IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Piscina, preturi, idei...
Bia
post Jun 28 2008, 04:57 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Parintii mei isi construiesc o casa si eu as vrea sa facem si o piscina. Am tot cautat pe net dar preturi nu prea afiseaza pe site-uri cei ce le comercializeaza. Sunt curioasa la cat poate ajunge o piscina nu foarte mare, cam 10 m pe 4 m si adanca de de la 1.20 m la 1.80 - 2 m. Sare de 20.000 de euro pretul total sau se incadreaza pana in 5.000-10.000?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 28 2008, 07:43 PM
Post #2





Musafir






Pink, cumnatul vara-mii cu asta se ocupa-n Spania. O s-o rog sa-l intrebe, dar probabil iti voi spune preturile de acolo. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brianna
post Jun 29 2008, 11:21 AM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 28-January 07
Member No.: 1,102



Pink, nu stiu exact la ce fel de piscina va ganditi. Ai mei au facut o piscina (nu din aia "prefabricata") de 7.5x4 si adancime de 1.60. A costat, in jur de 6000 lei- anul trecut- dar greseala a fost ca nu au izolat-o (asa ca nu stiu cam cat ar costa si cu aceasta operatiune). Acum mai depinde si daca pui gresie/faianta (noi nu am pus si acum ne pare rau) - e mai greu de curatat/intretinut. O alta chestie extrem de importanta...puneti filtre de curatare a apei sau nu (noi nu am pus), dar stiu ca pretul e mare si nu am considerat rentabila investitia. Probabil sunt multe alte aspecte de luat in calcul..acum depinde ce anume vreti.
PS. in pretul asta nu am pus si pavajul din jurul piscinei (e aprox 75 lei mp).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jun 29 2008, 01:51 PM
Post #4


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Am gasit pe net un site cu niste piscine dragute. Nu stiu daca in pretul acela de 15.000 de Euro intra si instalatia si sistemul de curatire automata a acesteia. Oricum, cred ca o sa apucam sa o si folosim abia la anul in vara.

Izolatie ce inseamna? Pavajul acela pe care se aseaza ea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brianna
post Jun 29 2008, 08:25 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 28-January 07
Member No.: 1,102



NU numai patul, ci si peretii (incalzirea / racirea apei). Nu sunt cunoscatoare (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) , spun doar ce am vazut si auzit in timp ce se construia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvancj86
post Mar 20 2011, 03:38 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 20-March 11
From: Cluj Napoca
Member No.: 10,004



Buna Stiletto,

S-ar putea sa te pot ajuta eu in materie de piscine.
In primul rand pe o piscina indeala pentru o casa cu gradina care sa iti permita sa poti da si 2-3 brate, este o piscina monobloc turnata la gata. Iti recomand acest gen de piscina deoarece are costuri foarte reduse de montaj si punere in functiune (1 - 2 zile maxim) si este o piscina foarte usor de intretinut in timp si care nu genereaza costuri uriase de mentenanta.
O piscina pe dimensiunea specificata de tine (10 x 4 x 1.3/1.8 m) ajunge cu tot cu instalatia de recirculare, skimer, filtre etc si cu tot cu montajul undeva la MAXIM 19.000 eur.
Ca sa iti faci o idee, aceste piscine sunt produse dintr-un amestec de rasina cu gelcoat cu structura de rezistenta din fibra de sticla. Ele pot veni si cu un perete interior termoizolant dintr-o structura de pastic tip fagure cu perne de aer care ajuta la mentinerea temperaturii apei si reduce destul de mult tranferul termic pe timp de noapte atunci cand este mai frig. Bineinteles aceasta ultima caracteristica ti-ar mari costul de achizitie cu aprox 1000 eur.
Tot pentru a ajuta mentinerea temperaturii apei poti sa apelezi la un incalzitor electric de 15 Kw si atunci nu ai mai avea neaparat nevoie de izolarea respetiva. Aceasta ultima solutie este ideala in special pentru zone cu climat mai rece.
Iti spun din proprie experienta ca ultima varianta (incalzitorul) iti mentine temperatura apei la aprox 25 grade Celsius chiar si pe o vreme mai mohorata.
Daca doresti poti sa ma contacteti pe id-ul de messenger rugam frumos, discutiile se poarta pe forum pentru mai multe detalii.
Ca sa ma fac mai inteles, eu activez in acest domeniu si coordonez departamentul de vanzari al unei firme care se ocupa chiar cu asa ceva. In felul asta as putea sa iti dau mai multe solutii in aceasta privinta si sigur una care sa ti se potriveasca.

SPOR!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Mar 20 2011, 04:03 PM
Post #7


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Pacat ca ai intarziat aproape 3 ani Razvane (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pana la urma cum a ramas cu piscina Stiletto, banuiesc ca din 2008 incoace ai gasit o varianta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Mar 21 2011, 02:39 PM
Post #8


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



razvan lucrezi in domeniu?

Io sunt interesata pt incalzitor !cam la ce preturi se ridica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvancj86
post Mar 21 2011, 06:35 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 20-March 11
From: Cluj Napoca
Member No.: 10,004



Spune-mi te rog ce dimensiuni are piscina ta ca sa iti pot recomanda unul care se preteaza ei.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 21 2011, 06:40 PM
Post #10


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da, am vandut proprietatea. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:26 AM