IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tratamente naturiste impotriva acneei, Cine ce a incercat
Thalassa
post Feb 9 2009, 12:57 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 33
Joined: 7-February 09
From: Bucuresti, Romania
Member No.: 5,826



Buna!
Vreau sa vorbim aici despre tratamentele naturiste pe care le-am incercat, ce rezultate au avut...care nu au avut rezultate...Am vazut tot felul de sfaturi si pe unele le-am incercat.
Iata ce a dat rezultate in cazul meu:
  • tea tree oil, ulei esential de la Fares aplicat fie in apa calda si apoi comprese cu acea apa fie direct pe cosuri, mie mi se parea ca face si fata mai alba, mai luminoasa si implicit semnele trec mai repede(ma refer la semnele rosi)
  • masca cu miere si scortisoara tinuta pe timpul noptii, desi dezavantajul e ca e lipicioasa, iar pe la 5 deja ma trezeam sa o spal ca era de nesuportat. fata arata foarte bine dimineata, chiar super bine,fiiiina; am incercat-o de 4 ori acum am intrerupt de lene, dar o sa ma apuc iar de ea.
  • suc de lamaie aplicat pe cosuri dadea ceva rezultate.
  • ceaiul verde sau alb, nu pot sa spun ca facea ceva deosebit dar parca era mai bine!
  • argila,am o masca de la korres cu argila alba si roz, foarte buna chiar in perioada "eruptiilor"
  • apa minerala in loc de apa de la robinet, din pacate nu mi-am permis mereu uneori renuntam,dar cel putin ma mai dau cu apa termala la spray dar nu e tot una, ideea e sa nu mai folosim apa de la robinet pe fata deloc.
Tratamente care nu au dat rezultate:
  • turmericul...am citit lucruri minunate despre aceasta radacina, in engleza ii spune tumeric, puteti deci cauta.Are o culoare portocalie dar in contact cu lichidele se face galben...acea substanta care-i da culoarea respectiva e puternic antiinflamatoare si am citit despre oameni care s-aau vindecat de acnee cu asa ceva. M-am dat cu putin pe fata (amestecat cu suc de lamaie) si am avut un soc atunci cand am incercat sa ma spal (dupa 10 min) pentru ca fata mea arata ca data cu markerul galben!!! (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) iata un link de exemplu...habar nu au ce scriu pe acolo...chestia chiar pateaza, grija mare! EDITAT - PENTRU LINKURI DE-ASTEA SE DA BAN DIN PRIMA- O VIZITA LA REGULAMENTUL FORUMULUI
m-am spalat cu cleanser-ul meu de 5 ori! si nici macar nu s-a dus de tot atunci...ci in decurs de o zi! pot sa spun ca fata mea asa galbuie cum era era mult mai fina,dar totusi! iar musamaua e si acum patata cu galben!
  • uleiul esential de patchouli. in afara ca miroase de mori nu face nimic.
Cand imi amintesc mai scriu! Voi ce mai folositi? Atat intern cat si extern.
Intern a dat rezultate tinctura de lemn dulce...am luat o transa prin decembrie am renuntat pentru ca nu puteam sa o iau la ore fixe, ori uitam ori nu eram acasa etc.
Reason for edit: SCOS linkul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ulpia
post Feb 9 2009, 01:21 PM
Post #2


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 145
Joined: 30-September 07
Member No.: 2,328



Aveti grija cu scortisoara atat intern cat si extern pentru ca inroseste tenul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thalassa
post Feb 9 2009, 01:50 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 33
Joined: 7-February 09
From: Bucuresti, Romania
Member No.: 5,826



Eu am lasat-o in combinatie cu miere pe fata toata noaptea si pielea nu mi s-a inrosit deloc! Presupun ca asta se intampla doar in cazul tenurilor sensibile.
Linkul postat de mine era despre turmeric,dar puteti cauta si singure pe google sunt multe articole legat de ce actiune are asupra infectiilor de oice gen.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 9 2009, 01:58 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pentru a nu avea probleme si dureri de cap nici noi, nici tu, ar fi bine sa citesti regulamentul forumului, care apare in totalitate si la inregistrarea in forum, tocmai pentru a nu exista nelamuriri.
Bine ai veinit! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ulpia
post Feb 9 2009, 02:14 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 145
Joined: 30-September 07
Member No.: 2,328



QUOTE
Eu am lasat-o in combinatie cu miere pe fata toata noaptea si pielea nu mi s-a inrosit deloc! Presupun ca asta se intampla doar in cazul tenurilor sensibile.


Depinde si frecventa cu care se utilizeaza scortisoara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 9 2009, 02:51 PM
Post #6





Musafir






Ca tot veni vorba de naturiste, eu nu mai enumar ce am incercat, ideea e ca nimic nu a dat rezultatele dorite.

Vroiam sa va intreb daca a incercat cineva o cura de detoxifiere de genul asteia ->>> http://en.wikipedia.org/wiki/Master_Cleanse ?
Astea sunt ultima chestie pe care am de gand sa o incerc, si in speranta ca nu mor pe parcurs o sa va impartasesc din pareri (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thalassa
post Feb 9 2009, 03:15 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 33
Joined: 7-February 09
From: Bucuresti, Romania
Member No.: 5,826



Mersi Maat!
Ulpia, am folosit combinatia respectiva timp de 4 nopti la rand...si vreau sa incerc ceva eroic si anume sa fac masca respectiva timp de doua saptamani, cum am citit pe internet. Initial m-am speriat crezan ca o sa blocheze porii..dar nu a fost deloc asa.
Angeldust, suna cam prea restrictiva cura...poti sa faci o varianta mai blanda de exemplu sa bei dimineata apa cu lamaie (multa), am citit ca e foarte buna. Partea proasta este ca nu se stie cat de stransa e legatura intre detoxifierea organismului si acnee...eu una nu am observat nici o legatura intre dieta si acnee!
a, altceva tot bun, apa amestecata cu fugi de ovaz pentru curatarea pielii, dupa demachiant, calmeaza pielea garantat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 9 2009, 10:06 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Nu am avut rabdare inca sa citesc ce scria pe linkul Wiki postat de Angel, dar in general, dieta sanatoasa si detoxifierea facuta din cand in cand ajuta. V-am mai povestit de nutritionistul pe care il stiu si de care eram indragostita (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , care are un ten superb, radiant si ma indoiesc ca isi face nu stiu cate tratamente de piele.
Eu am incercat sa fac o cura de detoxifiere cu argila dar nu am reusit sa ma tin de ea, poate o sa o reiau in viitorul apropiat.

Remediul natural cel mai tare mi se pare tot aspirina cu iaurt. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Thalassa, cum e masca de la Korres? Mie imi placea tare mult masca de la Plante System dar din pacate, au scos gama PS din Sensiblu. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Si as fi curioasa si de tea tree oil, pe asta chiar nu l-am incercat niciodata. Are efect daca il pun intr-o masca de exemplu? Ca monstrii nu mai am de mult ca sa pun pe ei izolat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thalassa
post Feb 10 2009, 10:54 AM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 33
Joined: 7-February 09
From: Bucuresti, Romania
Member No.: 5,826



Sweet_girl, cred ca are efect...dar daca nu mai ai cosuri de ce sa mai folosesti? Cred ca prea multa ingrijire strica...sincer. Eu il aplicam direct pe zonele cu probleme diluat sa nediluat, tu daca vrei poti sa pui o picatura in masca de fata...dintre toate uleiurile esentiale mi se pare cel mai eficient.
Masca de la Korres mi se pare chiar buna...mai ales exact atunci cand apare vreun monstru imediat ii inhiba dezvoltarea. Costa 70 lei in Sensiblu. Uite daca vrei citeste si niste reviews Reviews aici
Sper ca nu mai contravine iar regulamentului.....
Masca cu iaurt si aspirina chiar nu am incercat-o niciodata deci azi trebuie s-o incerc, mersi de idee.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 13 2009, 06:11 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pai daca nu am cosuri, asta nu inseamna ca am pielea perfect curata. Ma gandesc ca ar putea ajuta suplimentar la ingrijirea actuala in sensul asta. Daca este eficient si nu agresiv, doar cateva picaturi. O sa ma uit si de masca Korres de care spui tu. Mai avusesem una buna de la Bottega Verde cred, dar nici pe asta nu am mai gasit-o deloc.
Am fost la un tratament si mi-a scos toate punctele negre si uh, ce bine era cu zona T asa curata. Pacat ca incep iar sa apara. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Nu pot sa ma plang ca situatia este asa grava la mine, dar am tenul alb si rece, in contrast cu parul si absolut toate ies in evidenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:20 PM