IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Obiceiuri de lectura, intrebari "jurnalistice" despre citit
Fanny
post Oct 11 2007, 09:26 PM
Post #21


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Pe mine ma deranjeaza muzica sau zgomotele cand citesc. Percep cititul ca pe un ritual in care n-are fi bine sa intervina nici bormasina vecinului, nici sonorul de la tv, nici cersitul sau certurile din tramvai. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Dec 7 2007, 07:02 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Mie imi place sa citesc si sa ascult muzica linistita pe fundal.Imi dau drumul la muzica, ma asez in canapea cu picioarele intinse pe un scaun....si citesc.
Imi place sa imi cumpar cartile, sa fie noi, sa miroase a nou si nu le indoi, nici nu scriu nimic pe ele, tot ce vreau sa notez, notez intr-un caiet care e impartit pe "sectiuni". (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si in care mai notez si ce gasesc pe internet.Folosesc intotdeauna un semn de carte.
Nu-mi place sa imprumut carti altora fiindca nu stiu de ce dar..toti uita sa le restituie. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post Apr 12 2008, 05:42 AM
Post #23





Musafir






Eu ma fac foarte comoda cand vreau sa citesc -- in pat, pe canapea, etc. Mai citesc si in metrou, si in pauze la serviciu, iau cartea cu mine la job. Din acest motiv, imi cumpar carti in format mic, paper-back de cele mai multe ori. De exemplu in ultima perioada mi-am luat carti care erau in 3 editii, si mi-am luat volumul cel mai mic (care din fericire era si cea mai ieftina (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ), sa o pot purta in geanta.

Obisnuiam si eu sa am jurnale de lectura acum cativa ani, dar nu mai am timp sa fac asta. Nu fac notite pe carti, mi se pare o profanare. Nici sa indoi paginile nu-mi place, folosesc un semn de carte. Si mai ales, nu-mi place sa imprumut carti, ca mi-e teama sa nu raman fara ele (mi s-a intamplat). Daca totusi imprumut vreo carte, am mare grija cui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilisor
post Apr 13 2008, 01:35 PM
Post #24





Musafir






Eu nu suport sa stau la o masa sa citesc... Probabil si din cauza problemelor cu spatele, dar oricum pe canapea, sau pe pat... iar locul preferat este hamacul (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) , din nefericire se poate folosi doar vara (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) . Cand vine vorba de invatat subliniez cu markerul, de aceeasi culoare doar lucrurile esentiale, dar la beletristica niciodata! Ca semn de carte folosesc orice apuc, desi mi-am cumparat mai demult vreo cateva semne speciale (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) . De cumparat recunosc nu prea am fonduri, dar imprumut carti pe care nu le am de la prieteni in a caror gusturi am incredere si am foarte mare grija de ele, pentru ca stiu cand imprumut eu, mai mereu le primesc indoite, rupte... daca le mai primesc... (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Nu am avut jurnal de lectura niciodata, dar am mereu o agenda pentru orice, pe care nu o arunc ci o pastrez intr-o cutiuta de amintiri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:03 PM