IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Colesterolul
didilica
post Dec 15 2005, 10:49 AM
Post #1


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



Dragele mele, prietenului meu i s-a spus acum doua zile, in urma unor analize, ca are colesterolul de 3 ori mai mare decat in mod normal. I s-au recomandat ceva pastile, pe care ar trebui sa le ia vreo 6 luni.

Eu vreau sa stiu insa cum se poate rezolva aceasta problema pe cale naturala. Ce alimente duc la cresterea lui si ce alimente ajuta la scaderea lui?
Am auzit ca lamaiile ar fi bune. Stiti vreun tratament naturist, care are la baza aceste lamai?
Stiti alte metode?

Scrieti-le aici, va rog.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 15 2005, 11:05 AM
Post #2


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Beneficiile usturoiului si proprietatile medicinale ale acestuia sunt cunoscute de foarte mult timp. Usturoiul a fost considerat multa vreme "medicamentul minune", avand un renume in prevenirea foarte multor afectiuni de la raceli banale pana la ciuma! A fost folosit in mod intensiv in fitoterapie. Usturoiul crud este folosit pentru a tratata simptomele acneei si exista dovezi ca este un foarte bun adjuvant in caz de hipercolesterolemie.

sau

Pentru scaderea colesterolului din singe va propunem o cura cu boabe de mustar: de 3 ori pe zi, cu 30 de minute inainte de mesele principale, se inghite cite o lingurita cu boabe de mustar (se gasesc la Plafar). Boabele se pun pe limba si se inghit ca medicamentele, cu apa, fara a le zdrobi.

Dupa 3 saptamini de cura, nivelul colesterolului ajunge la normal, iar dupa 4 luni se normalizeaza si lipidele din singe.

Acelasi efect se obtine si cu tarite de griu, care se consuma in acelasi mod ca boabele de mustar. (E.P.)

Sper sa te ajute. Pupi :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
estera
post Mar 18 2006, 01:01 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 18-March 06
Member No.: 272



Ai reusit cu colesterolul?
Sanatate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 19 2006, 01:18 AM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Estera, sper ca nu ai de gind sa faci iar reclama ascunsa si sa iti postezi iar adresa de email pentru a face vinzare produselor pe care le promovezi, pentru ca reclama in este strict interzisa- chiar daca este mascata. Drept pentru care contul tau este suspendat pentru 10 zile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Mar 19 2006, 09:47 AM
Post #5





Musafir






si eu am avut probleme mari cu colesterolul, am , nici nu stiu daca am scapat de ea o dislipidemie, mi s-a spus asa
- interzis prajeli de orice fel, ulei care a fost incins este deja colesterol
- fara carne de porc, interzis total
- carnea se va consuma fiarta sau gratar !!! in general vita, pasare !!!
doctorul mi-a zis ca trebuie tinut si regim insa trebuie si medicamentatie !!! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
idd
post Mar 19 2006, 11:39 AM
Post #6


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 59
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 25



In cazul prietenului tau, fiind vorba de valori foarte mari - de 3 ori - peste limita normala, e mai bine sa inceapa un tratament medicamentos.Cunosc persoane care au urmat tratamentul, nu a durat mult(2-3 luni) si rezultatele nu au intirziat sa apara.Daca tratamentul e de scurta durata, reactiile adverse sint minore sau inexistente.Un tratament naturist trebuie luat pe perioada lunga de timp, de la 6 luni in sus, in paralel cu regimul alimentar, si la valori atit de mari ale colesterolului e greu de crezut ca va da rezultate imediate.Regimul este obligatoriu si in timpul tratamentului medicamentos - fara prajeli, grasimi de origine animala(si untul intra aici).Carnea slaba - fiarta,la gratar sau gatita in abur.Carnea de pasare - doar pui, curcan(sau strutz) obligatoriu fara piele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
someday
post Mar 20 2006, 10:44 PM
Post #7





Musafir






si eu am probleme cu colesterolul, il am 330 iar limita maxima admisa este de 220 tot ce este peste nu e bine. dupa mai multe investigatii medicale si cu antecedente in familie doctorii au spus ca e genetic si mi-au recomandat medicamente (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif) asa ca incerc ceva naturist iau ulei de somon dar rezultatele se vad la cateva luni de la administrare. eu il iau de o luna peste inca 4 luni imi voi reface analizele! sper sa fie eficient! pupici (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan Dobre
post Apr 21 2008, 02:34 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 21-April 08
Member No.: 3,742



Uleiul virgin de argan este foarte bun pentru scaderea colesterolului

In cazul unui consum regulat, uleiul de argan adauga la palmaresul sau o noua calitate terapeutica. Cercetatorii au descoperit recent ca un consum regulat de ulei de argan ar reduce cu 50% riscul de a dezvolta hipertensiune arteriala.
- uleiul de argan stabilizeaza hipercolesterolemia reducand nivelul de colesterol « rau » si crescand nivelul celui « bun ».
- reduce hipertensiunea.
- are un efect anti-obezitate actionand si ca factor de satietate (consumat la mesele de dimineata)
- are un efect pozitiv asupra functionarii ficatului.
- neutralizeaza radicalii libreri si protejeaza tesutul conjunctiv.
- relanseaza si stimuleaza schimburile si oxigenarea celulara ameliorand calitatea cimentului intercelular.
- ationeaza contra uscarii pielii si imbatranirii fiziologice a pielii (anti-rid) restaurand filmul hidro lipidic si crescand aportul nutritiv la nivelul celulelor. Interes pentru cantitatea de sotenol continut de uleiul de argan care ar avea proprietati anti-cancerigene.
Uleiul de argan face in egala masura minuni in ceea ce priveste parul, fata sau unghiile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stanciumih
post May 5 2008, 06:47 AM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 4-May 08
Member No.: 3,808



Buna,sunt membru nou si daca ma cititi ma bucur.
La noi in familie toata lumea are colesterol marit si dupa incercari nereusit ,ca sa le zic asa,de tratamente cu: omega 3, ulei de peste,tablete anticolesterol de la vita-care am aflat ca este o dereglare hormonala si pe fond ereditar.
Am fost nevoita sa incep tratamentul cu simvastatine,substante de sinteza, nu prea bune ptr ficat, dar n-am gasit alta solutie.....
Dupa 3 luni de tratament .1 tb/zi sera, refaca analiza si pot sa stau alte 3 luni in pauza.
De scapat definitiv de ele am inteles ca nu se poate (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Mai are cineva o experinta similara?
Va rog da-ti-mi un semn ca nu sunt pe o carare gresita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post May 6 2008, 05:54 AM
Post #10





Musafir






stanciumih,
bine ai venit printre noi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 5th June 2024 - 07:10 AM