IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Educatie cu scotch pe gura?, Cind profesorii isi depasesc atributiunile...
pescarush
post Jan 24 2008, 07:07 PM
Post #21





Musafir






maat, pe vremea cand eram noi tineri... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si uite aici si conflictul intre generatii.
adevarul este ca trebuie ceva mai multa decenta. si din cate mi-a povestit un prieten, profesor in Romania, orele sunt deranjate de celularele elevilor. mie mi se pare urlator la cer.
ATB, acum am vazut despre ec ai scris referitor la scoala in Canada. ai copii? eu am si sunt la scoala. in Romania a apucat cel mare sa mearga la gradinita si pot sa spun ca mi-a fost de-ajuns! nu vreau sa intru in amanunte.
aici, poate ca nu fac matematicile avansate si abstracte cares e fac in Romania (alea le fac doar cei care vor sa aprofundeze), si nu invata comentarii si sute de poezii pe de rost, in schimb se pune accentul pe creativitate, pe exprimare libera. si copiii astia au, pana la urma parte de o copilarie, in care au timp sa se joace, au timp sa faca sporturi etc.
si nu sunt stresati cand trebuie sa deschida gura, nu le este teama ca cineva va spune ca sunt obraznici daca-si exprima opinia proprie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 24 2008, 07:21 PM
Post #22


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



QUOTE(Pastelata @ Jan 24 2008, 06:15 PM) *
folosesc fond de ten din necesitate,si dumneaei presupun ca stie acest lucru sau macar il deduce


Un profesor deduce ca elevii vin la scoala ca sa invete. Nu are nici de unde nici de ce sa stie ca tu ai complexe din cauza cosurilor si ca din cauza asta iti insiri farduri pe fata.
oricum, faptul ca ti-a facut observatie nu-i un capat de lume. Macar ai invatat un lucru din treaba asta: ca daca iti machiezi fata, trebuie sa pui un pic de fard si pe gat si decolteu. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Jan 24 2008, 11:50 PM
Post #23


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Inteleg ce spui, dar totusi a observat presupun ca de cati ani ma stie(din clasa a5a) am probleme si ca nu folosesc fdt-ul doar ca un machiaj, de fite(cat n-as da sa nu mai folosesc deloc), si hai sa fim seriosi,nu era cazul sa-mi spuna asta in fata clasei. Daca chiar o interesa sa-mi atraga atentia,sau chiar ii pasa cu ce ma dau eu pe fata,imi spunea separat, in particular.Faptul ca dumneaei a preferat sa faca asta de fata cu toti, cu o atitudine ironica(ca de fiecare data cand imi vorbeste) imi arata de fapt "intentiile ei foarte bune de altfel" si frustrarile pe care si le varsa asupra elevilor.
De acord cu partea ca poate si eu am fost impertinenta, nu e chiar genul meu, mai ales in relatiile cu profesorii, insa m-a provocat.Nu vorbesc despre o simpla observatie, e de fapt o observatie la oferta(adica la care se adauga ironie bonus si dispret la pachet), iar reactia mea a fost de fapt rezultatul mai multor astfel de iritari, pana acum i-am raspuns clar la ce ma intreba, cu acelasi cinism si ironie ieftina, insa nu mai am de gand sa stau la fiecare ora de muzica cu gandul de ce o sa se mai ia si de data asta.
In fine,sa zicem ca exagerez eu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 25 2008, 12:05 AM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pastelata, nu stiu daca exagerezi, unii profesori chiar isi defuleaza frustrarile lor in lipsa de alte ocupatie. Eu am avut o astfel de diriga, frustrata si acrita probabil pentru ca era singura, ii murise sotul, copilul ii plecase. In loc sa isi faca ora, de multe ori ea prefera sa se isterizeze pe tot felul de chestii minore. Mi se pare ca daca tu inveti etc e problema ta cum te imbraci, machiezi, atat timp cat nu ajungi in cealalta extrema.
Referitor la ce spuneai tu de fdt, imi amintesc ca tot timpul si pe la toate clasele spunea despre o fata de la alta clasa ca e zugravita, data cu fdt de i-l scoti cu lopata, chestii de genul. Si ea saraca avea probleme cu pielea, nu avea de ce sa se lege de asta. Si asta e numai un caz. ce frustrata! we all hated her..(IMG:style_emoticons/default/fool.gif)
Pariez ca in timpul ala am fi putut invata lucruri cu adevarat educative. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

This post has been edited by sweet_girl: Jan 25 2008, 12:07 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 25 2008, 12:06 AM
Post #25


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



ohhh, daca ai sti tu cum mai erau jigniti elevii din scoala/liceul meu!
dar niciunul nu s-a revoltat.
e bine sau rau?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 25 2008, 12:24 AM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mai intrebi?! Rau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Jan 25 2008, 12:35 AM
Post #27


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



De ce sa accepte sa fie jigniti? De cand profesorii au dreptul asta? Pana la urma cineva trebuie sa reactioneze, iar eu sunt una dintre cei care a raspuns unui profesor, spunandu-i cu bun simt ca mi se pare deplasata intrebarea. Mi se pare si un pic ciudata reactia unora, sustineti ca un elev trebuie sa stea si sa inghita, in banca lui. Nu domne, mie nu mi se pare deloc asa si pana la urma urmei mi-am asumat toate consecintele posibile actionand in felul acesta.
Eu am fost sfatuita chiar sa vorbesc cu directorul, parintilor mei li se pare de asemenea de neconceput (mami inca nu e convinsa de tonul "moderat" pe care l-am folosit) si la inceput,s-au enervat si ei(e si subiectiva chestia,evident..), insa nu vreau sa se afle mai departe, desi prevad cum profesoara va incepe sa istoriseasca pe la fiecare clasa intamplarea(si partea cu plansul..da:p am plans de nervi) cu aceeasi ironie caracteristica.
Totusi, eu exagerez de fiecare data:p
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 12:49 AM
Post #28


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stiu; dar de cind au elevii dreptul sa fie nesimtiti?
Eu ma intreb de cind profesorii au dreptul sa fie mistocariti si jigniti de mucosii care ar trebui sa le arate putin respect; ca de-asta sint elevi; cind or fi profesori, s-or schimba lucrurile. Eu ma intreb cind s-or revolta profesorii sa ii dea afara de tot din scoala pe aia de comenteaza fara rost, care se trezesc vorbind de sus cu un profesor. Ai? Pina una-alta, ea e profesor si tu eleva. Live WITH THAT!
Punct. Pe mine nu m-a jignit NICIODATA VREUN profesor; nici aia care ii luau in tabarca pe unii cretini colegi de-ai mei care aveau impresia ca-s ei buricu` pamintului. Nu erau nici atunci, nici acum nu sint. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si in liceu ma dadeam si cu fond de ten, si cu o tona de rimel, aveam si unghiile facute cu lac incolor si fusta pina sub chiloti! si nu mint! Nicioodata nici unul nu mi-o zis "da-te mai incolo". De alte colege se legau. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Dar nu de cele care erau bune la carte,ci de cele care erau bute.
Sincer, cind o veni vremea sa am un copil si de-o da dracu` sa se dea burta-verde el la scoala in fata vreunui profesor, indiferent cit de timpit o fi profesoru ala, ii scot io "independenta" din cur la foc automat. Ii trimis la scoala sa invete. Punct.
later edit: Dupa ce ca-s platiti cu salarii de mizerie, mai ajung si bataia de joc a putoilor; anul trecut m-am intilnit cu citiva fosti profesori: aceeasi oameni care mi-au fost mie profesori, erau ingroziti si scirbiti de ce lichele au acum drept elevi; numarul copiilor cu cei 7 ani de-acasa a scazut ingrijorator.
Si nu ma mir: cind parintii ii fac "cretini" si "frustrati" pe profesori in fata plodului, plodul crede ca si el are dreptul sa-i trateze pe profesori ca pe niste gunoaie; ca asa a auzit el la muma-sa si lka tac-su.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 25 2008, 01:00 AM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Nu e chiar asa. Adica traim in tirania profesorilor, unde ei au dreptul la orice si elevii trebuie sa se conformeze?! Nu ma refer acum la cazurile teribiliste. Respectul de sine nu inseamna nesimtire! Poti sa ajungi chiar cu frustrari de la chestiile astea.
Daca m-as fi revoltat mai mult ce mi s-ar fi putut intampla? Sa imi scada nota la purtare? Nu cred..si oricum nu m-ar fi afectat tinand cont ca am avut o medie de bac cu aproape 10 sutimi sub 10 si oricum am intrat pe baza de examen la fac. Deci..nu instig elevii la revolta, dar si ei au drepturile lor. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 01:09 AM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Suitie, io cind vaz cum se duc astia la scoala si cum vorbesc pe strada, ma scuzi, daca eram profesor as fi intrat din start in tabara "frustratilor cretini". Dreptul elevului este sa invete. Nu sa comenteze si sa se dea destept in fata celorlati colegi.
Iar cind oi avea copchii, daca ii pune pacatu` sa se dea in stabva la scoala, bat la ei ca la fasole. Poa` sa fie profesoru cit o fi de idiot. Io nu ii trimit la scoala sa o faca pe desteptii, ci sa devina destepti. E o mare diferenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:25 PM