IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Copiii cu cerinte educationale speciale, schimb de opinii
Ariana
post Jul 4 2007, 11:16 AM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



In noile schimbari din cadrul sistemului de invatamant o importanta deosebita se acorda acestor copii cu cerinte educationale speciale.Din ce am inteles eu se doreste desfiintarea scolilor speciale si integrarea acestor copii in clase cu copii avand o dezvoltare normala.
In activitatea mea de dascal am avut de-a face o singura data cu o fetita cu un grad de retard ridicat.Pentru mine a fost o provocare.M-am apucat sa citesc tot felul de materiale in dorinta de a reusi o cat mai buna integrare a fetitei.
Acesta avea mari tuburari de comportament si din pacate familia nu a inteles ca un copil de genul acesta nu poate fi lasat din prima zi la gradinita de la ora 8 la 12.Pe la ora 9 copila avea crize de plans isteric, arunca prin clasa cu diverse obiecte.Toata povestea a tinut vreo doua saptamani dupa care parintii au renuntat sa o mai aduca la gradinita si s-au orientat spre un centru special.
Cele doua saptamani au fost crunte si pentru copilasii din grupa mea care in timp ce fetita tipa isi puneau mainile in urechi si erau total dezorientati.
Ce a insemnat pentru mine toata povestea?Am realizat ca scoala nu ne-a pregatit pentru astfel de situatii oricat de multa bunavointa am avut la ora aceea.Ca daca as avea nu unul cu 5 copii de genul acesta in grupa nu as face fata pentru ca structura mea psihica nu mi-ar permite asta avand o sensibilitate dusa in extreme si tendinta de a-mi pune cumva sufletul pe tava pentru genul acesta de situatii.
Eu personal ma declar neputincioasa si nu sunt de acord cu noua directie oricat de "la moda" este in tarile vestice.

Anul acesta la un simpozion am intalnit mai multe doamne profesoare care aveau in clase si 8-10 copii cu CES.Toata admiratia si respectul pentru genul acesta de oameni si pentru munca titanica pe care acestia o depun.

M-ar interesa si cum vad altii situatia aceasta!?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:09 AM