IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce condimente si plante folositi?
Teocris
post May 12 2010, 12:30 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Asa da. Credeam ca toata lumea stie de ele numai eu nu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuxi
post May 31 2010, 06:31 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 29-May 10
Member No.: 8,625



Lista mea de condimente:
busuioc
foi de dafin
oregano
amestec provence
cimbru
boia iute, boia dulce
curry
usturoi, praf de usturoi
piper negru, piper alb
ienibahar
tarhon
chili
coriandru.

Diana, condimentele alea indiene de unde le-ai luat? Eu in supermarket nu am vazut...


Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post May 31 2010, 07:17 PM
Post #13


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Eu am foarte multe. Si imi place sa le folosesc in mancaruri. Dar am descoperit ca nu toata lumea foloseste condimente. Iar unii prefera cuburile sau prafurile gata preparate, care nici macar nu stii ce pun in ele, plus ca contin foarte multa sare. Eu una prefer sa simt gustul mancarii gatite cu condimente nu cu preparatele din comert. Raman o clasica.

Yuxi (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danati
post May 31 2010, 07:48 PM
Post #14


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 344
Joined: 11-March 07
Member No.: 1,329



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) yuxi. Condimente indiene poti gasi la magazinele gen Plafar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuxi
post May 31 2010, 07:49 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 29-May 10
Member No.: 8,625



Stella (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu fara condimente nu pot sa mananc mancarea, bine, ca din lista mea lipsesc plicurile cu "condimente pentru..." (pui, peste, gratar, etc etc...). Mancarea imi place picanta rau de tot, doar ca nu gatesc numai pentru mine, asa ca pun cu masura boia, piper, si altele. Sau daca chiar nu pot, imi scot separat spre sfarsit intr-o craticioara portia mea si torn acolo din belsug tot ce e de turnat.
Si am uitat sa pun pe lista ardeii iuti in otet. Dar greu mai gasesc unii care sa ma multumeasca (sa fie micuti, doar verzi, nu si rosii, nu prea moi, sa fie carnosi nu doar pielita pe ei, sa nu aiba un anume gust otetul ala, sa nu fie salciu, sau prea aromat a trandafir...). Singurii care nu m-au dezamagit au fost de la "Sa ai pofta boierule". Eu despre ardei iuti pot sa vorbesc multe. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post May 31 2010, 10:31 PM
Post #16


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Yuxi si eu prefer mancarea picanta. Dar nu stiu multe retete picante, si apoi am un nivel pana la care suport iuteala. Daca stii cateva retete, esti invitatul/invitata mea sa ni le prezinti. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuxi
post Jun 1 2010, 04:02 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 29-May 10
Member No.: 8,625



Nu gatesc dupa niste retete speciale, desi mi-ar placea (si o sa incerc) sa fac mancare indiana, sau chinezeasca (desi e multa bataie de cap cu gasitul tuturor ingredientelor dintr-o reteta de asta). Pur si simplu la ce gatesc eu in mod normal, adaug mai mult boia iute, piper, usturoi, etc. De exemplu la paste, in afara de busuioc si dafin, eu pun si chili. Chiar si cand le fac cu smantana. De multe ori imi scot ce mananc eu separat si adaug extra chili sau piper, si restul familiei mananca "normal".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 1 2010, 07:28 PM
Post #18


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Foarte fain sa stii sa gatesti international. Si daca gasesti niste retete indiene, bineinteles cu ingrediente pe care putem sa le gasim sau le avem deja, ar fi formidabil. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 1 2010, 08:21 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Se gasesc condimente indiene de comandat pe internet, de la noi din tara, eu asa le-am procurat.
Mie mi se pare ca inlocuirea lor nu duce la nimic bun, sau, mai bine zis, la nimic din ce ar trebui. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Toate cele de mai jos sint indiene.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
QUOTE(Diana @ May 12 2010, 11:45 AM) *
Mi-am cumparat:
- cardamon verde
- cardamon negru
- kalonji (seminte de ceapa)
- pudra de coriandru
- tandoori masala
- garam masala pulbere
- garam masala (amestecul de condimente intregi)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 1 2010, 09:41 PM
Post #20


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Imi dau seama Diana. Fiecare condiment are gustul lui, si aroma lui. Poate intr-o zi am sa le comand si eu, si sper sa pot gati si eu mancaruri internationale. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:36 PM