IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Personalitatea, aptitudini si atitudini
walpurgik
post Aug 12 2007, 03:48 AM
Post #1





Musafir






Cand spunem "Eu" insumam totul despre noi insine- eul corporal, eul social si eul spiritual. In personalitate gasim inchise toate virtutile, temerile, ambitiile, slabiciunile noastre, reactiile ca persoana unica in confruntarea cu ceilalti. Personalitatea ne determina sa gandim intr-un fel si sa ne comportam asa cum o facem. Si cum personalitatea e realitatea integrala a fiintei noastre, iar temperamentul e cel care ne determina conduita, cum ne indentificam noi in confruntare cu ceilalti si cum ii vedem pe cei de langa noi ca masti sociale? Cat conteaza aptitudinile persoanelor de langa noi si pe care le apreciati cel mai mult (e.g.:inteligenta, spiritul de observatie, comunicativitatea etc.)? Iar calitatile atitudinale, care reprezinta caracterul unei persoane si se formeaza de-a lungul vietii in functie de evenimentele pe care le traieste, care va atrag atentia cel mai mult in relatie cu ceilalti (e.g.:omenie, respect, egoism, disciplina in munca, sociabilitatea etc.)
Va invit la o discutie despre noi insene si despre viziunea noastra a ce-i in jur. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Aug 31 2007, 04:29 PM
Post #2


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



Vreau sa va povestesc despre mama mea, care uneori este insuportabila, desi ma straduiesc sa n-o bag in seama (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Nu stiu cum sa incep, are multi manii si fixuri, unele mi se pare ca le face fara sa-si dea seama, din instinct...de ex. daca eu sau tata ne putem hainele la aerisit, cand ea vine acs, le pune nush unde, in loc sa le lase la aerisit, daca eu iau o sticla si o pun exact la loc, ea vine si o invarte spre stanga sau dreapta, daca se ia apa 2-3 ore nu mai are chef de nik, nu mai vb, nici macar la baie nu se duce, chit ca e constipata si rar ii vine si ei sa faca...asa s-a intamplat azi, mi-au ramas de la masa 4 masline pe farfuria pe care erau rosii, cand am vrut sa le pun la loc in cutie, a ramas pe farfurie un pic de zeama de la rosii, ea face crize: "nu pune asa, ia-le in mana, curge zeama!" (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ...astea sunt doar cateva...vi se pare normal? Uneori devine agasanta (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Aug 31 2007, 06:11 PM
Post #3





Musafir






pe mine ma pasioneza psihologia, imi place mult eu consider ca e importatanta in viata atat pt noi sa ne cunoastem mai bine dar si pe cei din jurul nostru
eu am un defect cum incep sa fac cunostinta cu o persoana o studiez, limbajul nonverbal cel verbal , e un defect dar nu ma pot stapani pt ca imi place chiar mi a zis cineva esti la psihologie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)



din cate zici tu teo mama ta e o persoana autoritara si foarte curata ii place ordinea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Aug 31 2007, 08:56 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



(IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Din pacate da, dar trb sa recunosc ca in acelasi timp e foarte blanda, iar daca ma rog pe langa ea, nu trb sa insist mult ca sa obtin cv (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Cel mai enervant lucru pe care il gasesc la ea este schimbatul subiectelor, nik nu poti vb cu ea ce nu intra in preferintele, dar NIMIK! De atatea ori i-am spus eu si tata ca nu e bn ca abuzeaza de ceaiul verde, oricum pt varsta si inaltimea ei e prea slaba, dar nu ne intzelege, schimba urgent subiectul si se face ca nu ne aude, apoi face pe ofensata (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Ma enerveaza ca-si face rau singura desi scrie clar pe ceai: ANTI ADIPOS! (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 31 2007, 09:17 PM
Post #5





Musafir






Teo, iar noi nu te intelegem pe tine din cauza limbajului pe care-l folosesti. Straduieste-te te rog sa folosesti limba romana. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Se poarta aici. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Aug 31 2007, 11:54 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Take it easy Teo. Poate e mai incapatanata din fire si daca mai ii si atrageti atentia, apai sigur n-o sa renunte. Si mai ales e greu pt un parinte sa primeasca sfaturi de la copilul lui mai degraba da el sfaturi copilului. Oricum ar trebui sa n-o mai privesti sub lupa si sa te gandesti ca parintii sunt cei care niciodata n-o sa-ti dea un sfat prost sau niciodata n-o sa te lase balta si ca sunt cei care te iubesc cel mai mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Sep 1 2007, 07:23 AM
Post #7


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



(IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Nu pot sa-o ignor, pur si simplu nu pot! Fiecare zi mi-o strica din primele ore cu comentariile ei idioate: "Vai, iar este par pe jos!" Dupa ce ma pieptan vine si ma controleaza pe spate si pe jos daca n-am lasat par, desi ea nu vede bn nici cu ochelari, vede scamele seara (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Nu mai stie ce e aia zambet, glume etc...nu ies niciodata cu ea undeva decat daca mergem la cumparaturi de haine si pantofi, ceea ce eu urasc (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) De vineri pana luni nu iese din casa, tot timpul e aplecata dupa scame, ca deja s-a cocosat, incruntata si nervoasa, ne strik mereu zilele de la inceput (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) Insuportabila, ce sa mai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Sep 1 2007, 01:43 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Teo te cred cand zici ca a devenit insuportabila dar te-ai gandit ca poate voi ati adus-o in acest stadiu?? Poate daca ai acorda mai multa atentie lucrurilor pe care ea nu le suporta si te-ai stradui sa nu le mai faci, ti-ar arata si fata cealalta, fata pe care nu mai simte sa o arate acum. Poate simte ca nu-i sunteti alaturi in "nimicurile" astea si de aceea se comporta asa. Incearca sa observi cum ii place sa fie si fa ca ea. Sunt sigura ca iti va merge mai bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Sep 1 2007, 01:54 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



Am incercat ceva asemanator, si eu, si tata: uneori se plange ca nimeni n-o ajuta cu treburile casei, dar daca vrem sa ne implicam zice s-o lasam in pace, ca stie ea mai bn, nu-i convine sa faca altcineva treburile ei si in loc de multumiri, vine cu reprosuri (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Sep 1 2007, 02:12 PM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Pai probabil tu si tatal tau sunteti mai superficiali si nu faceti exact ca ea. Pentru ca trebuie sa iei in calcul si asta. Sunt convinsa ca nu o faceti cu rautate, pur si simplu sunteti putin diferiti. Daca faci de mult timp un lucru te obisnuiesti intr-un anumit fel, vezi cum e mai bine, etc. Intreab-o de ce face un lucru asa cum il face si apoi fa exact la fel. Acorda-i atentie si incearca sa o intelegi pentru ca la urma urmei si tu vrei acelasi lucru. E imposibil sa nu fie mai bine si sa nu o lase mai moale. Vad ca sunteti impartiti pe tabere (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:42 PM