IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ritual de infrumusetare/scheme de tratament
Bia
post Jan 5 2008, 08:40 AM
Post #21


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu folosesc iarna masti hidratante cumparate de 2-3 ori pe saptamana si imi exfoliez tenul inainte de a pune masca cu un gel abraziv cu particule de jojoba.

Pentru buze folosesc crema de galbenele Melkfett. E foarte buna si se gaseste la Plafar sua la magazinele astea naturiste. Este de fapt o crema pentru tot corpul, foarte utila la masaj. Pe pielea crapata de pe maini face minuni. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Eu o folosesc si pe fata dupa epilat cu ceara sau vara dupa expunere la soare. Iarna o dau dupa ce vin de afara si simt ca ma tine pielea rau de tot.

Pentru corp exfoliez cu un gel abraziv pe baza de zahar si grapefruit roz si folosesc de obicei ulei pentru bebelusi ce se aplica pe pielea umeda dupa baie sau crema de corp cu Alpha Hidroxy Acizi sau cu glicerina si miere. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am sa-mi prepar si singura acasa masti pe baza de fructe, iaurt sau cereale in care, pentru rezultate mai bune, am citit ca se pun cateva picaturi de ulei volatil (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) (pentru tenul uscat se recomanda uleiul de paciuli, trandafir sau santal, pentru cel normal - lavanda, flori de portocal, iasomie, iar pentru tenul gras sau cu tendinte de ingrasare - lamaie, camfor, ienupar, bergamota, musetel). Am o carte despre terapii naturiste foarte draguta. Revin cu rezultate... (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marioana
post Jan 29 2008, 10:47 PM
Post #22


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 17-January 08
From: Timisoara
Member No.: 3,059



Hai sa va spun si eu ce folosesc. Eu am un ten normal, cu accente de deshidratare si usor acneic, in special in zona barbiei pentru ca am prostul obicei sa stau cu fata in mana. Si acum ritualul:

Dimineata:
Demachiat cu Lait Hydra Fresh - Guinot pe fata
Demachiat cu Hydra Demaquillant Yeaux - Guinot pe ochi
Lotiune tonica Lotion Hydra Freicheur - Guinot
Crema de ochi Hydrazone Yeaux - Guinot
Crema de fata Hydrazone pentru toate tipurile de piele - Guinot
Rimel L'Extreme - Lancome
Cand nu am cosuri(acum sunt in faza de eruptie la Retin-A) folosesc si ruj Lipfinity de la Max Factor.

Seara:
Demachiat cu Lait Hydra Fresh - Guinot pe fata
Demachiat cu L'Oreal pentru ochi waterproof (ala de la Guinot e foarte moale, dar nu e bun pentru rimel waterproof)
Lotiune tonica Lotion Hydra Freicheur - Guinot
Crema de ochi Hydrazone Yeaux - Guinot
Retin-A
Double-Cils de la Mavala pentru gene

Dus:
Acum folosesc dus gel de la Nivea, dar de obicei le tot schimb. La fiecare dus folosesc un burete din ala de plasa, e f bun la exfoliere.
Apoi ulei Baby de la Jonhsons pentru corp.

Par:
Head&Shoulders sampon
Sunsilk balsam pentru par drept(ala mov)
O data pe saptamana pun pe par ulei de masline si stau cu el cateva ore (inainte de ma spala).
Din cand in cand folosesc crema mov pentru par drept de la Sunsilk (dar nu mai mult de 2 ori intre spalari ca imbacseste parul)

Parfum:
Momentan folosesc Mademoiselle de la CoCo Chanel, l-am primit cadou de la cineva special (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

La demachiantele si lotiunea tonica de la Gunot o sa renunt probabil, si o sa trec din nou la Nivea alb, cel cu castraveti. Nu ca nu sunt bune cele de la Guinot, dar sunt cam scumpe. O sa vad cum reactioneaza fata mea cand trec iarasi la NIvea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 30 2008, 10:13 PM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Marioana, sunt bune produsele Guinot? Vad ca le folosesti in preponderenta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si cosmeticiana la care ma duc eu (desi nu in scopuri dermatologice pana acum), are foarte multe produse Guinot.
Intre Nivea si Guinot, eu as zice sa incerc ceva de mijloc..produse dermatocosmetice de exemplu.
E bun Mavala pentru gene? Genele mele sunt cam vai de steaua lor, iar de uleiul de ricin nu am reusit sa ma tin niciodata.
Si eu am Mademoiselle de la Chanel, tot primit de la cineva special. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pink Lemonade, interesant ce spui tu despre tratamentele home made. Asteptam si impresiile up to date! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jan 30 2008, 11:38 PM
Post #24





Musafir






Marioana, stiu ca dna Griesbacher foloseste si recomanda Guinot. Si eu am aceeasi intrebare cu sweet daca le dai premiu de excelenta si daca patroana este intr-adevar atat de extraordinara precum circula folclorul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 31 2008, 02:56 AM
Post #25


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



incerci* voiam sa spun in postul meu anterior. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marioana
post Jan 31 2008, 09:19 AM
Post #26


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 17-January 08
From: Timisoara
Member No.: 3,059



De bune sunt bune. Cremele care le folosesc eu hidrateaza f bine, iar demachiantul de fata curata ca lumea si miroase super fain. Demachiantul de ochi nu ma incanta ca nu da jos rimelul waterproof si eu numai din ala folosesc.
Acum daca isi merita pretul nu stiu, ca sunt destul de scumpe si nu stiu daca nu gasesc la pret mai mic aproximativ aceeasi calitate. La creme de ochi nu stiu daca o sa gasesc ceva mai bun, pentru ca am folsoit si repaiwear de la clinique si nu m-a incantat, chiar mi-a scos niste pungi de grasime, deci la crema de ochi nu renunt desi e cam 100 lei. Dar dupa ce imi termin cea de fata am sa incerc ceva de la dermato cosmetice, pentru ca asta e destul de scumpa, aproximativ 170 lei borcanul de 50 ml. Ma gandeam la ICTYANE de la Ducray ca era laudata pe alt forum, mai ales ca folosesc si retin-A si imi trebuie ceva hidratant.

De partoana nu stiu ce sa spun. Mie imi place cum se comporta si cum e aranjat salonul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Dar e primul salon la care merg si nu am termen de comparatie. Eu fac si tratamentul Guinot la ea si epilare definitiva cu IPL. De tratament sunt incantata cum arata pielea dupa. La IPL nu stiu ce sa spun, mi se pare ciudat ca nu pica tot parul odata, dar poate e normal si sunt eu mofturoasa (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .

This post has been edited by marioana: Jan 31 2008, 09:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
didilica
post Jan 31 2008, 09:26 AM
Post #27


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



QUOTE(walpurgik @ Jan 30 2008, 09:38 PM) *
Marioana, stiu ca dna Griesbacher foloseste si recomanda Guinot. Si eu am aceeasi intrebare cu sweet daca le dai premiu de excelenta si daca patroana este intr-adevar atat de extraordinara precum circula folclorul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu am fost acolo la un tratament cosmetic, o singura data, acum vreo doi ani. A fost ok, tenul a aratat bine, imediat dupa, dar pretul de 200 lei, pe care l-am platit, mi s-a parut mult prea mare.
De un an si jumatate merg la sedinte de tratament, la dr. dermatoloaga, care mi-a supravegheat si tratamentul pentru acnee si nu as schimab asta, pentru nici un salon cosmetic din Timisoara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marioana
post Jan 31 2008, 10:34 AM
Post #28


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 17-January 08
From: Timisoara
Member No.: 3,059



Mie imi place cum arata fata dupa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ...dar stau sa ma gandesc daca are efect pe termen lung...acum imi place cum arat (relativ, ca inca mai am semne de la cosuri) dar ma gandesc ca mult e din cauza lui retin-A si nu a tratamentului. Oricum deocamdata imi permit ca nu am familie si alte cheltuieli, si imi spun ca nu strica o data pe luna sa imi faca o curatare mai ca lumea si sa faca pielea sa lupte impotriva ridurilor putin.
Didilica cred ca stiu unde mergi la dermatolog, am doua colege care merg acolo. De fapt eu tratamentul cu retin-A l-am inceput dupa ce am vazut ca are aceeasi excipienti activi ca si smooderm-ul(care il folosesc colegele) si dupa ce am citit ceva topicuri despre el pe net. Cumva respect tratamentul care il da dermatoloaga respectiva, doar ca mi se pare o barabarie cum scoate punctele negre, asa ca am zis ca nu are sens sa dau 100 lei sa ma chinuie cand fac acelasi lucru in timp cu retin-A.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marioana
post Jan 31 2008, 08:52 PM
Post #29


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 17-January 08
From: Timisoara
Member No.: 3,059



QUOTE(sweet_girl @ Jan 30 2008, 10:13 PM) *
Marioana, sunt bune produsele Guinot? Vad ca le folosesti in preponderenta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si cosmeticiana la care ma duc eu (desi nu in scopuri dermatologice pana acum), are foarte multe produse Guinot.
Intre Nivea si Guinot, eu as zice sa incerc ceva de mijloc..produse dermatocosmetice de exemplu.
E bun Mavala pentru gene? Genele mele sunt cam vai de steaua lor, iar de uleiul de ricin nu am reusit sa ma tin niciodata.
Si eu am Mademoiselle de la Chanel, tot primit de la cineva special. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pink Lemonade, interesant ce spui tu despre tratamentele home made. Asteptam si impresiile up to date! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am uitat sa iti spun de Mavala...scuze, dar eram la servici si ma grabeam...
Eu o consider la fel de buna ca si uleiul de ricin, doar ca nu e uleioasa, e ca si apa, de aceea poate unele o prefera. Uleiul de ricin il simteam o vreme pe gene, mai ales ca eu puneam mult:). E ambalata intr-o sticluta si capacul are perie ca de rimel deci e usor de aplicat. Eu si uleiul de ricin il aplicam cu o perie de la un mascara care se uscase si la care spalasem cutia si peria. Deci era destul de usor numai sa te tii de el. Eu mi-am facut obicei, dupa ce ma demachiez ma dau cu MAvala si gata.

Nu stiu sa iti spun exact cat e de buna la regenerare, pentru ca eu am folosit ulei cateva luni bune si genele aratau f bine si apoi am trecut pe Mavala. Dar de cand o folosesc genele nu au mai picat si arata in continuare bine. Oricum pe makeupalley avea reviews f bune, de aia am si cumparat-o.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 1 2008, 11:25 AM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mersi, Marioana. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Cred ca o sa incerc si eu, desi pentru mine singura solutie pragmatica si sigura ar fi extensiile de gene......(IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

This post has been edited by sweet_girl: Feb 1 2008, 11:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:44 AM