IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Granulomul apical (granulom dentar), De ce apare, cum se trateaza, ce se intimpla daca nu este tratat
Diana.
post Mar 6 2009, 07:12 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce stiti despre granulomulul apical (granulom dentar) ? Intrebarea este adresata in sepcial dragei noastre Tooth Fairy.
In urma radiografiei, pe caninul drept s-a desoperit ca am un granulom si saptamina viitoare o sa imi faca domnisoara mea stomatolog rimitere catre chirurgie. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
OOricu, am fost avertizata ca daca nu se face operatia am toate sansele sa ramin stirba.
Intrebarea mea este: e naspa interventia chirurgicala? Ce se poate intimpla in timpul ei?
Ar tebui sa imi iau masuri de precautie?






Alte informatii
Gingivita se manifesta prin sangerare la periaj si o stare de discomfort la contactul cu resturile alimentare. In aceasta faza cariile mai pot fi depistate precoce de medical stomatolog prin modificari de culoare a coroanei dentare care de multe ori nu se pot observa fiind localizate in zone mai putin vizibile de catre pacient.

Semnele avansarii procesului carios sunt durerile persistente in timpul alimentatiei si consumului de lichide reci, semn ca este afectata pulpa dentara (structura prin care se hraneste dintele). Dupa inflamatia initiala a acesteia, in cazul netratarii cariei, se poate ajunge la complicatii mai severe, de natura infectioasa, care sunt reprezentate fie de abcese dentare (faza acuta), fie de granulomul apical (faza cronica).
Acesta are o imagine radiologica tipica si netratat poate avea periode de acutizare insotite de manifestarile inflamatorii:durere, tumefactie, stari subfebrile etc.

De multe ori in aceasta faza doar extractia dintelui afectat poate restabili starea de sanatate orala. Uneori se poate trata chirurgical, interventia purtand numele de rezectie apicala. Aceasta manopera consta in indepartarea varfului radacinii si tesutului inflamat din jurul ei, urmata de obturatia corecta a radacinii. Netratarea unui granulom apical, inafara de cortegiul de manifestari neplacute resimtite de pacient, are si o alta consecinta defavorabila: producerea si acumularea de toxine bacteriene care sint preluate in circulatia sangvina si “depuse” la nivelul unor organe tinta (inima, intestine, tiroida, articulatii, etc). Astfel, in timp, putem ajunge la complicatii sistemice (boli) cu punct de plecare in banala carie dentara netratata.

In concluzie, consultatiile periodice la medicul stomatolog pot preveni avansarea procesului carios in paralel cu mentinerea regulilor de igiena (periaj dentar, apa de gura, ata dentara) si a unui mod sanatos de alimentatie, adica o calitate mai buna a vietii.

Cum se trateaza granulomul chistic
Granulomul chistic este o infectie cronicizata, situata in osul din jurul varfului radacinii dintelui. Netratata, de obicei aceasta se poate mari, transformandu-se intr-un chist radicular. De cele mai multe ori, mai ales in cazul incisivilor si caninilor superiori, se practica o interventie chirurgicala numita rezectie apicala. In cadrul acesteia se realizeaza accesul in zona varfului radacinii dintelui, acolo facandu-se cu mare atentie curatarea (chiuretarea) granulomului pana se ajunge in os sanatos. De asemenea se realizeaza rezectia (taierea) varfului radacinii dintelui. Avand in vedere ca astfel se produce o scurtare a radacinii, rezectia apicala se face doar la dinti la care in urma taierii varfului acesteia raman totusi doua treimi din radacina implantata in os. Dupa operatie, in zilele urmatoare este indicat sa evitati alimentele dure, fierbinti. Va aparea un edem care va fi maxim ca intensitate in 24-48 ore de la interventie. De obicei se recomanda tratament cu antibiotice si antiinflamatorii postoperator. Vindecarea chirurgicala se face in 6-7 zile. Daca acest dinte este necesar pentru realizarea unei lucrari dentare este bine ca acest lucru sa se faca la circa 6 saptamani de la rezectia apicala.

Dr. Andrei Tirpea
Medic dentist
Go to the top of the page
 
+Quote Post
12 Pages V   1 2 3 > »   
Start new topic
Replies (1 - 9)
ToothFairy
post Mar 6 2009, 07:36 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Draga Diana,

In primul rand, linisteste-te...eu sunt de alta parere...o sa-ti si explic parerea mea despre tratamentul care trebuie abordat in acest caz...tratament care nu consta in bisturiu, cel putin in cazul unui granulom/chist apical in ziua de azi ar trebui sa se practica o alta abordare decat cea chirurgicala...
Ok, s`o luam cu inceputul: avem carie, caria ajunge la nerv, nervul moare, produsii de degradare si bacteriile migreaza din canalul radicular, care ramane un spatiu nevascularizat, fara imunitate si aparare locala, migreaza spre spatiul din jurul radacinii dintelui (periapical) rezultand procesele periradiculare sub numele de granulom/chist apical.Aceste leziuni apicale sunt efectul din urma proceselor de mortificare din canal, si sunt de fapt o bariera biologica care incearca sa opreasca invazia bacteriana, deci sunt efectul , nu sunt cauza...adica leziunea apicala este un mecanism de aparare al sistemului imun in fata agresiunii bacteriene, bacterii ramase in canalele radiculare in diferite stadii... DECI rezectia apicala nu rezolva aceasta afectiune si anume nu indeparteaza infectia respectiva din canal, ci indeparteaza doar efectul (si anume ceea ce este in jurul radacinii dintelui si anume granulomul/chistul), ci nu cauza, care se afla chiar in canalul radicular...si anume bacteriile de acolo...
Aprecierea de granulom sau chist pe o radiografie este subiectiva, diagnosticul de certitudine se poate pune numai daca facem o lama si se verifica la microscop celulele si celelalte elemente, si nici chiar atunci, depinde cum se recolteaza, in ce mediu,etc.
Deci, ghici? Aceasta leziune s-a dovedit intr-un procent extraordinar de mare ca se vindeca...un procent pe undeva de 80-90 %...se vindeca printr-un tratament minutios...tratament de canal, tratament endodontic se numeste...trebuie in primu` rand lucrat sub diga ( este un sistem de izolare a dintelui de saliva), folosirea unor iriganti de spalatura antiseptici, folosirea unor ace speciale, aplicarea unui tratament medicamentos (pe baza de hidroxid de calciu) lasat pt 2-3 saptamani, repetarea radiografiei si evaluarea situatiei...chiar dupa 2-3 saptamani de tratament, ar trebui sa se observe reducerea in dimensiuni a leziunii...
Iti pot recomanda un medic in Craiova, este un amic de-al meu si stiu ce poate...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Sper ca am fost destul de coerenta, subiectul este foarte complex...exista site-uri care arata evolutia acestor tipuri de patologii dentare pre- si postoperator...pt ca-s site-uri romanesti si nu pot da adresa, va recomand sa cautati pe google "endodontie. ro" sau "microendo" ...exista oameni cu practica limitata la aceasta specialitate numita Endodontie...numai asta fac..."foreaza" in canale...lucreaza sub lupe sau microscop, pt o vizualizare cat mai buna a situatiei... tratamentele sunt destul scumpe dar dau in majoritatea cazurilor rezultate foarte bune si de durata, fara sa trebuiasca sa supui pacientul la bisturiu...
Daca aveti alte intrebari, cu cea mai mare placere, raspund...
Diana, daca vrei, iti dau detalii despre amicul meu dentist din Craiova , eventual mergi la un consult...lucreaza fara durere, lucreaza cu diga, cu lupe...
Este doar alegerea ta...dar iti spun, tratamentul chirurgical iti rezolva problema numai pe moment...caci deobicei recidiveaza daca nu indepartezi CAUZA...si nu faci altceva decat sa iti compromiti dintele degeaba..
Te pup.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 6 2009, 07:53 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Zina maseluta, spune-mi cine e. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 6 2009, 07:54 PM
Post #4





Musafir






maica-mea saraca e deja la al treilea granulom operat.
Ea zice ca a incercat si varianta de care zici tu, cu tratamentul de canal, dar ori nu i l-o facut bine ori nuj ce sa zic, ca nu i-o trecut asa si pana la urma a trebuit sa si-l scoata (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 6 2009, 07:55 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, nu imi placea deloc ideea cu taiatul radacinii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Mar 6 2009, 08:05 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



angel, da , exista si posibilitatea asta...sa nu se ajunga la vindecare apicala...tine de mai multi factori...terenul imun al pacientului, tehnicile executate de medic..
In mod normal, tratamentul endodontic se considera esuat d-abia dupa 4 ani, in cazul in care nu s-a observat resorbtia totala a procesului inflamator...si d-abia atunci se recomanda tratamentul chirurgical...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 6 2009, 08:10 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Zina Maseluta, sa iti spun care e situatia caninului despre care au spus ca are granulom apical.

A avut o carie mititica. Desteptul de doctor puturos mi-a scot nervul si mi-a facut obturatie de canal acum vreo 8 ani, tot in Craiova.
Cind m-am dus la acelasi cabinet , ieri, am facut niste radiografii si la premolarii 2 din abmbele parti pentru ca sint foarte sensibili la spalat.
Premolarii sint nu durerosi, ci usor deranjeaza la spalat, indiferent ce perie /pasta folosesc si mi-a fost frica sa nu imi crape cum mi-a mai crapat unul de ziceai ca e taiat cu laseru`.
Endontia e specialitatea cate se ocupa cu interiorul dintilor (endo- pe dinauntru). Asta stiu si eu, am avut cindva, in preistorie, gajic stomatolog.
Revin la premolari. Premolarii sint doar loviti de ulitida- gingivita, na , ca nu-mi venea in romaneste!

Si am facut radiografie si la incisiv dreapta, ca am acolo niste plombe (de asta voiam sa merg, ca si-au schimbat culoarea).
Booon si ma ia primul medic: la canin trebuie operatie, la incisiv scoatem nervul.
Ha?! M-am enervat. M-am dus la birou si am vorbit scurt cu cineva care se pricepe. Pentru ca incisivul nu doare . Deloc. M-am uitat si eu la radiografie, pulpa nu este afectata, ce pana mea vrea ala sa imi scoata nervul (acelai cabinet care mi-a scos nervul si la canin, falimentul il merita! ) cind e mare plomba, ca trebe scos. Nu sint eu stomatolog, dar m-am uitat ;la radiografie si pulpa nu merita asa ceva.
Drept pentru care m-am dus la alt stomatolog, o tipa tinerica , care mi-a spus ca nu e nevoie de scos nervul la incisiv,dar la canin trebe bisturiu. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Asa ca o sa fac un detartraj cu ultrasunete, schimb plomba si ma duc la medicul ala de spui tu.

Ma duc sa bag o tigara si ma intorc sa cortectez ce-am poticnit pe-aici. Mamaaa, ce suparata sint!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Mar 6 2009, 08:23 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Pai ziceai ca-i incisiv...ma rog, nu conteaza ce dinte e...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Specialitatea se numeste Endodontie...
De extirpare la incisiv nu stiu ce sa zic, depinde de cat de profunda a fost caria...si cat de bine s-a facut adeziunea (inchiderea marginala) a obturatiei coronare (plombei)...ceea ce tine iar de medicu` care te-a tratat...
Eu sper totusi sa nu te lasi pe mana bisturiului, sa incerci si varianta conservatoare care da rezultate atat de bune...este de muncit la dinte, dar scapi de bisturiu, de edemul aferent operatiei, de medicatia postoperatorie, de eventuale recidive...merita incercat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 6 2009, 08:26 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu ma duc la bisturiu.
Caninul are granulom, la incisiv au vrut sa imi scoata nervul de-a-mboulea!

Spune-mi cum il cheam pe medic si miine dau de el si in gaura de sarpe!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Mar 6 2009, 08:27 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



S-ar putea ca medicu` tau dentist sa nu fie d-acord cu aceasta alternativa sau sa nu fi auzit ca exista si o alta abordare...nu e de criticat, nu este de judecat, nu are nici o vina ca nu i s-au prezentat in scoala sau nu a luat contact cu aceste noi informatii...

Ai msj pe privat Diana ... maine nu`l gasesti, luni e de dimi...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:45 PM