IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Kosmodisk - eficient sau placebo?, impresii
lxn
post Mar 27 2008, 05:28 PM
Post #1





Musafir






Eu am scolioza de ceva vreme, acum cativa ani am facut recuperare si se mai ameliorase gradul de deformare, insa nu am mai avut timp sa continui tratamentul inceput si iata ca acum am iarasi probleme cu coloana. Ma doare spatele daca stau prea mult timp in picioare, daca fac efort sau daca stau prea mult pe scaun fara spatar etc.

Am auzit de existenta unui Kosmodisk, insa prezentarea de pe site-ul lor tot nu ma convinge ca va fi eficient. Am mai gasit pareri pe un singur forum, insa 80% erau negative. In elady am mai multa incredere, de aceea va intreb:

Ati folosit Kosmodisk, este eficient sau nu-si face treaba?
Aveti vreo recomandare de dispozitiv/aparat sau ce o fi el pentru coloana, eficient si bun?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
lxn
post Mar 31 2008, 11:54 PM
Post #2





Musafir






Janos, multumesc de pareri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Di, stiu ce a produs scolioza mea: statul pe scaun cu spatele o leaca stramb. De eliminat cauzele nu prea am cum sa le elimin, pentru ca ma deranjeaza coloana numai daca stau mult in picioare sau aplecata, altfel nu-mi face probleme. Acum n-oi putea sede numa jos (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sa stii ca nici eu nu cred in minuni, de asta sunt sceptica si vreau sa vad ce presupune aparatul asta. De indreptat coloana nu mi-ar indrepta-o, poate mi-ar ameliora gradul de deformare, atat...

Divi, stiu si eu ca daca ramai gravida si ai scolioza, coloana va suporta mai dificil greutatea burtii. Mi-a fost recomandat sa nu car greutati, sa nu fac efort sau miscari care sa ma forteze si mi s-a recomandat gimnastica medicala, pe care nu mai am timp sa o fac la spital. Noaptea dorm pe o perna din aceea tip val, adica mai inalta intr-un capat si mai joasa in altul, dintr-un buretel moale, special pentru gat. Eu dorm pe partea joasa. Cat despre abdomene, am sa incerc sa fac, desi alea cred ca mai degraba forteaza coloana decat o ajuta, nu stiu ce sa zic (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Am sa intreb totusi un medic ce solutii am pentru a trata problema acasa.

(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 1 2008, 12:00 AM
Post #3





Musafir






lxn eu am vazut pe net exercitii pt cei cu scolioza iar abdomenele pilates ar fi f bune, acum tu intreaba medicul sa fi mai sigura
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
lxn   Kosmodisk - eficient sau placebo?   Mar 27 2008, 05:28 PM
ioannaraluka   Au folosit parintii mei...apa de ploaie. Cred ca l...   Mar 27 2008, 05:41 PM
Fanny   Lexie, chiar daca gimnastica de recuperare ai facu...   Mar 27 2008, 08:27 PM
lxn   Stiu, Fanny, tu ai dreptate, insa nu mai tin minte...   Mar 27 2008, 08:40 PM
smile07   Eu am scolioza de ceva vreme, acum cativa ani am f...   Mar 27 2008, 08:41 PM
lxn   Multumesc de impresie, zambet... Inca nu sunt deci...   Mar 28 2008, 10:33 PM
roxanica10   Lxn, vezi ca exista la farmacie niste maieuri din ...   Mar 28 2008, 11:40 PM
lxn   Merci, Roxi, am sa ma interesez, nu am mai auzit p...   Mar 29 2008, 06:37 PM
Janos   Eu am scolioza de ceva vreme, acum cativa ani am f...   Mar 31 2008, 10:57 PM
Maàt   Lexie, nu vrei sa auzi parerea mea: eu nu cred in ...   Mar 31 2008, 11:07 PM
divi2007   acum vreo 6 ani in urma unor analize la plamani co...   Mar 31 2008, 11:32 PM
bubulache22   Lexie, nu vrei sa auzi parerea mea: eu nu cred in ...   Feb 16 2013, 04:06 PM
lxn   Janos, multumesc de pareri :) Di, stiu ce a produ...   Mar 31 2008, 11:54 PM
divi2007   lxn eu am vazut pe net exercitii pt cei cu scolio...   Apr 1 2008, 12:00 AM
dr_psy   In scolioza? mergeti din nou la recuperare la ort...   Feb 2 2009, 07:16 PM
Lexie   Dr_psy, am fost la recuperare insa timpul nu-mi ma...   Feb 2 2009, 08:24 PM
danuka   Știu din experiență că dureril...   Mar 31 2012, 07:35 AM
prajiturapufoasacumandarine   pentru compresiune dorso-lombara cu dureri de spat...   Nov 14 2012, 04:26 PM
Teocris   Eu ma tot intreb cum reuseste o banda magnetica sa...   Nov 15 2012, 09:19 AM
prajiturapufoasacumandarine   nu are nimic magnetic in ea, e doar un plastic fle...   Nov 15 2012, 02:43 PM
Teocris   Serios? De unde mi-o fi ramas mie in minte ca are ...   Nov 15 2012, 03:36 PM
Irina Vasilescu   <br />Eu am scolioza de ceva vreme, acum cat...   Jun 16 2013, 10:56 AM


Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 06:31 PM