me, please
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 18 2007, 11:06 AM
Post #19





Musafir






cu astia ma bat si eu (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
dupa ce i-am sprayat cu ce aveam prin casa, planta s-a scuturat de tot ce inseamna frunze si flori, a stat o saptamana fara nimic si acum a dat din nou.
eu aveam senzatia ca sunt paienjeni - cand am stropit planta cu apa, am vazut o retea fina de panze care se intindeau peste tot, nu le vazusem. doar niste "guguloaie" albe pe marginea frunzelor, ca niste cristale de zahar.
am patit asta cu ambele plante.
deci vreau si eu o solutie viabila.
ma enervez, ca am avut mereu flori in casa si pana anul asta nici macar un paduche nu am avut. acuma ma bat cu toate bolile planetei (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simonac
post Jul 18 2007, 11:10 AM
Post #20


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 33
Joined: 11-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,925



forte, astia sunt...si ale mele au panzele alea fine..din pacate una a murit, nu cred ca o sa mai faca frunze, dar celelalte inca supravietuiesc, binisor chiar(la una au inceput chiar sa apara boboci) si nu le-am mai facut nimic altceva, decat le-am spalat efectiv sub jetul de apa
de puriceii aia albi saltareti ai scapat? ca eu am la spatifillum si la inca una care nu stiu cum se numeste
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 06:50 PM