IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Pregatirile pentru Craciun, curatenie, decorat, mancare
Szimcsi
post Dec 15 2008, 04:16 PM
Post #31


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Bafta! Eu m-am apucat ieri de bucatarie, dar nu am nici o sansa mai devreme de trei zile sa termin (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 21 2011, 12:53 PM
Post #32


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fetelor, harnicelor! Ce pregatiti pentru Craciunul acesta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 21 2011, 10:41 PM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bifez la pregatiri pentru Craciun facute:
- spalat geamuri
- spalat pereti
- aranjat dulapuri
- facut pom
- spinzurat corronita la intrare
- facut cirnati
- facut toba
- facut caltabosi (de fapt fierb chiar acum)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Dec 21 2011, 11:23 PM
Post #34


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ce harnicuta esti. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Dec 22 2011, 09:00 AM
Post #35


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Wow Diana! Ce harnicuta esti! Ai facut si pomul deja?
Noi abia l-am luat ieri... Maine reusim sa-l impodobim ca azi nu avem timp ioc.

In schimb am facut toate cumparaturile necesare. De la pporcarii - toba, leber, caltabos, jumari, slaninuta, carnati de 3 feluri, carne tocata, carne porc cotlete si nuca pt fripturi, plus ceva mezeluri, pulpe de pui si muschiulet de vitel, la dulciuri (balocco, si 3 cozonaci diferiti, cicolati si bomboane) cu tot ce trebuie. Mai avem de cumparat doar smantana pt sarmalute, ceva rosii si ardei gras si muraturile. Muraturie de iarna le luam mereu de la Moghioros si sunt super bune. Deci nici cu akea nu ma obosesc eu. Vezi ce comoda mi-s. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Bifat si la mine curatenia de Craciun dar mai am de bagat la spata fo' 3 masini de rufe pentru maine, ca sa golesc cosul de rufe. Sifonierele mari le-am aranjat de acu' 2 saptamani, plus al meu cel mic. A ramas unu' mic a lu' Lori, da'l aranjez eu intr-o seara repede. A mai ramas doar Boaba de spalat si ferchezuit asa, ca inainte de Craciun. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 22 2011, 01:43 PM
Post #36


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bine ca mi-ai adus aminte de smintina pentru sarmale, ca al luat numai pentrui pentru prajituri! (IMG:style_emoticons/default/omg.gif)
Eu asteptr pachetul de la ai mei cu varza pentru sarmale. Si dobitocii aia de la Tecuci nu i-au dat nr de awb si habar nu am pe unde e pachetu` meu! Cind ma duc acasa trago fuga pe la ei si sa vezi ce ii spurc! Las`ca le arat io lor! Puturosi mai sint aia de la fan de la ai mei, nici nu se duc sa duca coletele la usa nesimtitii! Si nici nu suna inainte! Le fac eu un pocinog de numa-numa, ca mi s-a acrit de ei!
Acuma sa revin! Sunculita am facut si eu, o sa o mai oparesc putin.
Azi prajituresc. Am imprumutat forma de nuci de la doamna Mutzi, vecina mea si inca o forma de ciupercute si clopotei. Sint foarte curioasa sa vad cum o sa iasa (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) mai ales ca e prima data cind fac (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Am facut ieri cozonac pentru prima data la cuptorul electric si l-am pirlit. Am inteles ca trebe copti la 140 grade (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) io i-am pus la 180...noroc ca m-am prins repede (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si s-au pirlit numai pe fund. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Doi ii trimit acasa, unul l-am tinut pentru mine. Mai fac azi inca 3, cu ajutorul Lui Dumnezeu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Dec 22 2011, 02:19 PM
Post #37


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Mmmm, ce bun D! Mi-ai facut o pofta de cozonac!!! Ma duc sa-mi cumpar si eu unul azi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 15 2012, 01:24 PM
Post #38


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ati inceput pregatirile? Ca mai sint doar 9 zile! Eu nu am facut inca nimic si cam intru in panica... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Dec 15 2012, 01:45 PM
Post #39


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu nu m-am apucat sa fac nimic si nici nu fac. Merg la ai mei de Craciun si probabil voi merge s-o ajut pe mama. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 17 2012, 02:46 PM
Post #40


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sint in urma rau la capitolul pregatiri pentru Craciun ...
Lista de facut:
- chemat fata sa spele mochetele si sa adune restul de par de catel de pe ele si sa spele peretii
- spalat perdele si geamuri (moa)
- facut pom - dl si stapinul, io nu ma mai bag, poa` sa iasa naspa, il repar dupa daca nu imi convine (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
- facut cirnati, toba, leber, caltabosi, cozonac (aka meniul complet de Craciun)
- de trimis felicitarile de Craciun

Singurul lucru pe care l-am facut : am pus coronita cu tot cu ai ei si clopotei la intrare (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Mai am doua (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:39 AM